Blíži sa jarná migrácia ropúch, v Moravanoch nad Váhom im pomôžu cez cestu
AKTUALITY - Región | 3.3.2025, 12.34, prispievatelia
Do záchrany ropúch počas ich jarnej migrácie v okolí vodnej nádrže Striebornica pri Moravanoch nad Váhom v okrese Piešťany sa môže zapojiť aj verejnosť.

Prenášanie ropúch cez cestu je činnosť užitočná, pre deti aj celkom zábavná. FOTO: Rezort Piešťany
Dobrovoľní ochrancovia prírody z Moravian nad Váhom v okrese Piešťany budú aj v tomto roku počas jarnej migrácie pomáhať ropuchám v okolí vodnej nádrže Striebornica.
Najskôr postavia pri rušnej ceste bariéry, ktoré ropuchy zastavia, potom ich budú prenášať cez cestu k vode, aby neskončili pod kolesami áut. K tejto činnosti pozývajú aj ďalších dobrovoľníkov, vrátane detí.
„Ochrannú bariéru, ktorá ropuchy zadrží, budeme stavať v sobotu 8. marca od 10:00 pri vodnej nádrži Striebornica. Od nedele 9. marca, v závislosti od počasia, teploty a zrážok, postupne začneme prenášať ropuchy spoza bariéry cez cestu k vode. Prenášať ich budeme každý deň približne tri týždne,“ povedal organizátor záchrany ropúch a obecný poslanec v Moravanoch nad Váhom Jakub Hamšík.
Stavba bariér podľa neho nie je náročná, organizátori dobrovoľníkom z radov verejnosti poskytnú materiál, náradie aj metodické usmernenie.
Bariéry na zastavenie ropúch budú dobrovoľníci stavať v sobotu 8. marca. FOTO: Rezort Piešťany
Neskôr pri prenášaní ropúch je nevyhnutné mať na sebe reflexnú vestu, čelovku alebo baterku, vedro a prípadne rukavice. Podľa Hamšíka sú pri tejto aktivite vítané aj deti, ktoré ju robia obvykle s nadšením.
Organizátori pripomínajú, že ropuchy sú najaktívnejšie za súmraku a večer, no v čase silného ťahu migrujú silno počas celého dňa. Dĺžka migrácie závisí od počasia, vyššie teploty s prípadným dažďom migráciu urýchľujú a skracujú.
Ak sú spletené viac ako dve ropuchy, teda je viac samčekov na jednej samičke, treba ich rozdeliť, inak im hrozí utopenie. Ropucha bradavičnatá je chránený užitočný živočích, ničí škodlivý hmyz a slimáky. Od októbra do marca zimuje mimo vody, najmä v lístí lesného porastu.
Ropucha každoročne migruje z lesa k vodnej ploche, aby sa tam párila a nakládla vajíčka. Jeden z takýchto migračných koridorov je pri vodnej nádrži Striebornica.
Hneď po nakladení vajíčok a ich oplodnení sa vysilená ropucha vracia na súš. Ropucha bradavičnatá je zákonom chránená, jej spoločenská hodnota je 230 eur.
V Trnavskom kraji je viacero lokalít, kde dobrovoľníci prenášaním cez cestu zachraňujú životy obojživelníkov. Už roky tak robia pri obci Hradište pod Vrátnom, pri obci Prietrž alebo pri obci Cerová v okrese Senica.
SITA