Strelec legendárneho gólu z Čile Jozef Štibrányi oslavuje jubileum
ŠPORT - Futbal - Spartak | 11.1.2025, 08.02, prispievatelia
Jediný žijúci slovenský strieborný Čiľan v sobotu 11. januára slávi svoje vzácne 85. narodeniny.
Identifikačný preukaz 22-ročného trnavského futbalistu Jozefa Štibrányiho počas majstrovstiev sveta v Čile 1962. Foto: archív autora
reklama
Rodák z Vlčkoviec Jozef Štibrányi, bývalý vynikajúci futbalista Spartaka Trnava, 9-násobný reprezentant Československa, ktorý sa počas svojej úspešnej kariéry najviac zviditeľnil gólom proti Španielsku na Majstrovstvách sveta v Čile 1962, oslavuje svoje vzácne životné jubileum - 85. narodeniny.
Neskorší učiteľ prírodopisu a telesnej výchovy, tiež zástupca riaditeľa v Základnej škole v Križovanoch nad Dudváhom, začínal s futbalom v rodných Vlčkovciach, kde obliekal dres miestneho Slavoja.
Vo veľkom futbale sa stretáme s jeho menom prvýkrát v sezóne 1957-1958, teda v prelomovom ročníku, kedy sa najvyššia futbalová súťaž vo vtedajšom Československu začínala hrať systémom jeseň - jar.
reklama
Premiérový gól strelil Štibrányi 17. augusta 1957 na pôde Pardubíc, kde Spartak Trnava remizoval 1:1.
Jeho prvými spoluhráčmi v drese Trnavy pod vedením veľkého mága, trénera Antona Malatinského, boli brankár Imrich Stacho a hráči v poli: Juraj Kadlec, Ľudovít Krajčovič, Štefan Pšenko, Štefan Slanina, Karol Tibenský, Michal Benedikovič, Stanislav Jarábek, Jozef Gögh, Milan Galbička, Valerián Švec, Jozef Kalivoda, Viliam Jakubčík, Štefan Ištvanovič, Rudolf Bartek, Ján Šturdík, Ľudovít Koiš a Jozef Hrebíček.
V trnavských futbalových farbách pod prezývkou Vasil (vymyslel mu ju bývalý spoluhráč Karol Tibenský počas sústredenia Spartaka v Rumunsku) pôsobil až do roku 1966, s výnimkou sezóny 1963-64, keď hral ako vojak za Duklu Praha.
Zo slávnych československých futbalistov z Čile ´62 už žijú iba traja, nachádzajúci sa na fotografii vpravo. V dolnom rade prvý sprava 85-ročný Jozef Štibrányi (nar. 11. januára 1940), niekdajšie pravé krídlo Spartaka Trnava. Nad ním 83-ročný Václav Mašek (nar. 21. marca 1941), niekdajšie ľavé krídlo Sparty Praha, nad ním 86-ročný Jan Lála (nar. 10. septembra 1938), niekdajší pravý obranca Slavie Praha. Foto: Kniha Chile 1962.
S týmto oddielom si vybojoval aj titul majstra Československa. Neskôr, keďže odmietol angažmán v pražskej Dukle, bol prevelený do Dukly Tábor (1964-65).
V sezóne 1965-66 sa opäť objavuje v drese trnavského Spartaka. Jeho ďalšími futbalovými zastávkami postupne boli: VŽKG Ostrava (1967-1969), TJ Družstevník Križovany (1970-1978) a svoju bohatú kariéru ukončil vo svojom rodisku, v mužstve TJ Družstevník Vlčkovce (1979-1982).
V československej lige dohral 121 zápasov (z toho v Spartaku Trnava 112) a vsietil 14 gólov. Za Československo nastúpil 9-krát (reprezentačný debut mal 30. októbra 1960 v Prahe v zápase proti Holandsku 4:0) a iba jedenkrát skóroval (31. mája 1962 na MS v Čile proti Španielsku).
Bol to ozaj najvzácnejší gól v jeho kariére, pretože ho strelil ako prvý slovenský futbalista na finálovom turnaji majstrovstiev sveta.
V týchto kopačkách značky Adidas vsietil Jozef Štibrányi víťazný gól proti Španielsku a zabezpečil Československu postup do štvrťfinále. Kopačky sa v súčasnosti nachádzajú v Siene slávy slovenského futbalu v Bratislave. Foto: Michal Zeman
V súčasnosti z niekdajšieho 22-členného kádra reprezentácie ČSSR (boli v ňom vtedy aj dvaja Trnavčania - 22-ročný Jozef Štibrányi a 20-ročný Jozef Adamec), ktorá sa v roku 1962 v Čile tak preslávila a prebojovala až do finále s Brazíliou (1:3), žijú iba traja futbalisti - dvaja Česi, 86-ročný Jan Lála a 83-ročný Václav Mašek, tiež jediný Slovák, 85-ročný Jozef Štibrányi.
Posledný menovaný zostal športu aktívne verný aj na dôchodku. Jeho doplnkovým športom, pokiaľ mu to zdravie dovoľovalo, býval v lete hlavne tenis (roky bol nielen pravidelným účastníkom amatérskej Trnavskej tenisovej ligy, ale aj patril aj k jej popredným hráčom), v zime aktívne lyžoval.
V sezóne 1970-1971 bol Jozef Štibrányi (v podrepe druhý zľava) hrajúcim trénerom seniorov TJ Družstevník Križovany nad Dudváhom. Foto: archív autora
Nezanedbával ani futbal. Okrem pôsobenia v tíme starých pánov Spartaka Trnava obliekal aj dres výberu Trnavského olympijského klubu.
V rokoch 1998 a 1999 ako jeho kapitán na halovom turnaji v Košiciach nad hlavou dvakrát dvíhal víťazný Pohár predsedu Slovenského olympijského výboru.
Doposiaľ je veľkým priaznivcom trnavského Spartaka, navštevuje jeho majstrovské domáce zápasy a nesmierne ho teší, že „bílí andeli“ naďalej patria k slovenskej futbalovej špičke.
Jozef Štibrányi bol v roku 1998 účastníkom bežeckého štafetového posolstva k Matičnému svetovému festivalu slovenskej mládeže z Martina do Bratislavy, ktorú zabezpečovali rekreační bežci z trnavského regiónu. Počas nej, pri zastávke na Bratislavskom hrade, odovzdal aj symbolicky dar - bochník chleba - vtedajšiemu prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi. Foto: Marián Pavlík
V závere ešte prezradíme, že bohatá futbalová kariéra Jozefa Štibrányiho pri príležitosti jeho vzácnych životných jubileí neostala takmer nikdy bez odozvy a povšimnutia kompetentných - najmä Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) a jej Futbalovej akadémie, neskôr Slovenského futbalového zväzu, materského prvoligového klubu FC Spartak Trnava, či rodnej obce, ba i zahraničia.
Je držiteľom titulu Majster športu (1962), Pamätnej medaily Rakúskeho futbalového zväzu (1963), Zlatej medaily Slovenského futbalového zväzu (2010), členom Siene slávy českého futbalu (2011), Pamätnej medaily a zlatého prsteňa - 50 rokov Čile (2012), ako aj členom Siene slávy slovenského futbalu (2020).
V drese internacionálov FC Spartak Trnava zavítal v nedeľu 6. júla 2008 na exhibičný zápas do Cífera. Horný rad zľava: masér Václav Škoda, Jozef Dian, Ján Gabriel, Josef Geryk, Jozef Adamec, Róland Praj, Marián Tibenský, Stanislav Adamec, dolný rad zľava: Kamil Majerník, Juraj Počuch, Jozef Štibrányi, Alojz Fandel, Fabio Gomes, Igor Bališ. Foto: Marián Pavlík
A čo je veľmi dôležité, ako rodáka si ho nesmierne vážia vo Vlčkovciach. Osemnásteho januára 2020 pri príležitosti 80. narodenín Jozefa Štibrányiho mu bolo udelené Čestné občianstvo obce Vlčkovce za celoživotný prínos v oblasti športu a vzdelávania.
Starosta obce Ivan Dobrovodský zároveň autorsky vydal 40-stranovú knižôčku pod názvom Moja cesta z Farkašína (dávnejší názov obce) do Čile a späť.
Mapuje v nej jeho bohatú športovú kariéru popretkávajú vzácnymi dobovými športovými fotografiami.
Na fotografii spred piatich rokov dvaja niekdajší trnavskí futbalisti, ktorých preslávil v reprezentácii Československa, resp. Slovenska jeden jediný gól. Jozefa Štibrányiho v roku 1962 na MS v Čile proti Španielsku (1:0) a Kamila Kopúnka zasa na MS v Juhoafrickej republike v 2010 proti Taliansku (3:2), bol autorom rozhodujúceho tretieho gólu. Spolu s nimi na fotografii Kamilov otec Ivan Kopúnek. Foto: Marián Pavlík
Štibrányiho futbalovú slávu mapuje aj kniha Moja cesta z Farkašína do Čile a späť, ktorá vyšla pred piatimi rokmi v rodnej obci Vlčkovce z pera starostu Ivana Dobrovodského. Foto: archív autora
Športová fotografia z 31. mája 1962, ktorá najviac preslávila Jozefa Štibrányiho. Bežala 80. minúta zápasu so Španielskom. Po takmer 50-metrovom úniku prešprintoval španielskych zadákov Santamariu (druhý sprava) i Reiju a oblúčikom prehodil bezmocného brankára Sedruna. Jeho zlatý gól posunul Československo do štvrťfinálového boja s Maďarskom. Foto: kniha Chile 1962
Reprezentácia ČSSR tesne pred semifinálovým stretnutím so Španielskom. Horný rad zľava: Ján Popluhár, Viliam Schroif, Jan Lála, Josef Masopust, Svatopluk Pluskal, Ladislav Novák, zahraničný masér mužstva, dolný rad zľava: Josef Jelínek, Jozef Adamec, Andrej Kvašňák, Adolf Scherer, Jozef Štibrányi. Foto: kniha Chile 1962
TEXT: MARIÁN PAVLÍK