Jaslovské Bohunice sa pred polstoročím stali strediskovou obcou
AKTUALITY - Región | 1.7.2025, 16.50, prispievatelia
Od 1. júla 1975 boli pod obec Jaslovské Bohunice začlenené aj Radošovce a Paderovce, ktoré sa stali miestnymi časťami.
Aj keď Jaslovské Bohunice sú známe predovšetkým vďaka jadrovej energetike, majú aj bohatú históriu. Tú pripomína aj kaštieľ, ktorý je v súkromnom vlastníctve. FOTO: pm
Jaslovské Bohunice sa pred polstoročím, 1. júla 1975, rozšírili o obce Radošovce a Paderovce. Z Jaslovských Bohuníc sa tak stala stredisková obec, z Radošoviec a Paderoviec jej miestne časti.
Radošovce a Paderovce prišli o svoj národný výbor, aj o svoje malotriedne základné školy s ročníkmi 1. až 4.
Predsedom Miestneho národného výboru v Jaslovských Bohuniciach sa po zlúčení obcí stal František Hrčka.
Lenže so vznikom strediskovej obce to nebolo také jednoduché. Radošovce a Paderovce boli už od 1. januára 1974 jednou obcou, ktorá používala názov Radošovce. Sídlom Miestneho národného výboru Radošovce sa vtedy stali Paderovce.
Ale aby to bolo ešte o niečo komplikovanejšie, tak siahnime ešte hlbšie do minulosti a pripomeňme, že Jaslovské Bohunice vznikli 1. januára 1959 zlúčením dovtedy samostatných obcí Bohunice a Jaslovce.
Zlúčená obec fungovala prvý rok s názvom Bohunice, od 1. januára 1960 už s názvom Jaslovské Bohunice.
Vtedy sa už názov obce dostával do povedomia v súvislosti so zámerom výstavby prvej atómovej elektrárne vo vtedajšom Československu.
„Veľké“ Jaslovské Bohunice vydržali spolu do konca roku 1990. Radošovce sa od 1. januára 1991 opäť osamostatnili, Paderovce sú miestnou časťou Jaslovských Bohuníc dodnes. Ich odčlenenie dnes už legislatíva ani neumožňuje, pretože majú príliš málo obyvateľov na takýto krok.
Aj keď označenie strediskovej obce bolo v niektorých obdobiach vnímané ako hanlivé, v súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí o nevyhnutnosti spájania obcí, alebo aspoň ich úradov, administratívnych a obslužných kapacít.
Aj keď Jaslovské Bohunice vznikli v minulom storočí spojením Bohuníc, Jasloviec a Paderoviec, história každej z týchto pôvodne samostatných obcí je, samozrejme, oveľa staršia a rozsiahlejšia.
Bohunice sa objavili v písomných záznamoch už v roku 1113, bolo to v listine uhorského kráľa Kolomana.
„… in Villa Bagan est quedam quercus, que est alter trminus – v dedine Bohunice je dub, ktorý je druhým hraničným bodom,“ toto je podľa známeho archivára Jouefa Šimončiča najstarší písomný dokument o Bohuniciach.
Tak ako majú Jaslovské Bohunice pestrú a zaujímavú minulosť, tak majú pred sebou podľa všetkého aj zaujímavú budúcnosť. Vláda tu plánuje umiestniť nový jadrový zdroj, uvažuje sa tu aj o umiestnení modulárnych jadrových reaktorov.
Aj keď nový jadrový zdroj bude stáť pravdepodobne z väčšej časti v katastri Radošoviec, Jaslovským Bohuniciam už nikto nikdy nezoberie, že boli prvou obcou na území terajšieho Slovenska, kde stála jadrová elektráreň.
(pm)