Patent číslo 1,872,633. Rezofonické dobro slávi 95. narodeniny
RELAX - Trnavské pikošky | 29.6.2024, 09.02, prispievatelia
95. výročie nie je ešte síce okrúhla stovka, ale je to už poriadne významné jubileum, najmä ak ide o tak ťažko definovateľnú vec, ako je vznik hudobného nástroja. Takému jubileu treba venovať náležitú pozornosť, preto sa vrátime na chvíľu o tých takmer 100 rokov späť do minulosti. Až na koniec druhej dekády minulého storočia.
John Dopyera s dobrom. Foto: Archív PR
reklama
Dátum 29. jún roka 1929, odhliadnuc od toho, že meniny aj vtedy slávili Petrovia a Pavlovia, už asi nikomu veľa nehovorí.
A predsa tento dátum sa stal veľmi dôležitým v živote Jána / Johna Dopyeru (1893-1988), rodáka zo Záhoria, ktorý vyrastal v Dolnej Krupej pri Trnave a svoj plodný a úspešný život prežil za „veľkou mlákou“ v USA, kde sa nezmazateľne zapísal do dejín populárnej hudby.
Ale poďme pekne po poriadku.
reklama
Prvá rezofonická gitara
John Dopyera, ktorý žil v Kalifornii od svojich 15 rokov, získal už v roku 1926 patent na svoj prevratný vynález – prvú rezofonickú gitaru.
V dobách, keď ešte nejestvovali elektrické gitary, zosilňovače a ozvučovacie aparatúry, podarilo sa mu pomocou troch tenučkých hliníkových rezonátorov vložených do tela gitary mechanicky zosilniť jej zvuk.
Nová gitara s kovovým korpusom a veľmi zaujímavým futuristickým vzhľadom, ktorú vzápätí začal sériove vyrábať a predávať pod názvom National Tricone, mala oveľa silnejší zvuk ako bežná akustická gitara a zo dňa na deň sa stala doslova veľkým hitom.
Zákazníci sa len tak hrnuli a kupovali tieto gitary tak rýchlo, ako ich len bolo možné vyrobiť.
John Dopyera.
Napriek obrovskému úspechu John Dopyera začiatkom februára 1929 odišiel z firmy The National String Instrument Corporation.
Čo ho k tomu viedlo? Aké mal pohnútky? Prečo vtedy ešte len 35-ročný úspešný mladý muž, ktorý so svojou americkou manželkou práve čakal druhé dieťa, opustil firmu, ktorá vďaka jeho vynálezu aj napriek začínajúcej sa hospodárskej kríze prekvitala a vydal sa za neistou budúcnosťou?
Isté vysvetlenie nám ponúka manželka jeho druhého syna, pani Margaret Lay – Dopyera, ktorá o 70 rokov neskôr vo svojej spomienkovej knihe My LIfe As A Dopyera píše:
„Práca pre firmu National bola pre Johna vzrušujúca, ale aj frustrujúca. Hoci nedošlo k otvorenému konfliktu, trápilo ho správanie jeho spoločníkov. Nepáčilo sa mu, ako viedli podnik a obzvlášť ho nahnevalo, keď jeden z nich sa verejne vyhlásil za vynálezcu rezofonickej gitary.“
To bola pravdepodobne aj jedna z hlavných príčin jeho odchodu.
Patentná listina.
Nový vynález
John Dopyera už v tom čase po večeroch pracoval na výraznej inovácii rezofonickej gitary. Veril si do takej miery, že presvedčil aj svojich štyroch mladších bratov, aby spoločne založili v Los Angeles vlastnú firmu na výrobu hudobných nástrojov, v ktorej by mohol realizovať nové nápady.
Trvalo mu ešte 4 mesiace, kým svoj ďalší vynález zdokonalil do takej miery aby bol nielen funkčný ale aj predajný. Novú rezofonickú gitaru s nádherným zvukom, ktorá mala drevené telo a iba jeden veľký, špeciálne osadený rezonátor, nazval krásnym slovenským menom dobro.
Bola to slovná hračka, ktorá vznikla z prvých slabík názvu firmy bratov Dopyerovcov DOpyera BROthers company a jeho slovenského významu.
Svedčí o tom aj pôvodný reklamný slogan „Dobro means good in any language“ (Dobro znamená dobrý v každej reči).
Aj tento rok bude v Trnave Dobrofest.
Patent číslo 1,872,633
29. júna 1929 John Dopyera si dal svoj nový hudobný nástroj patentovať na meno svojho mladšieho brata Rudolfa, aby sa tak vyhol prípadným sporom s firmou National o patentové práva. Ten deň sa považuje za oficiálne narodenie rezofonického dobra.
Patent číslo 1,872,633 v mnohom zmenil zvuk americkej populárnej, teda najmä country a bluegrassovej hudby. Rezofonické dobro ani rokmi nestratilo nič na svojej jedinečnosti a ešte stále je aktuálne.
Názov dobro, ktorý si dali bratia Dopyerovci aj do názvu svojej firmy premenovanej na Dobro Manufacturing Company, splynul v nasledujúcich rokoch s rezofonickými gitarami všetkých možných typov a značiek do takej miery, že sa začal používať ako ich označenie vo všeobecnosti a hudobníci hrajúci na ne sa stali dobristami.
29. júna roku 1929 bola sobota. Zaujímavé, že aj v tomto roku 29. jún pripadol na sobotu.
Rezofonickému dobru, pamiatke Johna Dopyeru a 95. výročiu jeho významného priekopníckeho počinu, ktoré si práve pripomíname, bude venovaný aj medzinárodný hudobný festival Dobrofest, ktorý sa uskutoční v dňoch 21. až 23. augusta v Trnave.
PETER RADVÁNYI