Kým nedal gól, bolo s ním na nevydržanie. Karol Tibenský patril k top strelcom Spartaka
ŠPORT - Futbal - Spartak | 18.10.2024, 08.26, prispievatelia
V piatok 18. októbra si pripomíname 100. výročie narodenia Karola Tibenského, slávnej trnavskej futbalovej osobnosti

Traja spartakovci zo sezóny 1957-1958. Karol Tibenský spoločne (prvý sprava) spoločne so Stanislavom Jarábkom (prvý zľava) a Štefanom Pšenkom. Foto: zdroj kniha Spartak má 100 rokov
reklama
Pred sto rokmi (18. októbra 1924) sa v Šarfii (dnešné Blatné) narodil Karol Tibenský, bývalý futbalista Spartaka Trnava, ktorý v priebehu šestnástich rokov za tento klub (v minulosti nesúci aj názvy TŠS, Sokol NV, Sokol Kovosmalt, Spartak Kovosmalt) odohral v najvyššej ligovej súťaži 241 zápasov a nastrieľal 42 gólov.
V dlhodobej histórii trnavského futbalu je po J. Adamcovi (139 gólov), M. Ujlakym (87), L. Kunovi (85), V. Švecovi (65), A. Malatinskom (64), V. Kožuchovi (63), M. Gašparíkovi st. (53), F. Bolčekovi (51), J. Šturdíkovi (48) spoločne s V. Jakubčíkom (obaja nastrieľali 42 gólov) desiatym najlepším strelcom.
V roku 1956, po 10-ročnom pôsobení v Trnave už boli jeho spoluhráčmi aj Stanislav Jarábek a Valerián Švec, prvé dve mená z neskôr „veľkej futbalovej Trnavy“.
Pochádzal z 8-člennej železničiarskej rodiny (traja chlapci a tri dievčatá), otec bol rušňovodičom a matka sa starala o domácnosť.
Keď dovŕšil rok, rodina sa zo Šarfie presťahovala do neďalekých Šenkvíc, kde prežil celý svoj život. Tu vychodil aj ľudovú školu.
Neskôr v Bratislave absolvoval dopravný kurz telegrafistu a stal sa tiež príslušníkom modrej armády. Istý čas robil aj hlásateľa na bratislavskej hlavnej železničnej stanici. Krátko koketoval s obchodom.
Futbalista Karol Tibenský (už ako internacionál Spartaka Trnava), ktorého sté výročie narodenia si v týchto dňoch pripomíname, odohral počas svojej bohatej kariéry (1940-1962) vyše 1100 zápasov (medzinárodných, majstrovských, priateľských i hodových). Z toho v najvyššej československej súťaži v trnavskom drese 241 stretnutí a dal 42 gólov. Foto: Marián Pavlík
Jeho ďalšia cesta viedla do trnavského Kovosmaltu, kde pracoval v knihovni i učtárni. Svoju zamestnaneckú púť ukončil v hotelových a reštauračných službách na poste tajomníka známeho trnavského hotela Karpaty, odkiaľ odišiel aj do zaslúženého dôchodku.
Prvé futbalové dotyky s loptou síce robil v Šenkviciach, avšak jeho futbalový talent sa naplno rozvíja až po príchode do Cífera v roku 1940. Tu ako 16-ročný mládenec našiel správnu partiu hráčov, dobrých kamarátov na ihrisku i mimo neho.
V cíferskom prvom mužstve ako center (stredný útočník) spoločne so spojkami Jaroslavom Bachratým a Jozefom Šramelom vytvoril nezabudnuteľné útočné trio.
Fotografia prvého mužstva ŠK Cífer z roku 1940 (pred 84 rokmi), v ktorej nechýbal ani 16-ročný Šenkvičan Karol Tibenský (v podrepe prvý sprava). Už v tom čase patril medzi najlepších cíferských strelcov. Foto: archív vch
Aj pri oslave svojej sedemdesiatky v roku 1994, keď sme ho navštívili, s úsmevom na perách spomínal:
„Oni dvaja hrali a ja som dával góly. To bol vtedy taký systém. A panečku, koľko ľudí sa vtedy chodilo na nás pozerať, v porovnaní trebárs s dnešnou druhou či treťou ligou sa naše zápasy tešili oveľa vyššej návštevnosti.“
Už v tom čase v mladom veku patril k historicky najsvetlejších hráčskym a a najmä streleckým individualitám.
V sezóne 1957-1958 pre zápasom so Slovanom Bratislava na Tehelnom poli. Horný rad zľava: Juraj Kadlec, Milan Galbička, Ľudovít Koiš, Imrich Stacho, Štefan Pšenko, Rudolf Bartek. V podrepe zľava: Ján Šturdík, Ján Horváth, Jozef Gögh, Karol Tibenský, Štefan Slanina. Foto: zdroj kniha Spartak 100 rokov
Neskôr sa vďaka vtedajšiemu futbalovému odborníkovi J. Kertésovi objavuje v drese ŠK Železničiari Bratislava a v roku 1946 sa spoločne s Cíferčanom, brankárom Karolom Štajerom, stávajú posilou TŠS Trnava, pre ktorú po roku spoločne s ďalšími posilami: Ervínom Križanom, Jozefom Podhorcom, Karolom Kohúcikom, Vojtechom Schottertom vybojujú opäť najvyššiu futbalovú súťaž v Československu.
Karol sa čoskoro udomácnil v trnavskom drese a hneď v úvodných dvoch stretnutiach ligového ročníka 1947-48 sa predstavil ako pán strelec. Veď zo svojich deväť gólových vizitiek po tri poslal vtedy brankárom slávnych českých klubov - SK České Budějovice a Slavia Praha.
Zrazu sa ocitol v pozornosti, v hľadáčiku súperových zadákov, tí si ho začali čoraz viac všímať. Svoj posledný ligový gól zaznamenal v na jar v roku 1961 pri domácom víťazstve 3:1 nad SONP Kladno. Ďalšie dva vtedy pridali Ján Horváth a Jozef Adamec.
Pamätný pre Karola Tibenského (vpravo dole v podrepe s čiapkou, medzi Jozefom Göghom a Štefanom Slezákom, vedľa neho slávny tréner Anton Malatinský), bol najmä mesačný zájazd spartakovcov na Blízky východ (Sýria, Libanon, Irak), ktorý sa uskutočnil v januári 1959. Foto: archív ik
V ligovom tíme Trnavy si Starý ako ho všetci familiárne prezývali, najlepšie rozumel s brankárom Imrichom Stachom - Capanom.
Samozrejme aj s Antonom Malatinským, spoluhráčom a trénerom v jednej osobe. Vždy čakal na jeho ideálnu prihrávku do behu, ktorú sa snažil zakončiť gólom.
Spoluhráči často o ňom vraveli, že je s ním v zápase na nevydržanie, kým nedá gól. Aspoň tak sa to tradovalo, kým hral v útoku, kde bol typickým zakončovateľom.
Už v spomínanej sezóne 1947-1948 bol najlepším strelcom Spartaka s deviatimi gólmi. Svoje prvenstvo zopakoval ešte trikrát - v roku 1950 nastrieľal 7 gólov, v roku 1955 pridal šesť gólov a o rok neskôr spoločne s Viliamom Jakubčíkom boli najlepšími kanoniermi Spartaka so 7 gólmi.
Počas vojenčiny strieľal góly aj za ATK Praha. Neskôr v staršom veku definitívne presedlal na post stredopoliara.
Karol Tibenský v úlohe kapitána si pred jedným z dvanástich zápasov na zájazde v Sýrii, Iraku a Libanonu podáva ruku s najvyšším predstaviteľom jednej zo spomínaných krajín. Foto: zdroj kniha Spartak má 100 rokov
Futbal dal Karolovi Tibenskému skutočne veľa. Priniesol mu sebarealizáciu už tým, že sa prepracoval na úroveň špičkového ligového futbalistu.
Najlepšie roky prežil v Trnave (v roku 1951 sa s Kovosmaltom, predchodcom Spartaka, tešil aj zo zisku Československého pohára).
S futbalom precestoval viacero štátov. Tie najpamätnejšie boli zájazdy s trnavským Spartakom. Prvý sa uskutočnil v zime v roku 1959 na Blízky východ a o rok neskôr šiesteho januára zasa cestovali do Afriky, kde zohrali jedenásť zápasov, okrem iného v Káhire aj s národným mužstvom Egypta.
Zimný zájazd do Afriky v roku 1960. Mužstvo Spartaka Trnava pred zápasom v Etiópii. Sprava stoja: kapitán mužstva Karol Tibenský, Imrich Stacho, Štefan Pšenko, Stanislav Jarábek, Štefan Slanina, Ján Horváth, Juraj Kadlec, Ján Šturdík, Jozef Adamec, Valerián Švec, Jozef Štibrányi. Foto: archív jk
Futbal, najpopulárnejší kolektívny šport, bol až do tridsiatich ôsmich rokov náplňou jeho každodenného života. Vďaka zodpovednému prístupu počas tréningov i zápasov vyrástol z dedinského chlapca hráč nevšedných kvalít, na ktorého s úctou doteraz spomínajú nielen bývalí spoluhráči, ale aj skôr narodení priaznivci trnavského Spartaka.
Zomrel vo veku 74 rokov v Modre 1. februára 1999.
MARIÁN PAVLÍK