Trnavské rybníky
reklama

Viktória Čeriová: V Spartaku máme veľa nádejných, talentovaných futbalistiek

ŠPORT - Futbal - Spartak | 8.7.2024, 17.33, prispievatelia

Žiačky obhájili majstrovský titul, juniorky skončili v nadstavbovej časti piate a ženy obsadili konečné štvrté miesto, čo znamená vyrovnanie historického maxima dosiahnutého premiérovo pred rokom. To je výpočet umiestnení ženských a dievčenských tímov trnavského Spartaka za uplynulý súťažný ročník. Ten sme zhodnotili s manažérkou ženskej sekcie červeno-čiernych Viktóriou Čeriovou, ktorá zároveň viedla tím junioriek z pozície trénerky a v áčku zastávala post kapitánky družstva.

Viktória Čeriová: V Spartaku máme veľa nádejných, talentovaných futbalistiek


Ako ste spokojná so sezónou celej ženskej sekcie?
- Keby som ju rozdelila po kategóriách, tak každá kategória mne aj celému klubu robila veľkú radosť. Každú by som vyzdvihla, v prípravkách sa odviedla dobrá robota, chodili po turnajoch, niektoré aj vyhrali. Podarilo sa rozvíjať hráčky, na čo kladieme veľký dôraz. O WU15 sa ani nemusíme baviť, obhájili titul. No opäť zdôrazňujem, dôležitý je najmä rozvoj hráčok a ten tam bol viditeľný, takže aj tu som po každej stránke maximálne spokojná.

Púpavy pri aleji
reklama

 

 

Žiačky obhájili titul bez straty bodu, aké sú v klube ďalšie plány s týmito dievčatami?
- Väčšina dievčat sa bude posúvať do junioriek. Plán je pokračovať v nastavenej robote, naďalej ich rozvíjať. Uvidíme, ako sa nám podarí vyskladať tímy junioriek aj žiačok, podľa toho si aj nastavíme ďalšie ciele. Ale nechceli by sme podliezať nastavenú latku.

 


Juniorky ste viedli z pozície trénerky. V základnej časti ste obsadili tretie miesto, v následnej nadstavbe ste skončili na piatej priečke. Pracovali ste však s veľmi mladým kádrom. Aký je váš pohľad na sezónu?
- So sezónou som spokojná. Veľakrát som sa bavila s dievčatami, ako to vnímajú. Súťažný ročník by som rozdelila na dve časti, možno ani nie na základnú časť a nadstavbu, ale na jesennú a jarnú. Keď k nám na začiatku sezóny prišli dievčatá zo žiačok, cítili veľký skok. Kolektív na tento fakt možno nebol úplne správne nastavený. Počas jari a najmä počas nadstavby, hoci výsledky neboli podľa predstáv, bol kolektív výborný, s dievčatami sme sa naladili na jednu vlnovú dĺžku. Škoda, že sezóna netrvala ešte aspoň ďalší mesiac, aby sme to mohli lepšie zúročiť.

 


Špeciálne ku koncu sezóny chodili mnohé hráčky z juniorky vypomáhať do áčka. Často nastávala situácia, že museli odohrať dva zápasy za víkend. Nebojíte sa, že im to môže ublížiť?
- Môže, ale pracovali sme s tým veľmi opatrne. Dávali sme si na tom záležať, aby sme ich nepreťažovali. Síce hrali dva zápasy, ktoré boli často náročné, ale snažili sme sa im dopriať čím kvalitnejší odpočinok. Prispôsobili sme tomu aj tréningový proces, mali viac regenerácie, išli na ľadový kúpeľ, wellness, mali regeneračný tréning. Veľa sme sa s nimi rozprávali, ich spätnú väzbu sme brali vážne. Čo ma teší, všetky chceli hrať, niekedy možno aj tajili nejakú únavu, tak som do toho musela zasiahnuť. Išli sme opatrne, akonáhle vyskočilo len drobné zranenie, fyzioterapeut bol k dispozícii a hneď sme to riešili.

ŠUPA technika
reklama

 

Michaela Pekárová sa stala najlepšou strelkyňou tímu junioriek napriek tomu, že v marci prestúpila do pražskej Slavie.

 


Ktoré hráčky patrili medzi ťahúňky družstva?
- Za mňa určite Natália Polačková, ktorú si aj celý tím zvolil za najlepšiu hráčku. Vyprofilovala sa na líderku tímu. Na jar sa stala kapitánkou, čo poňala veľmi zodpovedne. Výborne ju dopĺňali aj ďalšie dievčatá, spomeniem zo stredu poľa Lindu Lehockú, Ninku Krištofiakovú, v defenzíve Hanku Navojskú. Brankárky chcem pochváliť, lebo začali lepšie pracovať nohou. Kvalitné výkony podávala aj Saška Eckerová, Sofia Halásová, čiže už som vymenovala takmer celý tím. Nemám rada vyzdvihovanie jednotlivkýň, pracujeme s 18-20 hráčkami a každá je pre nás veľmi cenná a na každej si ceníme niečo iné.

 


Ste spokojná s individuálnym rastom výkonnosti hráčok?
- Určite áno, individuálne rástli najmä po taktickej stránke. To som si aj dala za cieľ, podľa môjho názoru by sa juniorky už mali vedieť posúvať v taktických vedomostiach. Som za to rada, dlho sme na tom pracovali. Posledné zápasy sme už viedli prípravu tak, že to nebol iba môj monológ, ale sme sa bavili o rôznych situáciách. Teší ma, že hráčky po tejto stránke rástli a chcela by som, aby sa počas duelov rozhodovali samostatne.

 


Prejdime k áčku, v ktorom ste boli kapitánka tímu. Obhájili ste historické maximum z predchádzajúcej sezóny, ktorým bolo štvrté miesto. Panuje spokojnosť?
- Keďže sme si dali cieľ, že nechceme podliezť štvrté miesto, tak som spokojná. Ale vždy pozerám na vyššie priečky, takže cítim, že sa dalo skončiť aj lepšie. Ale ako vravím, cieľ sme nepodliezli a to je najpodstatnejšie.

 

Natália Polačková sa vyprofilovala na líderku družstva junioriek Spartaka.

 


Mali ste skvelý štart do sezóny, pomýšľali ste vtedy aj na niečo viac?
- Myslím si, že nie. Podľa mňa sme dobre nastavené v hlavách a vedeli sme, aká je pre nás liga náročná. Sme veľmi mladý tím, ktorý bol iba druhýkrát v hornej päťke, kde je veľmi ťažké sa dostať. Bola priorita sa tam prebojovať a keď sme to splnili, padol nám kameň zo srdca a vo zvyšku sezóny sa nám hralo ľahšie.

 


Je highlightom sezóny výhra 4:0 nad Slovanom Bratislava v treťom kole?
- Jednoznačne áno, doteraz na to spomínam. Keď som si v hlave dávala dokopy celú sezónu, bola to z môjho pohľadu neskutočná jazda. Treba povedať, že Slovan mal veľkú obmenu kádra, čo na nich bolo zo začiatku sezóny cítiť. Potom sa skonsolidoval a dokázal nás dobehnúť. Všetky derby však boli zaujímavé zápasy. Teší ma, že duely so Slovanom už majú potrebný náboj a môžeme ich nazývať derby.

 


Obhájili ste postavenie v zostave sezóny, aký bol váš rok z individuálneho hľadiska?
- Priznávam, že mohol byť aj lepší. Či už po kolektívnej alebo individuálnej stránke vždy pozerám na najvyššie méty a s niektorými mojimi výkonmi som nebola spokojná. Bolo to náročné obdobie, strašne dlhá sezóna. Som vďačná za ocenenie, že ma takto videli hráčky aj z iných klubov, keďže to bolo hlasovanie hráčok. Je to pre mňa motivácia ďalej na sebe pracovať.

 

 

S akými cieľmi pôjde celá ženská sekcia do ďalšej sezóny?
- Dovolím si povedať, že s tými najvyššími. Samozrejme, v rámci našich reálnych možností. Pri áčku sa budeme chcieť posunúť o krok bližšie k prvenstvu, čiže by sme chceli siahať na tretie miesto. Pri juniorkách uvidíme ako vyskladáme káder, ale určite by sme chceli opäť pôsobiť v nadstavbe. Síce opäť prídu hráčky z majstrovského kádra žiačok, ale budú stále veľmi mladé a prioritou bude ich rozvoj. Takže tu si nebudeme stanovovať za cieľ konkrétne umiestnenie, ale ako posúvať a rozvíjať hráčky.

 

Viktória Čeriová (v čiernej bunde) v uplynulej sezóne pôsobila na pozícii hlavnej trénerky pri tíme dievčat Spartaka do 19 rokov.

 

 

Naďalej ste boli súčasťou reprezentačného výberu, kde ste sa počas jari najskôr v baráži s Lotyšskom zachránili v B-divízii Ligy národov a následne ste rozohrali kvalifikáciu na budúcoročné EURO, kde máte po štyroch zápasoch tri body a v konkurencii Škótska, Srbska a Izraelu vám patrí tretie miesto. Ako by ste zhodnotili reprezentačnú jar?
- Bola kolísavá, s Lotyšskom sme podali dobré výkony a s prehľadom sme sa zachránili. V ďalších zápasoch sme takisto podali solídne výkony. Bohužiaľ, prišiel posledný zraz, kde sme najskôr veľmi smolne prehrali v Srbsku a následne nám vôbec nevyšla domáca odveta so Srbkami. Stále je o čo bojovať, všetky sme veľmi motivované, chceme ísť ďalej a ukázať, že aj Slovensko môže hrať na veľkom šampionáte.

 


Pomohol by popularite ženského futbalu na Slovensku postup na veľký turnaj?
- Určite áno, stále sa rozpráva o tom, že je potrebné hrávať na šampionátoch. V iných štátoch je vidieť ako to pomáha, tento trend začalo Holandsko, potom Anglicko a ďalšie krajiny. Tým sa ženský futbal popularizuje. Samozrejme, nevyrieši to všetko, ale je to jeden z krokov k vyššej popularite.

 


Aký vidíte u nás potenciál v ženskom futbale?
- Vidím veľký potenciál, máme tu veľa nádejných, talentovaných, mladých hráčok. Avšak potrebujeme väčšiu podporu. Na druhej strane som rada, že Spartak toto pochopil a vytvára nám dobré podmienky. Je jeden z mála klubov na Slovensku, ktorý podporuje ženský futbal. Vidieť to aj na tom, že v budúcej sezóne odohráme premiérovo zápas na hlavnom štadióne Spartaka, budeme mať oficiálneho sponzora, s ktorým máme kontrakt uzatvorený na dva roky. Myslím, že ideme vpred a tým aj dokážeme posúvať hráčky.

 


Od budúcej sezóny mali nastať zmeny v dievčenskom futbale a namiesto kategórií WU19 a WU15 mali vzniknúť WU17 a WU14. Neskôr boli tieto zamýšľané zmeny po tlaku klubov zrušené. Ako sa na túto kauzu pozeráte?
- Bola to dlhá a náročná kauza. Zväz rozhodol ako rozhodol. My sme zaujali stanovisko, že zväz je nad nami a jeho rozhodnutia musíme rešpektovať.

 


Ženský futbal v Trnave pod hlavičkou Spartaka oslavuje v týchto dňoch 10 rokov, čo by ste mu zaželali do budúcna?
- V prvom rade by som mu zaželala pevné zdravie, každej jednej hráčke, každému trénerovi a členovi realizačného tímu, lebo to je najpodstatnejšie. Ďalej mu želám veľa šťastia, veľa úspechov, strelených gólov, málo inkasovaných gólov. Nech nás Spartak naďalej podporuje a nech spoločnými myšlienkami a krokmi posúvame ženský futbal na Slovensku.

 

text: LUKÁŠ GREGUŠ

foto: ĽUBOMÍR HORŇÁK

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama