Trnavské rybníky
reklama

Trnava sa zapísala aj do histórie diskoték na Slovensku, mapuje to nová kniha

BLOG - Trnavskými očami | 6.12.2024, 11.00, prispievatelia

V Trnave mali diskotéky veľkú popularitu, bolo tu aj prvé celoslovenské stretnutie diskdžokejov.

Trnava sa zapísala aj do histórie diskoték na Slovensku, mapuje to nová kniha

Autori a pozvaní hostia na krste knihy v Košiciach. Foto: archív PBR

reklama

 

Diskotéky sú v dnešných dobách bežnou formou zábavy. A to nielen pre mladých. Ťažko si predstaviť oslavu životného jubilea, svadbu či ples bez diskdžokeja, ktorý sa stará o dobrú náladu a atmosféru podujatia, prípadne  svojim výberom reprodukovanej hudby doplňuje produkciu živej kapely. 


No vždy to tak nebolo. Diskotéka je pomerne nový kultúrny fenomén, ktorý vznikol koncom 60. rokov minulého storočia. A práve histórii diskoték na Slovensku sa venuje kniha DJ. SK s obrázkom gramofónu a menami diskdžokejov na obale, ktorá sa len nedávno objavila v ponuke kníhkupectiev. 


Trojica autorov z Košíc - Erik Horváth, Tibor Apa Egry a Štefan Rybár - si dala za úlohu zmapovať a pre budúce generácie zachytiť proces formovania DJ-skej kultúry na Slovensku.

reklama

 

Tejto neľahkej úlohy sa zhostila so cťou a výsledkom jej snáh je jedinečná publikácia, prvá svojho druhu na Slovensku. Všetci traja autori sú skúsení diskdžokeji, poznajú scénu zblízka a vďaka vlastným skúsenostiam ponúkajú čitateľovi zasvätený a zaujímavý pohľad aj do zákulisia.

 

V spolupráci s Asociáciou DJ-ov a hudobných producentov Slovenska pripravili vyše 300 stranovú knihu s veľmi pekným grafickým dizajnom, doplnenú obrovským množstvom fotografií, historických dokumentov a archívnych materiálov. 


Novinka je rozdelená do troch častí, v ktorých sa jednotliví autori postupne venujú časovým obdobiam od roku 1968 až do roku 2000.

 

Obálka novej knihy.

 

Sú to vlastne príbehy štyroch desiatok diskdžokejov z celého Slovenska, ktorí pôsobili nadregionálne, formovali scénu a bavili celé generácie návštevníkov diskoték.

 

Spomínajú na svoje začiatky, na nie veľmi prajnú atmosféru za minulého režimu, problémy so zháňaním platní zo zahraničia, problémy s technickým vybavením, s prechodom na moderné technológie v 90. rokoch, nechýbajú ani kuriózne zážitky z vystúpení atď. 


Z novej knihy sa môžeme dozvedieť, že prvé diskotéky v bývalom Československu sa uskutočnili najprv v Prahe, na jeseň roku 1968 prišla na rad Bratislava a čoskoro sa rozšírili po celom Slovensku.

 

Plagát z prvého celoslovenského stretnutia diskdžokejov. Foto: archív PBR

 

 

Trnava nebola žiadnou výnimkou. Práve naopak. V Trnave sa začala diskotéková éra len niekoľko mesiacov po Bratislave.

 

Prvá verejná diskotéka v Trnave sa uskutočnila pred 65 rokmi ako súčasť populárneho mládežníckeho popoludnia s názvom Čaj o piatej v sále DK Kovosmalt. Zachoval sa aj jej dátum – 16. február 1969.

 

Prvými trnavskými diskdžokejmi boli dvaja Petrovia – dnes už nebohý Peter Horváth a Peter Bonzo Radványi. Ich diskotéky s názvom Music Box si získali veľkú obľubu medzi mladými a v podstate otvorili dvere ďalším nadšencom, ktorí sa začali venovať tomuto novému druhu hudobno - tanečnej zábavy.

 

Dvaja prví trnavskí diskdžokeji na historickej fotografii z pred 55 rokov. Foto: archív PBR

 

Peter Radványi (vľavo) a Peter Horváth v roku 1969. Foto: archív PBR

 

 

Trnava bola skutočne „discofriendly“. V 70. a 80. rokoch tu fungoval klub Fortuna, kde často hosťovali tí najlepší dídžeji z Bratislavy.

 

Aj vďaka tomu sa vo Fortune vyprofilovali viacerí domáci na čele s Pavlom Opatovským, ktorý bol nesporne najznámejším a najžiadanejším trnavským diskotekárom v nasledujúcich dekádach. 


Veľká popularita diskoték v Trnave prispela aj k tomu, že organizátori prvého celoslovenského stretnutia diskdžokejov a ľudí okolo diskoték, si v marci 1970 vybrali práve naše mesto. 

 

Najznámejší trnavský diskdžokej Pavel Opatovský na snímke z roku 1975. Foto: archív Pavla Opatovského

 


Kniha DJ.SK je skutočne jedinečná. Nie je len o histórii, ale aj o ľuďoch, ktorí ju tvorili. Aj napriek svojej „historickosti“ ponúka modernému čitateľovi možnosť dostať sa prostredníctvom zverejnených QR kódov k podcastom a vypočuť si veľmi zaujímavé rozhovory s viacerými ďalšími pamätníkmi.

 

Ako hovorí jeden z autorov, Štefan Rybár, v knihe takto dostalo väčší, či menší priestor až 188 diskdžokejov. Bol už najvyšší čas zachytiť ich spomienky, lebo ľudská pamäť zlyháva a viacerí z priekopníkov diskoték už nie sú medzi nami.

 

(B)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda Tanex
reklama
Canis safety
reklama