Bežci trnavskej Slávie na maratóne v Bostone: Bol to zážitok na celý život
ŠPORT - Atletika | 22.4.2025, 15.07, Ján Král
Ondrej Puškár, Denis Vician a Michal Burza absolvovali v USA maratón, ktorý patrí medzi päť najprestížnejších na svete.

Trnavčania na bostonskom maratóne. Zľava Denis Vician, Ondrej Puškár a Michal Burza. Foto: op
Na 129. ročníku maratónu v Bostone bola aj trnavská stopa. Najstaršie bežecké podujatie svojho druhu na svete zabehli aj traja zástupcovia AŠK Slávia Trnava.
Najlepšie sa umiestnil Ondrej Puškár, s časom 2 hodiny 34 minút a 28 sekúnd dobehol medzi mužmi na 370. mieste.
Do najlepšej päťstovky sa dostal aj Denis Vician, s časom 2:36:09 skončil 470. Tretí slávista Michal Burza dosiahol čas 2:42:34 a klasifikovali ho na 1004. mieste v kategórii mužov.
„Bostonský maratón bol môj dvadsiatysiedmy vôbec a obávam sa, že atmosférou nadstavil latku tak vysoko, ze bude veľmi ťažké ju prekonať,“ rozhovoril Ondrej Puškár.
Po pretekoch v hlavnom meste amerického štátu Massachusetts ním lomcovali pozitívne emócie. „Od úvodného výstrelu až po cieľovú rovinku nás hnali vpred davy ľudí, ktorí lemovali ulice od Hopkintonu cez jednotlivé mestečká až do centra Bostonu. Tá energia dokáže človeka nakopnúť k prekonaniu aj tých najnáročnejších pasáží. Ak má človek možnosť, treba tento maratón zažiť, no a ak sa zosúladia aj ďalšie elementy ako počasie, forma a dobrá partia, tak z toho vznikne zážitok na celý život,“ doplnil.
Trnavčanov nabilo podujatie pozitívnou energiou.
Rovnako ako Puškár, aj Denis Vician len nedávno absolvoval v Bratislave ČSOB Marathon. Do Bostonu pricestoval len päť dní po pretekoch, vítalo ho nepriaznivé počasie, čo sa podpísalo pod prechladnutie, navyše, trápila ho šľacha v nohe.
„Napriek tomu som sa postavil na štart s cieľom zabehnúť pod 2:35. Hoci mi to napokon ušlo o minútku, maratón som si neskutočne užil. Lepšiu atmosféru som ešte nezažil - od prvého kilometra po posledný to bolo ako jeden veľký koncert. Ľudia stáli doslova po celej trati a ich hlasné povzbudzovanie, vrátane toho od mojej manželky, mi dodávalo energiu až do cieľa,“ pochvaľoval si Vician.
Pre Michala Burzu bol bostonský maratón prvý kategórie Majors. „Zdravotné problémy mi nedovolili naháňať lepší výsledok a tak som sa sústredil na to, aby som si užil trať. Na štarte boli tisíce špičkových vytrvalcov, fanúšikovia po celej trati vytvorili doslova ohlušujúcu kulisu,“ vravel Burza.
„Boston naozaj žije maratónom a dni pred pretekmi vám ľudia želajú veľa šťastia a po ňom vám všetci možní gratulujú – na ulici, v metre, alebo aj šoféri áut. Nemajú nič spoločné s behom, ale úprimne a nezištne vám prajú všetko dobré. Musím tiež vyzdvihnúť dobrovoľníkov. Od preberania čísel až po podávanie vody – boli tam pre nás, vedia, že bez nich to nezvládneme. Organizácia bola úžasná a celkovo Boston je skvelé mesto s krásnou architektúrou, plné umenia či športu. Som rád, že sme v predvečer pretekov stihli navštíviť aj prvé kolo play-off basketbalovej NBA,“ dodal Burza.
Ďalším Slovákom na maratóne bol Martin Vrubel (tretí zľava), medzi mužmi obsadil 840. miesto.
Celkovým víťazov maratónou v Bostone sa stal John Korir, Keňaň dosiahol druhý najlepší čas histórie maratónu - 2:04:45. Lepší bol už len jeho krajan Geoffrey Mutai, v roku 2011 bežal s časom 2:03:02.
Za Korirom nasledoval Alphonce Simbu z Tanzánie (2:05:04), bronz získal Keňan Cybrian Kotut (tiež 2:05:04).
Medzi ženami vyhrala Sharon Lokediová z Kene (2:17:22), ktorá zlepšila ženský traťový rekord o 2 minúty a 37 sekúnd, ktorý doposiaľ držala Etiópčanka Buzunesh Debaová.
Jej dovtedy top čas z roku 2014 prekonali aj druhá a tretia v poradí - Keňanka Hellen Obiriová (2:17:41) a Etiópčanka Yalemzerf Yehualawová (2:18:01).