Stavba domu zahŕňa niekoľko fáz
SERVIS - Dom a záhrada | 12.3.2025, 09.01, reklamný článok
Stavba domu nie je vôbec lacná záležitosť. Hoci sa dom považuje za „bezodnú studňu“, o jeho výhodách nemožno polemizovať. Pre tých, ktorí sa chystajú stavať dom, stručne spomenieme jednotlivé fázy výstavby a niektoré ceny.

Ilustračné foto: iStock
Premýšľate, či je lepšie bývanie v byte alebo dome? Obidve možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Ak sa rozhodnete pre dom, resp. jeho výstavbu, budete mať viac priestoru, väčšie súkromie, dvor a záhradu, kde sa deti môžu vyšantiť spolu s domácimi miláčikmi…
Stavba domu je často projektom a investíciou na celý život. Preto je dôležité pred začatím akýchkoľvek prác sa dobre informovať, nájsť dobrých zhotoviteľov, použiť kvalitné materiály.
Orientačná cena výstavby murovaného domu do 3. fázy výstavby sa pohybuje od 350 do 500 EUR/m2.
Poďme však radom:
Stavba domu nie je možná bez potrebnej dokumentácie
Treba sa dobre informovať, aká dokumentácia je na stavbu domu potrebná. V tom vám môže pomôcť architekt alebo projektant, ktorý zároveň jej vypracovanie zladí s platnými predpismi.
Ceny projektov rodinných domov sa pohybujú okolo 1 až 2 % z hodnoty investície.
Aj pri výstavbe domu môže dôjsť k nepredvídaným materiálnym škodám, odporúča sa zvážiť tento druh poistenia.
Výstavba domu – nulový stav
Ide o prípravu terénu, zemné práce, vyrovnávanie, výkop, odvoz zeminy, stavebného alebo iného odpadu, ak ide o búracie práce na pozemku, realizáciu inštalácií (voda, elektrina, plyn, pokládka káblov), kopanie základov a vyhotovenie debnenia.
Sem patria aj geodetické práce, resp. všetky prípravné práce pred stavbou domu.
Náklady na zemné práce sa počítajú na kubík vykopaného alebo nasypaného materiálu. Široký výkop zeminy vás bude stáť 4 - 5 EUR/m3, podsyp 16 - 20 EUR/m3, tvarovanie a spevnenie podkladu 3 - 4 EUR/m2.
Pri výstavbe rodinných domoch sa čoraz častejšie používa základová doska. Za jej vyhotovenie s podkladovým betónom, zváraním hydroizolácie a pokládkou 20 cm izolácie, zaplatíte od 75 do 110 EUR/m2.
Stavba domu – formovanie obálky stavby
Táto fáza zahŕňa výstavbu stien. Najbežnejšími materiálmi používanými na stavbu domov sú u nás betónové tvárnice, tehly, pórobetónové tvárnice (Siporex).
Vyhotovenie strešnej konštrukcie
Strecha je jedným z najdôležitejších prvkov každej budovy. Pozostáva zo strešnej konštrukcie a podkonštrukcie, strešnej krytiny, izolačnej vrstvy a dokončovacích prvkov (presahy, odkvapy, bleskozvody...).
Na vyhotovenie strešnej konštrukcie sa najčastejšie používa drevo, kov. Vo veľkej miere materiál závisí od použitej strešnej krytiny, reliéfu, poveternostných podmienok v danej oblasti, estetických požiadaviek a účelu podkrovného priestoru.
Izolačná vrstva má zabrániť tepelným stratám zo strechy a prehrievaniu podkrovia. Na tento účel sa zvyčajne používa polystyrén a minerálna vlna, ktorá má množstvo výhod.
Na zastrešenie domu sa najčastejšie používajú betónové a hlinené strešné škridly, v posledných rokoch sa obľube teší tegola, ale aj kovová, resp. plechová strešná krytina. Dôležité je podotknúť, že existujú aj zelené strechy.
Strešná krytina chráni dom a strešnú konštrukciu pred vonkajšími vplyvmi.
Montáž okien a dverí a fasáda
Dôležitá je správna montáž okien a dverí. Môžete sa rozhodnúť pre drevené, plastové, hliníkové okná a dvere, alebo kombináciu dreva a hliníka. Tieto prvky chránia stavbu pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, poskytujú súkromie a prispievajú k estetike domu.
Fasáda je poslednou vrstvou obvodového plášťa. Má najväčší vplyv na dojem, ktorý dom zanechá na okoloidúcich. Dôležitá je jej funkčná úloha - chráni dom pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, zabezpečuje tepelnú a zvukovú izoláciu.
Najpopulárnejšia je kontaktná fasáda, pri ktorej sa izolačný materiál, zvyčajne polystyrén, lepí priamo na vonkajšie steny.
Polystyrénové dosky sú dodatočne pripevnené pomocou špeciálnych hmoždiniek. Ochranná sieťka spevní povrch fasády. Potom nasleduje vyhladenie a následne aplikácia fasádnej farby.
Existujú aj odvetrané fasády - fasádny systém, ktorý vytvára vzduchový priestor, resp. vzduchovú medzeru. Hoci ide o vyššiu počiatočnú investíciu, nižšie náklady na vykurovanie a chladenie znamenajú, že sa investícia oplatí.
Stavbu domu sa odporúča prenechať skúseným zhotoviteľom. Cena je dôležitá, ale nemala by byť rozhodujúca. Samozrejme, dôležitá je aj kvalita.