Trnavské rybníky
reklama

Ružindolčania majú šikovné ruky: Včelária, vyrábajú keramiku, sviečky i kozmetiku

AKTUALITY - Región | 1.7.2024, 09.49, prispievatelia

V Ružindole privítali prázdniny obľúbeným trhom, ktorý spája generácie.

Ružindolčania majú šikovné ruky: Včelária, vyrábajú keramiku, sviečky i kozmetiku

Miestni včelári Milka Viskupičová s manželom včelária už 23 rokov. V ponuke mali aj propolisovú tinktúru – vraj liek na všetko. Foto: Katarína Boháčková

Cukrovar bývanie
reklama

 

Jedinečná atmosféra, široký sortiment a bohatý sprievodný program. Rošindolský trh môžu Ružindolčanom závidieť obyvatelia nejednej dedinky či dokonca mesta. Jeho letné vydanie sa konalo symbolicky v piatok 28. júna – v posledný deň školského roka. 


Podujatie, ktoré spája generácie a okrem domácich láka aj „cezpoľných“ návštevníkov sa koná trikrát do roka – od roku 2021. Kým adventná verzia sa odohráva v teple kultúrneho domu, letný a jesenný trh je už tradične na námestíčku za ním.

 

„Tento priestor je uzavretý a jeho súčasťou je detské ihrisko. Aj preto k nám rady prichádzajú predávať tvorivé mamičky. Kým ony ponúkajú svoje výrobky v stánkoch, deti sa môžu hrať a užiť si sprievodný program,“ hovorí Iveta Galanská z OZ Dedina, ktoré za podujatím stojí.

Potulky mestom
reklama

 

Letný trh je už tradične spojený s divadielkom pre deti a inak to nebolo ani tento rok. Martin Žák z Divadla Agapé s predstavením Cesta rozprávkovým autobusom po Slovensku si deti okamžite získal.

 

Pre tých, ktorí večer nemuseli ísť spať, program pokračoval letným kinom v záhrade penziónu Rosenthal, ktoré pripravila obec.


Podľa Ivety Galanskej je o predaj na Rošindolskom trhu stále veľký záujem, vďaka čomu dokážu zabezpečiť pestrý sortiment.

 

Teší ju, že sa hlásia aj šikovní domáci predajcovia, ktorí určite majú čo ponúknuť. Spomedzi tohtoročných 22 stánkov tvorili takmer polovicu obyvatelia alebo rodáci z Ružindola. 

 

Na trhu predávali aj chutné občerstvenie.

 


Stanka Šottníková Danka Morongová so svojimi originálnymi sviečkami s odkazom patria už k stáliciam Rošindolského trhu. Tentoraz si však pripravili novinku ako stvorenú pre všetkých lokálpatriotov – limitovanú kolekciu s názvom Ružindol.

 

„Inšpirovali sme sa knihou o našej obci a využili sme vôňu rastlín, ktoré sa tu najčastejšie používali na ľudové liečenie. Boli to najmä materina dúška, lipa a, samozrejme, ruža.“ 

 


Stanka a Danka z Dreams candles pripravili limitovanú edíciu sviečok. Inšpirovali sa tým, čo využívali predkovia.

 

 

Z Ružindola pochádza aj Veronika Jankovičová z J art keramik. Spolu s manželom sa venujú výrobe rôznej keramiky a dekoratívnych predmetov z kameniny. Na trh si dokonca priniesli hrnčiarsky kruh. Deti si mohli vyskúšať prácu s hlinou aj to, že vytočiť si napríklad hrnček nie je vôbec jednoduché.
 

Trh je skvelou príležitosťou nakúpiť si domáce výrobky. V ponuke boli koláčiky či dezerty v pohárikoch, lokše, sirupy, vínko od miestnych záhradkárov, ale aj med a medovina. 

 

Hrnčiarsky kruh sa tešil veľkému záujmu.

 


Helena Štarková prišla s vlastnoručne vyrobenou prírodnou kozmetikou, mastičkami a čajmi. Ponúkala tiež výrobky z levandule – z vlastného políčka v Ružindole.

 

„Všetko mám odskúšané na sebe. Najskôr som to robila pre seba, rodinu a známych. No potom ma to chytilo tak, že som vyštudovala bylinkárstvo na univerzite tretieho veku. Baví ma to, možno až príliš. Muž vtipkuje, že bylinky budem mať za chvíľu aj v posteli,“ smeje sa sympatická bylinkárka.

 

Liečivé rastliny chodí zbierať na lúky do čistej prírody – do Karpát, ale aj na Liptov.

 


Helena Štarková prepadla bylinkám. Využíva ich pri výrobe liečivých mastí aj kozmetiky.

 

 

Rošindolský trh má aj vlastnú vizuálnu identitu. Stojí za ňou ilustrátorka Natália Nagyová Augustínová, ktorá každý rok pripravuje inú sériu vizuálov. Sú použité na plagátoch, sociálnych sieťach, ale aj na sedacích vakoch či najnovšie odznakoch.

 

Vizuály sa líšia aj podľa ročných období. „Kľúčovými postavami sú Ružindolčania. Nikdy nehovorím, kto je kto, každý tam vidí toho, koho vidieť chce. Výhodou je, že tunajších obyvateľov poznám. Takže do mojich ilustrácií vyťahujem ľudí, s ktorými som chodila do školy, susedov, známych... Ľudí v Ružindole je veľa, takže o nedostatok inšpirácie sa nebojím. Stále mám koho kresliť,“ hovorí s úsmevom ilustrátorka.

 


Natália Nagyová Augustínová stvárňuje na svojich vizuáloch ľudí z Ružindola.

 


Jej kresby zdobia aj sedacie vaky.

 

 


Organizátorky z OZ Dedina boli s letným trhom spokojné.

 

 


Súčasťou Rošindolského trhu bol aj knižný bazár.

 

 


Petra Kupcová prišla predávať svoje výtvory až z Nitry. Prilákali ju pekné stánky a príjemná atmosféra.

 

 


Najmenší návštevníci si užili divadielko. 

 

 

Priestor bol aj na príjemné posedenie.

 

Tradícia Rošindolského trhu bude pokračovať.

 

text a foto: KATARÍNA BOHÁČKOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama