Vypredané! Z Bellušovho vodojemu v Trnave sa stala vyhľadávaná atrakcia
RELAX - Kuriozity | 20.3.2025, 14.59, prispievatelia
Národná kultúrna pamiatka, dielo architekta Emila Belluša, je dodnes funkčnou zásobárňou vody pre mesto.

Bellušov vodojem, jedna z dominánt Trnavy. Archívne foto: Petra K. Adamková
Už štvrtý rok po sebe je súčasťou seriálu poznávacích vychádzok po Trnave s názvom Potulky Malým Rímom aj výstup na vodojem Trnavskej vodárenskej spoločnosti v severovýchodnej časti mesta.
Dielo významného architekta Emila Belluša je každý rok veľkým ťahákom pre ľudí, ktorí si ho chcú pozrieť zblízka a dopriať si aj pohľad na mesto zhora. V tomto roku je to rovnako.
Ako informovala trnavská radnica, všetky štyri termíny výstupu na vodojem naplánované na 30. marca sú beznádejne vypredané. Kapacita jednotlivých výstupov je z bezpečnostných dôvodov limitovaná.
reklama
Vodárenská veža vysoká 50 metrov s vodojemom, čerpacou stanicou, bazénom a niekoľkými studňami nie je len významným architektonickým dielom a národnou kultúrnou pamiatkou, ale Trnavská vodárenská spoločnosť ho dodnes využíva ako zásobáreň vody pre celé mesto.
Vodovodným potrubím je vodojem prepojený so všetkými významnými zdrojmi vody v regióne. Vodojem bol vybudovaný v rokoch 1942 až 1946, do prevádzky bol uvedený v roku 1954.
Kto sa nebojí výšok, môže si z vodojemu pozrieť Trnavu zhora. Archívne foto: Pavol Machovič
Samotný vodojem s objemom 1 200 metrov kubických je umiestnený na šiestich železobetónových stĺpoch, ktoré sú zviazané skružami. Medzi stĺpmi je umiestnené technické schodisko a vodovodné potrubia.
Vodárenská veža nie je jediným pozoruhodným dielom architekta Emila Belluša (1899 – 1979) v Trnave. Je tiež autorom automatického mlyna so silom na Suchovskej ceste z tridsiatych rokov minulého storočia, ktorý je takisto národnou kultúrnou pamiatkou.
Architekt Emil Belluš navrhol na Slovensku viacero jedinečných stavieb, napríklad aj piešťanský Kolonádový most či budovu Generálnej prokuratúry v Bratislave.
PAVOL MACHOVIČ