Sanagro bude mať v Leopoldove ekologickú farmu, zameria sa na kvalitu
AKTUALITY - Región | 7.8.2024, 06.59, prispievatelia
Farmu čaká dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého z pôdy vyprchajú všetky pesticídne a priemyselné látky z predchádzajúcej konvenčnej produkcie.
Ilustračné foto: sanagro.sk
Slovenská poľnohospodárska skupina SANAGRO zaradila do svojho portfólio ďalšiu ekologickú farmu. V Leopoldove, kde skupina hospodári už od svojho vzniku, sa rozhodli pre transformáciu konvenčnej farmy. Na ploche 960 hektárov tak bude skupina pestovať ekologické plodiny.
„Do budúcnosti veríme, že eko produkcia na Slovensku má veľký zmysel a potenciál. Hlavným prínosom takejto farmy je udržiavanie všetkej biodiverzity v pôde a zároveň produkovanie zdravých potravín vo vysokej kvalite. Tento krok, spolu s ďalšími, ktoré podnikáme, sú súčasťou nášho cieľa premeny tradičných družstiev na moderné farmy,“ hodnotí Tomáš Kohút, generálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO.
Novovznikajúca EKO FOOD FARM v Leopoldove je v poradí treťou ekofarmou skupiny SANAGRO, ktorá sa už 12 rokov venuje investíciám do poľnohospodárstva na Slovensku.
„Novú farmu čaká dvojročné prechodné obdobie, ktoré je potrebné dodržať, aby z pôdy vyprchali všetky pesticídne a priemyselné látky z predchádzajúcej konvenčnej produkcie. Až potom sa z nej stane čisto ekologická farma. Biofarmy totiž musia dodržiavať prísne pravidlá, ktoré sú pravidelne kontrolované,“ opísal Peter Kukan, regionálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO pre región Hlohovca.
Pestovatelia každý rok prechádzajú prísnymi štátnymi kontrolami a zákazníckymi auditmi, aby neprišli o certifikát bioproducenta.
Celkové investície spojené s transformáciou SANAGRO vyčíslilo na približne pol milióna eur.
„Momentálne sme už investovali asi 300-tisíc eur na kúpu kolesových traktorov, do budúcna počítame s investíciou do strojov potrebných pri ekologickom pestovaní v objeme ďalších 250-tisíc eur, ďalšie náklady si vyžiada aj oprava skladových priestorov,“ vyčíslil Peter Kukan.
Dodal, že na farme pestujú všetky dôležité plodiny potrebné pre kvalitné hospodárenie.
„Pestujeme pestrec mariánsky ako liečivú rastlinu, viku siatu a ďatelinu lúčnu ako osivo na ďalšiu výrobu, tekvicu, potravinársky hrach a jačmeň jarný“.
Časť týchto plodín ostane po zbere na Slovensku a niektoré poputujú do zahraničia. Napríklad jačmeň pôjde do sladovní na Slovensku, tekvica poputuje do Rakúska a pestrec mariánsky pôjde na ďalšie spracovanie do Českej republiky.
Podľa posledných voľne dostupných dát počet ekofariem na Slovensku narastá. V systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby napríklad na konci roku 2018 podnikalo cez 530 ekofariem, aktuálne štát eviduje 892 fariem na ploche takmer 250-tisíc hektárov, čo predstavuje 13,53 % z celkovej rozlohy poľnohospodárskej pôdy.
(TS)