Tvoril v Etiópii aj v Bulharsku. Od narodenia sochára Ostrovského uplynulo 120 rokov
AKTUALITY - Región | 1.7.2025, 12.23, prispievatelia
Stal sa dvorným sochárom na etiópskom cisárskom dvore v Addis Abebe, neskôr prešiel k bulharskému cárovi Borisovi III.

V Chtelnici na počesť svojho rodáka organizujú rezbárske výstavy Dláto Jozefa Ostrovského.Vlani tu vystavoval aj Juraj Ďuriš. Archívne foto: Pavol Machovič
V Chtelnici sa pred 120 rokmi narodil drevorezbár a sochár Jozef Ostrovský, ktorý tvoril aj na dvore etiópskeho cisára Haile Selassieho a bulharského cára Borisa III.
Informácie v jeho životopise sa rôznia, preto je dodnes tak trochu záhadným umelcom.
Isté je, že sochár Ostrovský bol svetobežník, ktorý v prvej polovici minulého storočia veľa cestoval, po návrate do Československa sa však v umeleckej sfére príliš nepresadil.
Podľa Ladislava Zrubca, ktorý napísal o živote Ostrovského kapitolu do svojej knihy Slávni Slováci sveta, študoval najskôr v Poľsku, po získaní štipendia pokračoval v štúdiu na Výtvarnej akadémii v Paríži.
Po jej absolvovaní dostal ponuku stať sa dvorným sochárom na etiópskom cisárskom dvore v Addis Abebe. Tam podľa Zrubca tvoril na želanie cisára najčastejšie plastiky jeho žien, ktorých mal panovník údajne 160.
Na cisárskom dvore sa Ostrovský zoznámil s bulharským cárom Borisom III., ktorý ho pozval tvoriť k nemu. Po skončení II. svetovej vojny sa Ostrovský vrátil na Slovensko, kde však ako svetobežník nebol veľmi vítaný.
Zamestnal sa vo Vinárskych závodoch v Štúrove, kde tvoril reliéfy a plastiky s vinohradníckymi motívmi. Zomrel v roku 1991 v Štúrove, kde je aj pochovaný.
Ladislav Zrubec sa s Ostrovským poznal a pri písaní vychádzal z jeho informácií. Či ich umelec tak trochu neprikrášľoval, zostáva otázkou.
Rodná Chtelnica Ostrovského zaradila medzi významných rodákov. V obci pravidelne organizujú výstavy s názvom Dláto Jozefa Ostrovského.
(pm)