Kultúrny stánok v Cíferi dôstojne slúži svojim občanom už štyridsať rokov
AKTUALITY - Región | 25.5.2025, 17.03, prispievatelia
Podľa rovnakej projektovej dokumentácie postavili kultúrne domy aj v neďalekej Suchej nad Parnou či vo Veľkých Kostoľanoch.

Prvý fotografický záber z vtáčej perspektívy na Dom kultúry v Cíferi urobil v sobotu 16. augusta 1997 vtedajší poslanec obecného zastupiteľstva Rudolf Anetta z plošiny 38 metrov vysokého nového hydroglóbusu, ktorý sa stal výškovou dominantou obce. Foto: Rudolf Anetta
V nedeľu 25. mája uplynulo štyridsať rokov do chvíle, čo bol v Cíferi slávnostne odovzdaný do užívania nový dom kultúry, jedna z novodobých dominánt v obci.
Jeho výstavba prebiehala 5,5 roka brigádnicky v akcii Z od 16. decembra 1979, kedy bol slávnostne poklepaný základný kameň stavby a zároveň realizované prvé výkopové práce.
Celkové náklady na stavbu činili 6,5 milióna korún, pričom vtedajšie dobre prosperujúce JRD Mier v Cíferi prispelo naň čiastkou 1,5 milióna korún a miestni občania pri prácach bezplatne vytvorili hodnotu za 3,5 milióna korún (celkom bolo odpracovaných 34 000 brigádnických hodín).
Stavbu plynule riadil vrchný majster, Cíferčan Štefan Köszeghy. V deň slávnostného otvorenia vedenie obce odmenilo ďakovnými listami 400 najaktívnejších občanov.
V tom čase uzreli svetlo sveta podobné dva kultúrne stánky podľa tej istej projektovej dokumentácie v neďalekej Suchej nad Parnou, ako aj vo Veľkých Kostoľanoch.
Novopostavený Dom kultúry v Cíferi natrvalo nahradil niekdajšie kultúrne miestnosti v obci - bývalé budovy orlovne a sokolovne, či sálu v potravnom družstve, ktoré takmer polstoročie (v rokoch 1936-1984) slúžili miestnym obyvateľom pri organizovaní rôznych kultúrno-spoločenských a športových podujatí.
Vedúci okresnej delegácie Rudolf Janto poklepaním kladivkom na základný kameň uviedol v Cíferi 16. decembra 1979 do chodu začiatok výstavby nového kultúrneho stánku. Za ním zľava stoja: predseda MNV Jaroslav Valko, predseda DO KSS Imrich Čechovič, zástupca obce Jarná Rudolf Čechovič, poslankyňa OZ Rozália Lukovičová -Tóthová, poslanec FZ ČSSR Imrich Hlaď.
Prvou významnejšou akciou, ktorá sa v Cíferi udiala po otvorení domu kultúry udiala v sobotu 8. júna 1985 v jeho veľkej sále, bola módna prehliadka najnovších výrobkov Textilkombinátu v Liberci a výrobno-pletiarskeho družstva Avana v Cíferi.
Ako huby po daždi nasledovali ďalšie. Z tých vari najdôležitejších, ktoré sa udiali počas štyridsiatich rokov, spomenieme oslavy 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci Cífer (1991), udelenie prvého historického občianstva obce Cífer historikovi a rodákovi Vendelínovi Jankovičovi (1991), organizovanie každoročných koncertov vážnej hudby (Cíferskej hudobnej jari, jesenného cyklu koncertov), vítanie hostí pri rôznych významných akciách a jubileách obce (Ján Čarnogurský, Ivan Gašparovič, Robert Fico, Peter Pellegrini), tiež delegácií partnerských obcí z Telnice (Česká republika), Prellenkirchenu a Zillingtalu (obe Rakúsko).
V ten istý deň sa začali aj prvé výkopové práce na stavenisku nového kultúrneho domu na roku Cintorínskej ulice (oproti niekdajšej predajne mäsa Františka Sušilu).
V priebehu kalendárneho roka sa v DK organizujú spoločné uvítania detí do života, pravidelné divadelné vystúpenia bratislavských hercov a umelcov, domácich amatérskych divadelníkov, besedy so spisovateľmi a významnými osobnosťami.
Tiež vyhlásenie obľúbenej ankety Najlepší cíferský športovec (v rokoch 2010-2023), ako aj rôzne zaujímavé prezentácie miestnych spolkov a organizácií (plesy, fašiangové zábavy, výročné schôdze, výstavy vín, spojené s degustáciou, výstavy veľkonočných i vianočných symbolov, výstavy ovocia, zeleniny a kvetov, súťaže M. Hollósyovej vo vyšívaní, hodové šachové turnaje, Cíferské hodové slávnosti, Mesiac úcty k starších - spoločenské podujatie pre seniorov, príchod Mikuláša pre deti, Cíferské vianočné trhy).
Veľkú zásluhu na vybudovaní kultúrneho domu mal vtedajší starosta Cífera Jaroslav Valko, ktorý v tejto budove úradoval takmer trinásť rokov.
V priestoroch budovy sa konajú pravidelné burzy nepotrebných hračiek, oblečení pre detí a dospelých, kníh a pod.
V cíferskom dome kultúry má od roku 1985 natrvalo vyhradené sídlo aj vedenie miestnej samosprávy. Prvým predsedom MNV, neskôr starostom obce, ktorý v ňom sídlil bol Jaroslav Valko (1985-1998), na krátku dobu ho vystriedal Kamil Morvay (1998-2000), po ňom prišiel Tibor Čepec (2000-2010).
Od roku decembra 2010 až dodnes (v decembri 2025 to bude 15 rokov), z tohto miesta úspešne kormidluje obec Maroš Sagan, doposiaľ najdlhšie pôsobiaci prvý muž obce v týchto priestoroch.
Historicky prvé čestné občianstvo obce Cífer bolo v priestoroch domu kultúry udelené významnému slovenskému historikovi, miestnemu rodákovi Vendelínovi Jankovičovi. Z rúk predsedu MNV v Cíferi Jaroslava Valka si ho prevzal 23. júla 1992.
Rôznymi tanečnými kreáciami vítali Členovia Klubu spoločenského tanca v Cíferi 16. mája 1997 vítali pred domom kultúry účastníkov jednej zo štafiet Svetového behu mieru ´97, ktorý svojou pochodňou spájal milióny ľudí na piatich kontinentoch.
Kultúrny dom (vľavo dole), jedna z novodobých dominánt Cífera, mal čestné miesto aj na príležitostnej fotografii vydanej k 700. výročiu prvej písomnej zmienky o obci (1991).
V nedeľu 31. marca 1996 pri príležitosti svojich 60. narodenín Čestné občianstvo obce Cífer v dome kultúry preberal z rúk starostu Jaroslava Valka aj významný slovenský hudobný skladateľ Ladislav Kupkovič.
Celkový pohľad na Dom kultúry v Cíferi v čase jeho otvorenia v roku 1985, keď náklady na jeho stavbu v rokoch 1979-1985 dosiahli čiastku 6,5 milióna korún.
TEXT: MARIÁN PAVLÍK
FOTO: autor (6), archív obce (1) a Rudolf Anetta (1)