3 základné tipy, ako tlačiť kvalitne a maximálne využiť potenciál tlačiarne
SERVIS - Dom a záhrada | 26.11.2024, 08.43, reklamný článok
Ak si kladiete otázku, ako dnes a denne tlačiť kvalitne, odpoveď vás určite poteší. Kvalitná tlač fotografií, dokumentov alebo čohokoľvek iného nie je raketová veda. Je to naozaj len otázka dodržiavania niekoľkých zásad, ktoré vám pomôžu maximalizovať kvalitu tlače a v konečnom dôsledku aj plný potenciál vašej tlačiarne.
Tlač fotografií na atramentovej tlačiarni. Foto: pexels.com
Alfou a omegou kvalitnej tlače fotografií alebo dokumentov je, samozrejme, vhodná tlačiareň spolu s kvalitnou náplňou. V súčasnosti je z hľadiska kvality jedno, či používate originálne alebo kompatibilné náplne, prípadne či chcete alternatívu.
Ich kvalita je viac-menej rovnaká, ale cena je jednoznačne v prospech alternatívnych farieb.
Čo sa týka tlačiarne, nie je ťažké si ju vybrať. Stačí si len ujasniť, čo od nej očakávate, a potom tieto parametre zohľadniť pri výbere domácej tlačiarne, čo v konečnom dôsledku zabezpečí, že vám vybraný model bude 100 % "sedieť" vo všetkých smeroch.
Výber sa naozaj neoplatí podceniť. Práve typ tlačiarne spolu s jej rozlíšením tlače a podobne sú pre kvalitnú tlač absolútne rozhodujúce. Vráťme sa však k podstate veci - teda k maximalizácii kvality tlače z tlačiarní, ktoré už doma máte.
Pamäťové karty položené na tlačiarni. Foto: pexels.com
Kvalita tlače v 3 základných krokoch
Existuje široká škála tipov na zabezpečenie kvalitnej tlače. Pravdou však je, že len niekoľko z nich má výrazný vplyv na kvalitu tlače. Nižšie sa preto zameriame na tie skutočne dôležité, ktoré je určite dobré dodržiavať pre čo najlepšiu kvalitu tlače.
V skutočnosti sú všetky tri nižšie uvedené tipy z hľadiska dôležitosti viac-menej na rovnakej úrovni.
1. Nastavte tlačiareň na najvyššiu kvalitu tlače
Prvou zásadou, ktorú si treba zapamätať pri snahe o čo najkvalitnejšiu tlač, je nastaviť tlač na najvyššiu možnú kvalitu ešte pred začatím.
Urobíte to buď v softvérovom rozhraní počítača, tabletu alebo telefónu, z ktorého začnete tlačiť, alebo priamo na displeji tlačiarne.
Prečo je toto nastavenie dôležité? Jednoducho preto, že tlačiareň sa "prepne" na najvyššiu presnosť miešania farieb aj rozlíšenia tlače, čím zabezpečí, že to, čo vyjde, bude to najlepšie, čo môže vzhľadom na svoje technické vybavenie urobiť.
Hoci sa dá očakávať, že tlač v najvyššej kvalite bude trvať o niečo dlhšie ako štandardná alebo dokonca čiernobiela tlač, výsledky sa dostavia.
2. Tlačte obrázky len v zmysluplnej veľkosti
Nemá zmysel vás tu zahlcovať zložitými výpočtami a rovnicami, preto len stručne spomenieme, že čím vyššie je rozlíšenie, tým väčšiu fotografiu alebo obrázok možno vytlačiť.
Našťastie dnešné fotoaparáty už snímajú v naozaj solídnom rozlíšení, takže nie je problém vytlačiť daný obrázok aj vo formáte A4, čo je maximum, ktoré si môžete doma užiť.
Ak však máte k dispozícii len obrázok s rozlíšením napríklad 300 x 150 pixelov, potom ho určite nebudete môcť roztiahnuť na formát A4.
3. Iba atramentové tlačiarne vám môžu poskytnúť vysokokvalitnú tlač fotografií a obrázkov
Ak chcete na tlačiarni okrem textu tlačiť aj fotografie, obrázky, grafy a podobne, mali by ste sa vyhnúť laserovým modelom a bez váhania si kúpiť atramentovú tlačiareň.
Tento typ je totiž oveľa vhodnejší na tlač fotografií a obrázkov vďaka typu náplni, ktorá umožňuje lepšie prispôsobenie farieb na papieri, miešanie atď.
Dokonca možno povedať, že oveľa lacnejšia atramentová tlačiareň dokáže tlačiť obrázky lepšie ako drahá laserová tlačiareň, ktorá má zase výhodu v rýchlosti tlače a kvalite (konkrétne ostrosti) textových dokumentov.
Ak sa potom pýtate, ako tlačiť na fotopapier, je to takmer rovnaké, ako keby ste sa pýtali, ako nastaviť farebnú tlač. Inými slovami, je to úplná hračka, ktorú zvládne naozaj každý.
V skutočnosti, keď už máte fotopapier, stačí ho vložiť do zásobníka papiera tlačiarne (alebo ho v zásobníku "zafixovať" pomocou posuvného držiaka papiera tak, aby dokonale sedel v zásobníku) a máte takmer hotovo.
Potom už stačí len spustiť tlač prostredníctvom počítača, nastaviť najvyššiu možnú kvalitu tlače, potom veľkosť papiera, na ktorý chcete tlačiť, a je hotovo.
Hoci sa fotopapier svojím povrchom líši od bežného papiera, nie je potrebné tlač nijako upravovať. Preto ju doma zvládne každý.