Hravé múzeum po sto rokoch aj na Slovensku! Dotýkať sa je povolené
RELAX - Tipy na výlet | 28.1.2011, 00.00, Katarína Rosinová
Múzeá sú pre deti väčšinou nuda, s výnimkou vypchatých zvieratiek. Texty pri exponátoch sú písané pre ne nezrozumiteľným jazykom, no ešte viac ich hnevá, že sa nemôžu ničoho chytať. A vy ich musíte neustále napomínať. Detské múzeum v Bratislave takéto obmedzenia nepozná.
Je pravda, že ľudské chodidlo je rovnako veľké ako vzdialenosť od lakťa po zápästie? Skúste si to odmerať. Foto: Katarína Rosinová
reklama
Prvé múzeum určené výlučne deťom vzniklo v Chicagu pred sto rokmi. Minulý rok táto „novinka“ prišla konečne aj k nám. Jediné detské múzeum na Slovensku nájdete v zadnom trakte budovy Slovenského národného múzea. Formálne je však samostatnou neziskovou organizáciou, a preto vás môže dosť nepríjemne zaskočiť výška vstupného. Základné je tri eurá za dieťa a dve za dospelého. Ak prídete v správnom čase alebo počte, môže sa dosť výrazne znížiť. Otvorené je denne od 10.00 do 18.00, dokonca aj v pondelok.
Zábava aj vedomosti
Všetko ostatné je ale zariadené veľmi dobre. Tak, aby sa tu zabavili väčšie deti aj tí najmenší a aby ste tu s ratolesťami mohli v pohode stráviť zopár hodín. Pre najmenších do štyroch rokov je určený bazénik so zvukovými hračkami a jednoduchými mäkkými stavebnicami rôznych tvarov, farieb a povrchov. Veľkej obľube malých zvedavcov sa teší počítač s hrami, ktoré precvičujú ich kreativitu. Takmer stále je obsadený. Budúcich vedcov a vynálezcov bude určite zaujímať, ako vyzerá autíčko na solárny pohon, čo sa dá vidieť cez mikroskop alebo na akom princípe funguje lietadlo. Všetko uvidia v laboratóriu, ktoré v detskom múzeu pripravila Slovenská akadémia vied.
Na pexese môžete porovnávať staroveké predmety s ich súčasnou podobou. Foto: Katarína Rosinová
Tvoriť, tvoriť, tvoriť
Ďalšia časť miestnosti so stolíkmi uloženými do kruhu je vyhradená na tvorivé dielne. Každý víkend prichádzajú do múzea profesionálni výtvarníci, aby tu tvorili spolu s deťmi. Detské múzeum je zariadené s ohľadom na malých neposedníkov, ktorých skôr či neskôr prestane baviť jedno a chcú robiť iné. Preto je tu aj malé kino, v ktorom nonstop bežia náučné filmy z cyklu Bol raz jeden... Asi najviac môžete deťom závidieť relaxačnú zónu s pohodlnými sedacími vakmi. Tu si oddýchnu, nasadia na uši slúchadlá a započúvajú sa do niektorej z rozprávok, ktoré nahovorili slovenskí herci. Ak dostanete chuť na malé občerstvenie, nemusíte chodiť ďaleko. Priamo v múzeu funguje kaviareň s cukrárňou.
Kúsok Grécka
Okrem stálych atrakcií sa v detskom múzeu každý polrok striedajú interaktívne výstavy. Tá aktuálna je venovaná starovekému Grécku a potrvá až do konca mája. Hneď pri vstupe do múzea upútajú pozornosť vodné hodiny. Gréci ich používali napríklad na to, aby merali čas na súdnych pojednávaniach. Keďže nikto nevie, ako v skutočnosti také hodiny vyzerali, tie v Bratislave sú trochu žartovne zostrojené z novodobých predmetov, aké možno bežne nájsť v domácnosti. Výstave dominuje Odyseova loď v reálnej veľkosti. Samozrejme, vstup na palubu aj veslovanie sú povolené. O tom, že život starých Grékov bol viac než zaujímavý, sa deti môžu presvedčiť v miestnosti zariadenej v štýle gréckeho mesta – polis. Dozvedia sa tu niečo o olympijských hrách i starogréckom divadle, môžu si skúsiť napísať svoje meno v gréckej abecede či spoznať svet gréckych bohov a ich špecifické schopnosti. A aby toho Grécka nebolo málo, každý návštevník sa môže zapojiť do súťaže o zájazd do tejto krajiny. Byť tak znovu dieťaťom!
Počítač s interaktívnymi hrami je takmer stále obsadený. Foto: Katarína Rosinová
Ako sa tam dostať?
Budova národného múzea sa nachádza pri Dunaji na Vajanského nábreží. V smere na Šafárikovo námestie je to prvá odbočka vpravo od Nového mostu a prístavu. Odstaviť auto sa dá na platenom parkovisku pri prístave alebo v okolitých uliciach. K múzeu chodia aj autobusy a električky, vystúpiť treba na zastávke Šafárikovo námestie alebo Nový most.