Trnavský štadión zaplnilo 18-tisíc detí a mládežníkov z celého Slovenska
AKTUALITY - Trnava | 24.9.2024, 14.10, prispievatelia
Deň rešpektu a športu mal okrem integračnéh posolstva aj charitatívny rozmer.

V hľadisku to počas podujatia žilo. Foto: MCRaŠ
V pondelok zaplnilo Štadión Antona Malatinského v Trnave 18-tisíc detí z rôznych kútov Slovenska. Občianske združenie Integrácia svieti pre všetky deti rovnako zorganizovalo podujatie s názvom Deň rešpektu a športu.
Hlavným posolstvom podujatia bolo dať deťom istotu, že na svoje problémy nie sú samé a poukázať na integráciu mládeže.
K hlavným partnerom podujatia patrili Trnavský samosprávny kraj, Združenie Samosprávne kraje Slovenska SK8 a Združenie miest a obcí Slovenska.
Zapojilo sa tiež Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR a súkromný sektor. Pri slávnostnom výkope boli spolu so štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra Lucia Kurilovskou a trnavským županom Jozefom Viskupičom za City Arenu Vladimír Poór a za sponzorov Dušan Guľáš zo spoločnosti Respect.
„Trnavská župa je partnerom projektu, cez ktorý spoločne hovoríme NIE nenávistným prejavom. Deň rešpektu a športu vnímam ako most k tomu, aby sa na Slovensku hovorilo, ale aj konalo v prospech ochrany detí pred šikanou. Je úlohou nás, všetkých dospelých, komunikovať s deťmi, vypočuť si ich a stáť pri nich v najťažších momentoch. Rovnako im vytvoriť prostredie, v ktorom sa neboja ozvať ak niečo nie je v poriadku. Mladým musíme dať istotu, že na každý problém existuje riešenie, a že v tom nie sú sami. Na túto charitatívnu akciu sme pozvali 18-tisíc detí z celej republiky, z toho takmer 10-tisíc stredoškolákov zo župných stredných škôl. Verím, že odkaz ‚byť slušný je cool‘ bude rezonovať medzi mladými a najmladšími, aby sa v spoločnosti cítili bezpečne,“ povedal Jozef Viskupič.
Deti zaplnili tribúny štadióna. Foto: MCRaŠ
Dopravu detí na podujatie zabezpečili špeciálne vypravené vlaky a autobusy. Na štadióne boli prítomní aj pracovníci Prevencie kriminality, ktorí počas podujatia poskytovali deťom a pedagógom informácie, kde a na koho sa môžu obrátiť v prípade, že sa stanú svedkami alebo obeťami šikany.
Súčasťou programu boli hudobné vystúpenia viacerých slovenských interpretov, či exhibičný futbalový zápas medzi osobnosťami projektu Integrácia a bývalými osobnosťami slovenskej futbalovej reprezentácie, na ktorom si priamo zahrali aj deti.
Deň rešpektu a športu mal aj charitatívny rozmer – spojený bol s benefičnou akciou, ktorej výťažok poputuje na dobročinné účely.
V rámci futbalovej exhibície sa do bránky postavil aj minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi, ktorý svojho času chytával za mládežnícke tímy Spartaka a v 90-tych rokoch bol istý čas aj v brankárskom kolektíve A-tímu.
Dresy na seba natiahli aj tréner Spartaka Michal Gašparík, brankár Dobrivoj Rusov či bývalý hráč Arsenalu Londýn Portugalčan Luis Boa Morte. Z lavičky koučoval tím Dušan Radolský. Na ihrisku boli aj ďalšie osobnosti.
„Ako rodič vnímam túto tému s veľkou citlivosťou, preto považujem za dôležité vyjadriť podporu nielen osobnou účasťou, ale aj vlastným príkladom. Nenávistné prejavy a šikanovanie sú závažným spoločenským problémom, ktorý ovplyvňuje milióny detí a mladých ľudí po celom svete. Deti potrebujú našu podporu – rodičov, učiteľov, dospelých – aby mali bezpečné prostredie a dôveru v ľudí, na ktorých sa môžu obrátiť so svojimi problémami. Šport je zase ideálny spôsob, ako rozvíjať schopnosť nevzdávať sa, vytrvalosť, trpezlivosť a tímovú spoluprácu,“ povedal Keketi.
Dušan Keketi si zaspomínal na hráčske časy, s číslom 21 známy bývalý portgualský futbalista Luis Boa Morte. Foto: MCRaŠ
Riaditeľ projektu Integrácia a organizátor Dňa rešpektu a športu Slavomír Krafčák vyjadril potešenie, že podujatie presiahlo hranice svojho dejiska.
„Vďaka tomu každé jedno dieťa od Bratislavy až po Sninu už oddnes vie, že sa nemusí báť povedať, že je cieľom nenávistných prejavov, či nedajbože šikany. Teším sa, že sa do Dňa rešpektu a športu zapojili mienkotvorné osobnosti, ku ktorým mladá generácia vzhliada, a ktoré svojím pôsobením môžu pozitívne ovplyvniť správanie detí,“ poznamenal Krafčák.
O šikanePamätný deň rešpektu a eliminácie nenávistných prejavov na deťoch pripadá na 22. septembra. Najčastejšími formami šikanovania sú verbálne šikanovanie, urážky, nadávky a sociálne šikanovanie ako sú vyčleňovanie z kolektívu, či ohováranie. Fyzické šikanovanie je o niečo menej časté, ale stále predstavuje 10-15 % prípadov.
Na Slovensku podľa prieskumu Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie uviedlo približne 25 % žiakov, že zažilo šikanovanie v škole.
Podľa výskumu, obete šikanovania majú 2 až 9-krát vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinú samovražedné sklony, najmä ak je šikanovanie dlhodobé a intenzívne.
|
(TS, krj)