Trnavské rybníky
reklama

Pozor na kapustové hlavy

BLOG - Dzetko Krúpik | 16.1.2011, 00.00, prispievatelia

Tot ma zaseky moje baby nahnali upratat pivnic. Zbytečne som argumentoval, že šak som hu upratuval pred Velkú nocu. „Bude sa rezat kapusta, pucuvat chren, míšat šelijaké tí ingredijencije, tlačit, a to mosí byt pivnic vypucuvaná jak chirurgická ambulancija ve špitále!“ Z teho som usúdzil, že sa blížá Vánoce.

Kuknem do kalendára, richtik! Kuknem do brífkastle a z reklamy sa už na mna šklebí Santa Klaus aj s jehovýma sobáma. No proste obchodné retasce až začli ze šelijakýma akcijáma boj o zákazníka, teda o jehovú penaženku. No a já som začal bojuvat s tým bordelom v našéj pivnice.
To by jeden nepovedal, čo sa tam šecko od jara nacogá. Hovorí sa, že na jasen sa do domu zlízajú myši a šelijaká inačá verbež a že sa mosá tým pádom zavírat dvere a okná alebo jích zaondzit z nejakú sitovinu. Ale zaseky sa v lete do pivnice nastehujú šelijaké prázné flašky, koflíky, škarnicle, zhŕnač na snah, poondzený záhradný vercajch... Prociva takým vecám nepomóže ani tá sitovina na oknách. Ale pri takém gruntuvání sa móže zažit aj príjemné prekvapení.
Já som napríklad našól flašu trojročéj slivovice, kerú som dostal loni k narodzeninám a žena hu skovala do starého prádelného hrnca, v kerém onehdá vyvárala plénky. To človeka poteší a navác tá slivovica bola tým pádom už štvoročá. Našól som aj struhák na tú kapustu, a tak som ho nemosel hledat po susedoch, jako každý rok. Tak som to cez víkend zvládol, čúleky už len zehnat porádné kapustové hlavy: Tvrdé, ščavnaté, veliké tak akurát. A hlavne nesmá byt rítké. To poznáte vedla teho, ked na tú hlavu zaklepete jak na dvere: mosí mat taký tupý zvuk. Né zvučný jak zrelý melón, lebo ináč taká kapustná hlava je dutá a nestojí za ništ.
Nevím, či mi rozumíte, skusím vám to prirovnat takto: Spomente si na volby do tých naších šelijakých zastupitelských orgánóv. Navenek nevidzíte, kerá hlava je jaká, ale jak má byt z néj nejaký chosen, friško sa zisk, kerá je dutá. Tak je to aj s tyma kapustnými hlaváma. Asi to nebude najlepšé prirovnání, ale scel som len ukázat, že neni hlava jako hlava. Tak to plací aj pre tí kapustové. No a na tí sú experti Záhoráci. Vedla mojého nemajú f celéj Európskéj únije konkurenciju. Len sa bojím, že si to négdo v Brusele fšimne a porát tam vymyslá nejaké kvóty na produkciju kyselého zeuá, jako to urobili onehdá s cukrom. Z teho vidzet, že duté kapustové hlavy sú fšade. Alebo zaseky pójde o penáze?
Mosím sa zazichruvat a na rok si posadzit kapustu na zahrade. Len nevím gdze. Aspon mám o čem v zime rozmýšlat.
Váš dzetko Krúpik
 

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama
Cisárky Sereď
reklama