Ďalší Beňovského glóbus odovzdajú vo Vrbovom županovi Jozefovi Viskupičovi
AKTUALITY - Región | 9.10.2024, 11.08, prispievatelia
V mestečku Vrbové si svojho slávneho rodáka vážia, na námestí mu postavili pamätník, pomenované po ňom je aj jedno z mestských ocenení.

Na námestí vo Vrbovom stojí pamätník venovaný slávnemu rodákovi. Archívne foto: Pavol Machovič
Počas Dní mesta Vrbové sa bude v piatok 11. októbra v Dome kultúry konať aj 8. ročník odovzdávania ocenenia Beňovského glóbus.
Mesto Vrbové v okrese Piešťany toto ocenenie udeľuje ľuďom, ktorí sa zaslúžili o popularizáciu ich rodáka Mórica Beňovského alebo ich rovnako ako jeho láka cestovanie.
Beňovského glóbus minulosti získali napríklad prezident Rudolf Schuster, podnikateľ Stanislav Machovčák, ktorý sa postaral o pomník Beňovskému na Madagaskare, alebo cestovateľ a publicista František Kele.
Mestské zastupiteľstvo vo Vrbovom rozhodlo, že v tomto roku ocenenie udelí predsedovi Trnavského samosprávneho kraja Jozefovi Viskupičovi.
Podľa zdôvodnenia sa významným spôsobom pričinil o popularizáciu Mórica Beňovského nielen doma, ale aj v zahraničí. Napríklad na Taiwane, kde podľa Ľubomíra Bosáka z Mestského úradu vo Vrbovom Beňovský ako prvý Slovák zavítal už v roku 1771.
Okrem Beňovského glóbusu udelia v piatok aj dve Ceny mesta Vrbové. Ich laureátmi budú podľa rozhodnutia poslancov primátor mesta Svätý Jur Šimon Gabura a žurnalista a režisér žijúci vo Viedni Peter Beňovský.
Móric Beňovský, neustály zdroj inšpirácie pre spisovateľov, dramatikov či filmárov, sa narodil vo Vrbovom 20. septembra 1746. Bol prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu.
Počas svojho ani nie 40-ročného života navštívil štyri kontinenty (Európu, Áziu, Afriku a Ameriku) a bol tiež prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru (Pamäti a cesty).
Najznámejším obdobím jeho života je pobyt na Madagaskare, kde ho v roku 1776 vyhlásili za kráľa kráľov, čím získal mocenský vplyv v severovýchodnej časti tohto ostrova. Na Madagaskare strávil štyri roky svojho života. Padol v boji s francúzskym komandom pri meste Antalaha, kde má pamätník a pomenovali tam po ňom námestie.
Mórica Beňovského považujú za svojho aj Maďari, Poliaci a čiastočne aj Francúzi a Malgaši. Vo Vrbovom na námestí mu postavili pamätník v tvare zemegule s jeho sochou.
SITA