Trnavské rybníky
reklama

Hrnčarovani rozdávajú radosť ľuďom už 160 rokov. Hrali pápežovi aj Gorbačovovi

RELAX - Tí sú naši | 16.8.2024, 17.31, prispievatelia

Dychová hudba z Hrnčiaroviec nahrala už v rokoch 1927 – 1928 platne pre popredné americké vydavateľstvo R.C.A. Victor Company.

Hrnčarovani rozdávajú radosť ľuďom už 160 rokov. Hrali pápežovi aj Gorbačovovi

Najstaršia fotografia hrnčiarovskej dychovky pochádza z roku 1919. Zdroj: archív I.L.

reklama

 

Dychová hudba v Hrnčiarovciach nad Parnou vyhráva už 160 rokov. Hrnčarovani, tretia najstaršia dychovka na Slovensku, si toto nevšedné jubileum pripomenie v sobotu 17. augusta.

 

Najskôr o 11:00 na svätej omši v kostole a od 15:00 pri kultúrnom dome, kde prídu s gratuláciami dychové hudby Modrančanka, Bučianka a Hradišťanka. O 19:00 predvedú svoje umenie aj jubilujúci Hrnčarovani.

 

Dychovku v obci založil v roku 1864 učiteľ Galgóci, ale informácií o jej začiatkoch, ako aj o samotnom zakladateľovi je málo. Už viac ich je z obdobia od roku 1923, kedy sa stal kapelníkom František Halada, ktorý muziku viedol celých 55 rokov!

reklama

 

To, že sa nikdy nerozpadla, je aj jeho zásluha. Ako správny kapelník si neustále vychovával nové generácie hudobníkov, jedným z nich je aj Ivan Lužák.

 

Ten má vo svojej kronike pri Františkovi Haladovi poznačené, že výrazne zvýšil úroveň dychovky. Pamätá si, že muzikantom kládol na srdce, aby hrali vždy pre ľudí, bez ohľadu na to, či sú to komunisti alebo „argaláši“ (v minulosti prísušník Agrárnej strany, pozn,. Red.)

 

Muzikanti z Hrnčiaroviec tak už v roku 1928 hrali na Všesokolskom zlete v Prahe, účinkovali na desiatkach podujatí aj v Brne, Bratislave, Nitre a inde. V Hrnčiarovciach mala pôvodná dychovka v tom čase aj konkurenciu, ale zakrátko sa obe kapely spojili.

 

V kronike klarinetistu Ivana Lužáka sa ukrýva aj jedna takmer neuveriteľná pikoška.

 

Hrnčiarovská dychovka nahrávala už v rokoch 1927 – 1928 platne pre poprednú americkú nahrávaciu spoločnosť R.C.A. Victor Company. Ivan Lužák má fotografie týchto platní a podarilo sa mu z USA získať aj niekoľko nahrávok.

 

V Hrnčiarovciach poklad v podobe týchto platní nemá nikto.

 

„Pravdepodobne tieto platne ponúkali vysťahovalcom, ktorí v tom čase vo veľkých počtoch prichádzali na Spojených štátov. U nás by si obyčajný človek v tých časoch asi ťažko kúpil gramofón,“ vysvetľuje si záujem tom čase poprednej vydavateľskej spoločnosti o hudbu z Hrnčiaroviec.

 

Ivanovi Lužákovi sa podarilo z USA získať nahrávky hrnčiarovskej dychovky spred takmer sto rokov. FOTO: Pavol Machovič

 

 

V nasledujúcich desaťročiach hrali Hrnčarovani aj  na zájazdoch v zahraničí, napríklad v Taliansku, Nemecku, Rakúsku,  účinkovali v televízii. V roku 1978 si ich pod svoje krídla zobral trnavský Mestský dom osvety.

 

„Pomohli nám s materiálnym vybavením, ale bola tam podmienka, aby sme nehrali na cirkevných akciách. Dedinská dychovka ale na takýchto podujatiach chýbať nemohla, tak sme dostali zákaz účinkovania,“ spomína Ivan Lužák.

 

Zákaz sa skončil v roku 1987, kedy ich pozvali hrať pri pamätnej návšteve vtedajšieho prvého muža ZSSR Michaila Gorbačova v Cíferi. „Potom nás už omilostili a zákaz bol zrušený,“ dodáva Lužák.

 

Po roku 1989 sa Hrnčarovanom dostalo cti spoločne s inými dychovkami hrať v Šaštíne pri omši počas návštevy pápeža Jána Pavla II.

 

Koncertovali, hrali na festivaloch, tanečných zábavách aj pohreboch. Nechábali v Trnave na jarmoku, v Červeníku na festivale, na rôznych obecných výročiach a oslavách.

 

Hrnčarovani hrávali cirkevnú hudbu, obyčajné ľudovky, pochody, skladby na spartakiádne cvičenia, ale aj koncertné skladby a operetné melódie

 

 

A koľko muzikantov prešlo za 160 rokov hrnčiarovskou dychovkou? To sa podľa Ivana Lužáka, jedného zo služobne najstarších jej členov, už zrátať nedá.

 

„Niektorí prišli, vyskúšali, a po krátkom čase skončili. Niektorí zostali celé desaťročia,“ hovorí muzikant, ktorý je v Hrnčarovanoch už viac ako polstorčie.

 

V roku 1978 dokonca na čas prebral kapelnícku paličku práve od legendárneho Františka Haladu.

 

Hrnčarovani patrili vždy medzi tie najlepšie dychové hudby, ale profesionálmi nikdy neboli. Hrali pre radosť, hudba bola pre nich vždy len pekným koníčkom. Aj keď nejaké koruny či eurá za vystúpenia dostali, vždy ich zasa investovali späť do kapely.

 

Tak nech im to ešte, aktuálne pod vedením kapelníka Mateja Kankaru, poriadne dlho hrá.

 

PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama
Dostupný domov
reklama