Vláda povedala, kedy chce stavať novú atómku v Jaslovských Bohuniciach
AKTUALITY - Región | 21.11.2024, 07.00, prispievatelia
Kľúčovým pre tento projekt bude výber dodávateľa technológie, ktorý bude spustený v priebehu roku 2025.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková si len pred pár dňami pozrela jadrovú elektráreň V2 v Jaslovských Bohuniciach. FOTO: Seas
reklama
Novú jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach s maximálnym výkonom do 1700 MW a dobou životnosti 60 rokov chcú podľa harmonogramu ministerstva hospodárstva začať stavať v roku 2032.
Uvedenie nového jadrového zdroja do skúšobnej prevádzky je plánované na rok 2038, s plnou prevádzkou sa ráta v roku 2040. Vyplýva to z harmonogramu, ktorý schválila vláda.
„Očakávame rýchly nárast spotreby elektrickej energie, ktorá môže do roku 2050 dosiahnuť až 100 percent, pričom našim cieľom je pokračovať vo výrobe ekologickej bezuhlíkovej energie z jadrových zdrojov, s čím máme dobré skúsenosti. Harmonogram prípravy a výstavby novej elektrárne sa snažíme čo najviac urýchliť, lebo príklady zo sveta jednoznačne potvrdzujú, že čas predražuje výstavbu,“ povedala podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Kľúčovým pre tento projekt bude výber dodávateľa technológie, ktorý bude spustený v priebehu roku 2025.
Ministerstvo hospodárstva zdôraznilo, že dôraz bude kladený na spoľahlivosť, bezpečnosť a splnenie environmentálnych požiadaviek, pričom proces výberu zahrnie aj slovenské podnikateľské subjekty, aby sa zabezpečilo maximálne využitie domácich dodávateľských kapacít.
Po získaní všetkých potrebných stavebných povolení má začať v roku 2032 výstavba a montáž hlavných komponentov.
Počas realizačných prác, ktoré budú podľa ambiciózneho harmonogramu trvať až do roku 2038, sa bude pokračovať aj v hodnotení možností pre ďalšie energetické bloky.
Uvedenie nového jadrového zdroja do skúšobnej prevádzky je plánované na rok 2038, plná prevádzka v roku 2040.
Ministerstvo hospodárstva SR verí, že tento projekt je nielen dôležitý pre zabezpečenie energetických potrieb Slovenska, ale tiež prináša významný príspevok k všeobecnému globálnemu úsiliu o udržateľnú a bezpečnú energetickú budúcnosť.
Slovensko sa týmto spôsobom zapája do plnenia cieľov Európskej únie v oblasti znižovania uhlíkovej stopy pri výrobe elektrickej energie.
ts, pm