V Trnave nezabudli na nespravodlivo prenasledovaných komunistickým režimom
AKTUALITY - Trnava | 8.11.2024, 17.06, prispievatelia
Pamätník venovaný obetiam komunistického režimu po jeho presunutí a doplnení o nové prvky nanovo požehnal arcibiskup Ján Orosch.
Vence k pamätníku položili predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja (na fotografii), mesta Trnava, Okresného úradu v Trnave a ďalších inštitúcií. FOTO: Pavol Machovič
reklama
Pietnou spomienkou pri pamätníku nespravodlivo prenasledovaných v rokoch 1948 - 1989 si dnes v Trnave pripomenuli obete komunistického režimu predstavitelia Konfederácie politických väzňov Slovenska, Ústavu pamäti národa, Trnavského samosprávneho kraja, mesta Trnava a ďalších inštitúcií.
Pamätník, ktorý bol nedávno o niekoľko metrov posunutý a doplnený o nové prvky, nanovo požehnal trnavský arcibiskup Ján Orosch.
Nespravodlivo prenasledovaní boli podľa predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Petra Sandtnera v Trnavskom kraji prakticky v každej obci.
„Politickými väzňami boli hlavne roľníci – obete násilnej kolektivizácie, živnostníci, kňazi, rehoľníci a bohoslovci. Ľudia, ktorí bránili kňazov pred zatknutím alebo ich ukrývali, tiež tí, ktorí protestovali proti komunistickému režimu alebo sa pred ním pokúsili utiecť do zahraničia,“ pripomenul Sandtner.
Pri pamätníku nechýba ani veniec mesta Trnava, na fotografii viceprimátor Marcel Krajčo. FOTO: Pavol Machovič
Podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča komunistická doba nebola len obdobím bezduchých príkazov a prázdnych hesiel. Bola to podľa neho doba, ktorá zanechala za sebou bolesť, strach a hlboké rany. „Bol to systém, ktorý dokázal rozdeliť spoločnosť, narušiť spoločenské aj rodinné väzby,“ zdôraznil Viskupič.
Účastníci pietnej spomienky si 35 rokov po páde komunistického režimu zvlášť pripomenuli blahoslavených Zdenku Schelingovú, Titusa Zemana a Jána Havlíka, ktorých životy boli spojené s Trnavou alebo Trnavských krajom.
Pamätník nespravodlivo prenasledovaných stojí v centre Trnavy od roku 2006. Tvorí ho kamenný blok s trhlinou v strede, ktorý je zviazaný reťazou.
Trhlina podľa Jána Liteckého Švedu zo Zväzu protikomunistického odboja symbolizuje snahu bývalého režimu rozdeliť národ, pevná reťaz zasa snahu čestných a udatných ľudí držať spoločnosť aj v ťažkých časoch pokope.
SITA