Župa vyhlásila súťaž Ekologický čin roka, najlepšie projekty finančne odmení
AKTUALITY - Trnava | 30.1.2025, 19.10, prispievatelia
Prihlásiť projekty z minulého roka je možné do konca februára.

Ilustračné foto: TTSK
Trnavský samosprávny kraj vyhlásil 14. ročník súťaže Ekologický čin roka. Aj tento rok ocení jednotlivcov a kolektívy, ktoré svojimi aktivitami prispeli k ochrane a tvorbe životného prostredia.
Projekty zrealizované v minulom roku je možné prihlásiť do 28. februára 2025, a to písomne na Úrad Trnavského samosprávneho kraja alebo elektronicky.
Súťaže sa môžu zúčastniť jednotlivci, kolektívy materských, základných a stredných škôl, samosprávy alebo záujmové združenia.Najlepšie projekty kraj finančne odmení. Za prvé miesto je odmena 1500 eur, za druhé 1000 a za tretie 750 eur.
„Verím, že aj tento rok sa do súťaže zapojí množstvo inšpiratívnych projektov, ktoré dokázali reálne prispieť k zlepšeniu kvality životného prostredia v Trnavskom kraji. Žije tu nespočetne veľa kreatívnych a aktívnych ľudí, ktorí sa zaujímajú o trvalo udržateľný rozvoj, a je pre nás spoločenskou povinnosťou ich prácu podporovať aj a oceniť,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Za ekologický čin možno považovať aktivity, ako sú napríklad dokumentácia a likvidácia neriadených skládok odpadov v katastroch obcí a miest, zavedenie separovaného zberu odpadu na školách, výsadba zelene, záchrana alebo dokumentácia cenného biotopu, využitie obnoviteľných zdrojov energie, práca s mládežou v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia alebo organizovanie súťaží s environmentálnou tematikou.
Prihlásené projekty bude vyhodnocovať odborná komisia.
Kto vyhral minulý rok?V minulom roku bolo do súťaže prihlásených 23 súťažných návrhov. V kategórii občianskych združení, obcí a dobrovoľníkov bol na prvom mieste ocenený projekt s názvom Zelený Baloň občianskeho združenia Pro Balony.
Na aktivitách sa podieľalo 50 aktívnych členov, ktorí svojou činnosťou prispeli aj v roku 2023 k revitalizácii jazierka Homokoš, vykonali terénne úpravy, vysadili viac ako 45 pôvodných druhov drevín, obohatili dané prostredie o repasované lavice a voľnočasové prvky, pričom v jazierku pribudlo 30 kilogramov malých rýb.
Členovia prispeli k skrášleniu obce vysadením kvetov, drevín a výrobou kvetináčov.
Víťazom v kategórii materských, základných a stredných škôl sa stal projekt ZŠ s MŠ Vančurova v Trnave za projekt s názvom Záhrada, ktorá nás učí.
Škola sa rozhodla revitalizovať školský areál, rozšíriť miesta pre prirodzený život a zabezpečiť ekosystém pre rastliny a živočíchy vo všetkých fázach vývoja. Nakúpila stromy, informačné tabule, materiál na zmyslový chodník, materiál na vybudovanie mokrade, búdky a hmyzie domčeky, ktoré svojpomocne žiaci vykopali, osadili, vybudovali.
Vytvorili tiež kompostoviská a mokrade, ktoré pomôžu prilákať obojživelníky a vodný hmyz do areálu školy. Vytvorili tiež geopark, ktorého súčasťou sú informačné tabule zamerané na pôdy, minerály a skameneliny vyskytujúce sa v okolí Trnavy. |
SITA, red