Kto potrebuje občiansky preukaz s čipom a čo s ním vybavíte?
AKTUALITY - Firmy | 13.2.2025, 17.02, reklamný článok
Občiansky preukaz s čipom nie je žiadna novinka. Využíva sa už od roku 2013, no nie každý občan ho potreboval. Okrem svojej primárnej funkcie, preukazovania totožnosti, slúži aj na využívanie elektronických služieb štátu a preukázanie totožnosti vo virtuálnom prostredí.

Ilustračné foto: www.mojaschranka.sk
Elektronický občiansky preukaz je pre niekoho nevyhnutný
Univerzálny elektronický občiansky preukaz (eID) je efektívny spôsob, ako elektronicky komunikovať so štátnymi inštitúciami vrátane finančnej správy.
Je teda nevyhnutný pre podnikateľov či živnostníkov, pre ktorých je povinnosť komunikovať s daňovým úradom elektronicky a používať kvalifikovaný elektronický podpis (KEP).
Týka sa to teda každej právnickej či fyzickej osoby (SZČO), ktorá podáva daňové priznanie, resp. iné dokumenty na daňový úrad.
Okrem toho musia mať podnikateľské subjekty, ale napríklad aj občianske združenia, zo zákona povinne zriadenú a aktivovanú elektronickú schránku na webe slovensko.sk.
Komunikácia so štátom je tak výhradne elektronická. Nový občiansky preukaz tak bol už pred rokmi pre mnohých povinný. Ak nepoužívate občiansky preukaz na elektronickú komunikáciu, jeho výmena nie je potrebná do roku 2031, samozrejme ak medzitým neuplynie jeho platnosť.
Aké služby sa vybavia s občianskym preukazom s čipom?
Vydanie občianskeho preukazu s čipom a elektronickým podpisom umožňuje jeho využitie pri elektronickej komunikácii cez Ústredný portál verejnej správy (slovensko.sk). Ide napríklad o obchodný či živnostenský register, kataster nehnuteľností, notárke úrady, exekútor, matriky, políciu či poisťovne.
Aké sú teda hlavné výhody občianskeho preukazu s čipom?
- Preukázanie totožnosti v online prostredí
- Možnosť podpisovať dokumenty elektronicky
- Zjednodušený prístup k elektronickým službám štátu
- Prístup k elektronickej schránke na portáli slovensko.sk
Ak je potrebný iba prístup do e-schránky, je možné využiť službu MojaSchranka, ktorá umožňuje čítanie správ aj s prílohami aj bez zložitého prihlásenia za pomoci občianskeho preukazu.
Od decembra 2022 Ministerstvo vnútra SR vydáva biometrické občianske preukazy, ktoré obsahujú v čipe odtlačky dvoch prstov a podobu tváre.
Ako vybaviť elektronický občiansky preukaz?
Žiadosť o výmenu občianskeho preukazu je možné podať na ktoromkoľvek klientskom centre (oddelenie dokladov) bez ohľadu na trvalé bydlisko.
O vydanie nového občianskeho preukazu je potrebné požiadať osobne, avšak je možné rezervovať si termín, aby ste sa vyhli dlhému čakaniu.
Pracovník na oddelení dokladov zosníma vašu tvár a občania vo veku od 15 do 65 sú povinní zadať aj osobný bezpečnostný kód (BOK).
Aktivovať certifikáty pre vytvorenie KEP nie je povinné. Občiansky preukaz sa nedá vybaviť elektronicky práve kvôli biometrickým údajom. Emitovanie biometrických občianskych preukazov si vyžadujú osobnú prítomnosť žiadateľa.