V Trnave si pripomenuli 80. výročie SNP aj odchodu Trnavskej posádky do Povstania
AKTUALITY - Trnava | 28.8.2024, 13.46, prispievatelia
Trnavská posádka sa k povstaleckým silám pripojila ako jediná zo západného Slovenska.
Okrem predsedu Trnavského samosprávenho kraja Jozefa Viskupiča (na foto) položili vence k pamätníku aj primátor Trnavy Peter Bročka a predstavitelia ďalších inštitúcií a politických strán. FOTO: Pavol Machovič
Položením vencov k pomníku Slovenského národného povstania v Trnave si dnes 80. výročie tejto udalosti uctili poslanci Národnej rady SR, predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja, mesta Trnava, Okresného úradu v Trnave, politických strán a ďalších inštitúcií.
Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič vo svojom príhovore označil SNP za jeden z najvýznamnejších medzníkov v našich dejinách. Vyzdvihol hrdinský odpor jeho účastníkov proti nacizmu a kolaborantskému ľudáckemu režimu.
„Tento odpor proti režimu začlenil demokratické sily do spoločného celoeurópskeho a celosvetového zápasu proti fašizmu. Buďme hrdí na to, že tento mimoriadny prejav odporu má svoj významný kontext aj v rámci nášho regiónu, nášho Trnavského kraja a jeho dejín. K povstaleckým silám sa pripojila aj Trnavská posádka, ako jediná zo západného Slovenska, a skupina letcov z letiska v Piešťanoch," pripomenul Viskupič.
Dnešné spomienkové zhromaždenie sa konalo na mieste, odkiaľ 30. augusta 1944 z vtedajších kasární odišlo na povstalecké územie vyše 3 500 vyzbrojených vojakov Trnavskej posádky a dobrovoľníkov.
Medzi účastníkmi kladenia vencov nechýbali ani poslanci Národnej rady SR Igor Válek, Augustín Hambálek a Peter Náhlik. FOTO: Pavol Machovič
Okolnosti ich sformovania a pôsobenia v Povstaní priblížil Jozef Petráš z Oblastného výboru Zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave.
Trnavčania ako príslušníci 1. československej armády na Slovensku sa aktívne zapojili do bojov v priestore Hronský Beňadik, Zlaté Moravce, Píla, Horné Hámre, Dolné Hámre, Nová Baňa, Žarnovica, Kremnica, Hronská Dúbrava a Dobrá Niva.
SITA