Defibrilátor by mala mať už každá obec, Borová ide príkladom
AKTUALITY - Región | 5.1.2025, 12.29, prispievatelia
V obciach nad 500 obyvateľov je už defibrilátor povinný.
Automatický extrný defibrilátor je v Borovej umiestnený na objekte hasičského múzea. Foto: Pavol Machovič
Každá obec nad 500 obyvateľov musí mať od 1. januára 2025 na verejne dostupnom mieste automatický externý defibrilátor. Väčšina obcí v našom regióne si túto povinnosť danú zákonom už v predstihu splnila.
Menšie obce takúto povinnosť nemajú, ale viaceré z nich si takýto prístroj, ktorý môže zachrániť ľudský život, kúpili tiež.
Príkladom je Borová v okrese Trnava, kde majú defibrilátor umiestnený na „strekárni“, teda na objekte hasičského múzea.
Kúpila ho obec, zodpovedný za prístroj je Dobrovoľný hasičský zbor. Výhodou automatického externého defibrilátora je, že ho dokáže obslúžiť aj úplný laik. Prístroj mu sám vydáva pokyny, čo má robiť v prípade zastavenia činnosti srdca.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR evidovalo ku koncu roka 2024 na Slovensku v centrálnom registri automatických externých defibrilátorov (AED) 3854 prístrojov.
Riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Osama Al-Khaldi povedal, že vďaka povinnosti mať defibrilátor sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť záchrany života pacientovi s náhlym zastavením krvného obehu.
„Len za mesiac december evidujeme použitie automatických externých defibrilátorov v 72 prípadoch, pričom 12 pacientov bolo následne prevezených do zdravotníckych zariadení,“ povedal s tým, že za mesiac december pribudlo do registra 151 automatických externých defibrilátorov.
S defibrilátorom dokáže zachrániť život aj úplný laik, obsluhu riadi samotný prístroj. Foto: Pavol Machovič
Mestá musia mať na každých 5000 obyvateľov jeden defibrilátor. V Trnave sú tieto prístroje aj v nákupných centrách alebo športových areáloch.
Defibrilátor v Trnave majú vo svojich vozidlách aj policajti z Pohotovostnej motorizovanej jednotky, ktorí sú mnohokrát pri rôznych nehodách a ďalších nešťastiach na mieste prví a dokážu poskytnúť predlekársku pomoc.
Rovnako ich majú niekoľko rokov v autách aj mestskí policajti. O hasičoch ani nemusíme hovoriť, tí majú k dispozícii kompletnú ambulanciu s vyškoleným personálom.
AED sa používa pri život ohrozujúcej poruche srdcového rytmu, pomocou elektrického výboja je schopný ho obnoviť. Zastavenie srdca môže postihnúť kohokoľvek, vrátane zdravých ľudí či športovcov.
Pri zástave dochádza k poruche elektrických signálov, ktoré riadia činnosť srdca, jeho rytmus sa stane náhle rýchlym a chaotickým a srdce tak nedokáže pumpovať krv do tela. Defibrilátor pomocou elektrického šoku obnovuje normálny rytmus srdca.
(pm)