Cvičila aj v pokročilom veku, Amália Zambojová bola športovou osobnosťou
RELAX - Tí sú naši | 14.4.2025, 07.00, prispievatelia
V pondelok 14. apríla si pripomíname 100. výročie narodenia účastníčky všetkých celoštátnych spartakiád v Prahe.

Cvičiteľka Amália Zambojová v Mestskej športovej hale v Trnave, kde trávila mnoho aktívneho času. Foto: Marián Pavlík
Medzi historicky najväčšie športové osobnosti v rodnom Cíferi a v našom rozsiahlom trnavskom regióne sa radí aj legendárna cvičiteľka Amália Zambojová (14.4.1925 - 18.3.2015), ktorá bola jednou zo štyroch detí v rodine Štefana a Rozálie Císarovcov.
Ona jediná zo súrodencov vari najviac inklinovala už od útlej mladosti k telovýchove a športu. V rozvetvenej rodine sa dodnes traduje, že už ako 5-ročná bola členkou telocvičnej jednoty Sokol Cífer.
Športové ambície zrejme zdedila po otcovi Štefanovi Císarovi (1901-1973), zanietenému telovýchovnému funkcionárovi, ktorý dvakrát stál na čele futbalového oddielu ŠK Cífer. Jeho predsedom bol najskôr 1939-1944 a potom aj počas rokov 1956-1958.
reklama
Vďaka nemu sa jej cvičenie nesmierne zapáčilo a prakticky ovplyvnilo celý jej život. Už ako 13-ročná v júni 1948, pred 87 rokmi, mala úspešný debut v spoločnej skladbe cvičeniek v Prahe na Strahove v jubilejnom 10. ročníku všesokolského zletu. Nechýbala ani o desať rokov neskôr na jeho 11. ročníku.
V roku 1945 absolvovala cvičiteľský kurz v Bratislave a v roku 1955 už opäť vystupovala v Prahe na Strahove. Tentokrát v skladbe žien na I. celoštátnej spartakiáde.
O päť rokov neskôr bola náčelníčkou a vedúcou skladby žien pre Slovensko. V tejto funkcii absolvovala aj ďalšie spartakiádne vystúpenia v rokoch 1965, 1970, 1975, 1980 a 1985.
Rok po Nežnej revolúcii vystupovala na Štadióne Evžena Rošického v Prahe aj na poslednej spartakiáde.
Mladá Amália (na fotografii prvá sprava) so sesternicou Rozáliou a Michalom Kramárom, majiteľom obchodu, v ktorom začínala ako predavačka.
Účastníčka všetkých spartakiád aj v pokročilom veku, po sedemdesiatke, si dokázala nájsť cestu k mladších kolegyniam a naďalej sa spoločne s dcérou Lýdiou venovala cvičeniu so ženami, ktoré vtedy patrili do veľkej rodiny Klubu rekreačnej telesnej výchovy a športu AJA v Trnave.
Jej nesmierna zanietenosť, obetavosť a dlhoročná oddanosť v cvičení a nácvikoch pódiových skladieb pre ženy, neostala bez ocenenia.
Siedmeho marca v roku 1999 si prevzala z rúk vtedajšieho primátora Trnavy Štefana Bošnáka vyznamenanie Za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta.
Nezabudol na ňu ani rodný Cífer, ktorý jej v roku 2015, pri príležitosti životného jubilea - 80. narodenín, udelil ocenenie Osobnosť cíferského športu.
V spoločnosti svojich milovaných cvičeniek (na fotografii šiesta sprava) sa vždy cítila vždy najistejšie, ako ryba vo vode. Pripomínali jej mladosť a šťastne prežité vidiecke detstvo.
Ambiciózna cvičiteľka, šikovná účtovníčka ekonomických oddelení známych trnavských podnikov Cukrovar, Jednota, SD a Skloplast, ktorej prvým pracovným postom bola predavačka v rodinnom zariadení - Michal Kramár, obchod s múkou a rozličným tovarom, už od svojej útlej mladosti zasvätila svoj život telovýchove a športu.
Zomrela pred desiatimi rokmi, mesiac pred svojimi deväťdesiatimi narodeninami.
V roku 1998 jej udelili vyznamenanie Za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnava. Pri tejto príležitosti nechýbal ani jej zápis do pamätnej knihy mesta.
Aj rodný Cífer ju poctil ocenením, v roku 2015 jej pri príležitosti 80. narodenín udelil ocenenie Osobnosť cíferského športu.
TEXT: MARIÁN PAVLÍK
FOTO: autor a archív lč