Trnavské rybníky
reklama

Trnavčania Ema Lančaričová a Miro Trubač vystavujú svoje diela v New Yorku

RELAX - Trnavské pikošky | 18.7.2024, 14.27, prispievatelia

Na výstave je zastúpená maľba, fotografia, socha, objekt aj video.

Trnavčania Ema Lančaričová a Miro Trubač vystavujú svoje diela v New Yorku

Výstava je situovaná v Culture Lab LIC v New Yorku. Foto: Michal Klembara / MalýBerlín

reklama

 

V kultúrnom centre Culture Lab LIC v New Yorku 13. júla otvorili výstavu The Search for Utopia. Kurátorka výstavy a zástupkyňa riaditeľa kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave Soňa Jakubove spolu s americkou kurátorkou Tess Howsam vybrali diela štyroch amerických a štyroch slovenských umelcov, medzi nimi aj dvoch Trnavčanov Mira Trubača a Emy Lančaričovej.

 

Slovenská kurátorka pre výstavu oslovila umelcov, s ktorými už v minulosti v Malom Berlíne spolupracovali a ich tvorbu dôverne poznali.

 

„Snažili sme sa, aby bola výstava pestrá – je tam zastúpená maľba, fotografia, socha, objekt, video,“ hovorí Soňa Jakubove o výbere diel.

reklama

 

So svojimi dielami do New Yorku teda vycestovala dvojica Trnavčanov, fotografka Ema Lančaričová a sochár Miro Trubač, ktorý svoje diela prezentoval v minulosti aj na svetoznámom bienále umenia v Benátkach.

 

Popri nich sa na výstave zúčastnili aj multižánrový umelec Jozef Pilát a maliarka Natália Šimonová. Diela všetkých umelcov mohli Trnavčania už vidieť na viacerých výstavách.

 

Ema Lančaričová na výstave v New Yorku. Foto: Generálny konzulát SR v New Yorku 

 

 

V kultúrnom centre Culture Lab LIC ich nainštalovali spolu s dielami američanov Jeily Gueramian, Sophie Kahn, Jeremyho Dennisa a umelkyne Eleen Lin, ktorá pochádza z Taiwanu, no pôsobí v New Yorku.

 

„Hľadali sme zjednocujúcu tému – aj napriek tomu, že žijeme v inej časti sveta, riešime podobné problémy a témy. Takto sme zvolili tému utópie ako únik z reality,“ rozpráva Jakubove o prístupe, ktorým spolu s americkou kurátorkou Tess Howsam koncipovali výstavu.

 

Natália Šimonová pri svojich dieľach. Foto: Generálny konzulát SR v New Yorku

 

 

Diela prepájajú témy spracovávajúce minulosť a hľadajúce ukotvenie v budúcnosti, kolobeh života, plynutie času a spojitosť s prírodou či odcudzenie od nej.

 

Americkí a slovenskí vystavujúci sú v priestore galérie kultúrneho centra Culture Lab LIC organicky prepojení, hoci je medzi nimi už na pohľad výrazný rozdiel.

 

„Najsilnejším momentom pre návštevníka môže byť vzájomná odlišnosť v expresivite a farebnosti. Najprv sme premýšľali nad inštaláciou, v ktorej by od slovenských autorov návštevník prechádzal k americkým, od zemitých, prírodných farieb k expresivite a farebnosti, no nakoniec sú pospájaní vo vzájomnom dialógu,“ vysvetľuje Soňa Jakubove.

 

Jozef Pilát pri svojom diele Mimesis. Foto: Generálny konzulát SR v New Yorku

 

 

Cieľom výstavy je nielen prepojiť amerických a slovenských umelcov, ale aj Newyorčanom predstaviť slovenskú tvorbu. Kultúrne centrum Culture Lab LIC s bohatým programom sa na to ukázalo ako ideálne.

 

„Galéria je priestorom, cez ktorý návštevník prechádza do ďalších sál centra, takže sme museli myslieť na praktickosť inštalácie, no na druhej strane výstavu denne navštívi obrovské množstvo ľudí,“ teší sa z výsledku slovenská kurátorka Soňa Jakubove.

 

Diela slovenských umelcov budú takto vystavené až do 1. septembra. 

 

Výstavu bolo možné usporiadať vďaka finančnej pomoci Slovenského generálneho konzulátu v New Yorku a finančne ju z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia.
 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama
Canis
reklama