Trnavské rybníky
reklama

Na Prednádraží majú nový kostol, od prvej zmienky o ňom uplynulo takmer 30 rokov

AKTUALITY - Trnava | 1.5.2025, 15.26, prispievatelia

Súhlas s výstavbou kostola v tejto časti Trnavy dal vtedajší arcibiskup Ján Sokol ešte v marci 1996.

Na Prednádraží majú nový kostol, od prvej zmienky o ňom uplynulo takmer 30 rokov

Kostol Božieho milosrdenstva je zdobený veľkoplošnými mozaikami aj okennými vitrážami. FOTO: Pavol Machovič

Púpavy pri aleji
reklama

 

Nový Kostol Božieho milosrdenstva dnes v Trnave posvätil za účasti stoviek veriacich trnavský arcibiskup Ján Orosch.

 

Pri tejto príležitosti vydal dekrét v latinskom jazyku, ktorý má túto historickú udalosť pripomínať ďalším generáciám.

 

Kostol stojí na najväčšom trnavskom sídlisku Prednádražie a je súčasťou už skôr postaveného pastoračného centra s farou.

Munipolis Trnava
reklama

 

Aj keď ide modernú stavbu, nechýbajú jej typické sakrálne prvky, ako napríklad veľkoplošné mozaiky či okenné vitráže.

 

 

Nový kostol má zaujimavú architektúru.

 

Farár Patrik Katrinec pripomenul, že kladné stanovisko k požiadavkám veriacich na výstavbu kostola v tejto časti mesta dal vtedajší arcibiskup Ján Sokol ešte 19. marca 1996.

 

V ďalších rokoch Farnosť Božieho milosrdenstva postavila pastoračné centrum, pri ktorom mal stáť aj kostol, ale na ten peniaze už nezostali. Začali ho stavať až v máji 2021, keď Arcibiskupský úrad v Trnave poskytol na výstavbu 400 tisíc eur.

 

Ďalšie práce farnosť financovala predovšetkým z príspevkov veriacich, prispelo aj mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj. 

 

Pamätná tabuľa pri vstupe do kostola pripomína, že výstavbu požehnal 15. septembra 2021 pri návšteve Slovenska pápež František.

 

Posviacku vykonal trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Farár Patrik Katrinec pripustil, že stavba kostola s kruhovým pôdorysom trvala dlho. Práce pokračovali podľa toho, koľko bolo peňazí, pretože nechcel ísť do žiadnych dlhov.

 

„Odovzdávam vám tento kostol bez jediného centa dlhu, čo v dnešnej dobe považujem za zázrak,“ povedal trnavskému arcibiskupovi Oroschovi.

 

Na slávnosti nechýbal ani emeritný trnavský arcibiskup, dnes 91 ročný Ján Sokol, ktorý bol pri výstavbe desiatok kostolov. Vysoko ocenil, že sa podarilo postaviť aj jeden z tých, ktoré boli dlhé roky len „na papieri“.

 

Trnavský arcibiskup Ján Orosch ocenil prácu farára Patrika Katrinca udelením titulu čestného dekana.

 

Keďže pri výstavbe tohto objektu bolo roboty „ako na kostole", farár Katrinec ďakoval všetkým, ktorí sa na ňom podieľali.

 

Nevynechal ani emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka či niekdajšieho trnavského dekana Marcela Kubinca, za ktorých sa stavalo pastoračné centrum.

 

Spomenul aj trnavského architekta Pavla Ďurka, ktorý sa po nešťastnej tragédii dokončenia diela nedožil, rovnako aj jeden zo stavbárov.

 

Na slávnosti konsekrácie nového kostola nechýbali predseda a podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a Rastislav Mráz, ani bývalý dlhoročný primátor Trnavy Štefan Bošnák.

 

Trnavský župan Jozef Viskupič pripomenul, že nový kostol v Trnave pribudol po viac ako ôsmich desaťročiach. Je to podľa neho veľká udalosť nielen pre samotnú farnosť, sídlisko Prednádražie či Trnavu, ale pre celý Trnavský kraj.

 

Sídlisko Prednádražie v Trnave začali stavať koncom šesťdesiatych rokoch minulého storočia, v časoch socializmu sa na ňom s kostolom nerátalo.

 

Po roku 1990 sa preto sväté omše konali až do ukončenia výstavby pastoračného centra v jedálni jednej zo škôl.

 

Výstavba kostola mala požehnanie od nedávno zosnulého Svätého otca Františka.

SITA, pm

FOTO: PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama