V Cíferi si uctili obete a hrdinstvo tých, ktorí položili životy za našu slobodu
AKTUALITY - Región | 11.5.2025, 10.01, prispievatelia
80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny a Deň víťazstva nad fašizmus si pripomenuli aj v Cíferi.
Spomienkovej slávnosti ukončenia druhej svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom sa v Cíferi zúčastnilo 150 miestnych obyvateľov. Foto: Marián Pavlík
Deň víťazstva nad fašizmom, 8. máj, si účastníci slávnostného zhromaždenia v Cíferi pripomenuli kladením vencov pred pamätníkom 2. svetovej vojny.
Tento dátum, ktorý sa vzťahuje na výročie kapitulácie nacistického Nemecka, vstúpil do platnosti 8. mája 1945. K zástupcom spolkov a spoločenských organizácii, poslancom OZ, ako aj k ostatným prítomným občanom sa prihovoril pri pamätníku 2. svetovej vojny starosta obce Maroš Sagan aj týmito vetami:
„Dnes, keď si spoločne pripomíname 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, musíme konštatovať, že bola najrozsiahlejšou vojnou v dejinách ľudstva, počas ktorej zahynulo až 60 miliónov. Nacistická nemecká ríša bola stelesnením ľudského zla, ktorému sa podarilo dostať až na vrchol moci a zotročiť veľkú časť Európy. Táto vojna pripomína nielen hrdinstvo a obetu vojakov, partizánov, účastníkov odboja i všetkých trpiacich ľudí, ale aj to, že zlo nikdy nespí. Ak mu poskytneme priestor, ak ho tolerujeme, dokáže rásť a zmocniť sa i celých štátov. Tak ako tomu bolo vo fašistickom Nemecku. A žiaľ tak ako pred 86 rokmi, tak aj dnes priamo v Európe jedna krajina nezmyselne a nespravodlivo napadla druhú, kvôli čomu zomierajú tisíce vojakov i nevinných civilistov, ničia sa mestá, páchajú sa zločiny proti ľudskosti. Našťastie vždy sa nájdu aj ľudia, ktorí sú ochotní zlu sa postaviť, či dokonca obetovať v boji proti nemu aj svoj vlastný život.“
V druhej časti prejavu informoval starosta Sagan prítomných 150 účastníkov o tom, že hoci Cífer nebol v 2. svetovej vojne priamo zasiahnutý bojmi, v priebehu rôznych vojenských operácií v rokoch 1939-1945 zahynulo 29 Cíferčanov.
Z toho päť z nich padlo priamo na bojisku a ďalších 24 občanov židovského pôvodu bolo z obce vyvezených do koncentračných táborov, kde našli svoju smrť. Okrem nich sa však na odboji podieľali aj ďalší naši vtedajší cíferskí obyvatelia.
V rodnej obci na nich nezabúdajú a každoročne pietnou spomienkou a položením vencov a kytíc k pamätníku padlých si súčasní obyvatelia Cífera uctia hrdinstvo a obetu všetkých, ktorí položili život za to, aby sme my dnes mohli žiť v mieri a v slobode.
Inak to nebolo ani vo štvrtok 8. mája 2025 v dopoludňajších hodinách.
Slávnostný prejav vo štvrtok 8. mája predniesol starosta obce Cífer Maroš Sagan.
Veniec k pamätníku padlých v druhej svetovej vojne medzi prvými položili uniformovaní bratia Rastislav a Marián Cajovci.
Na pietnom akte kladenia vencov a kytíc bola žiakmi základnej školy zastúpená aj najmladšia cíferská generácia. Zľava v prednom rade: Martina Cajová (s kytičkou ruží), Tobiáš Sagan a Gerda Staneková (s vencom).
Pietna spomienka sa začala pri pamätníku hymnou Slovenskej republiky v podaní členov Cíferského speváckeho zboru.
Pamätník padlých z druhej svetovej vojny sa nachádza v strede obce Cífer, pred priečelím základnej školy.
TEXT A FOTO: MARIÁN PAVLÍK