Trnavské rybníky
reklama

Zomrel čestný občan Trnavy Ladislav Szalay, dlhoročný redaktor Roháča

RELAX - Tí sú naši | 4.7.2025, 07.15, prispievatelia

Pôsobil aj v Slovenskom denníku, napísal knihu Polstoročie trnavského futbalu, Príručný slovník slovensko-trnavský aj knihu spomienok Kým mi ešte pamäť slúži.

Zomrel čestný občan Trnavy Ladislav Szalay, dlhoročný redaktor Roháča

Ladislav Szalay sa pri príležitosti udelenia čestného občianstva Trnavy podpisuje do kroniky mesta. Archívne foto: Pavol Machovič

reklama

 

Vo veku 96 rokov zomrel koncom júna trnavský rodák, spisovateľ a redaktor Ladislav Szalay.

 

V roku 2016 mu Mestské zastupiteľstvo v Trnave udelilo čestné občianstvo mesta za celoživotné dielo v oblasti publicistiky.

Posledná rozlúčka s ním sa koná dnes v Bratislave.

reklama

 

 

Ladislav Szalay sa narodil 23. mája 1929. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú, ale svoj literárny talent začal uplatňovať v humoristickom týždenníku Roháč.

 

Ako redaktor, zástupca šéfredaktora a prednormalizačný šéfredaktor v ňom pôsobil od roku 1953 do roku 1971.

 

Napísal nespočetné množstvo fejtónov, skíc, poviedok a humoristických rozhlasových programov.

 

V tom čase vydal aj knihu Polstoročie trnavského futbalu, ktorá dokumentuje jeho vzťah k rodnému mestu, niekoľko rokov bol členom výboru futbalového Spartaka.

 

Začiatkom 60-tych rokov mu vyšiel román zo športového prostredia Nosorožec v trestnom území. Koncom 50-tych rokov uviedla Tatra revue kabaret Bez priepustky, ktorý postúpil aj na celoštátny festival humoru a satiry na Haškovej Lipnici.

 

Po nástupe tzv. normalizácie bol až do roku 1989 účtovníkom vo vydavateľstve Pravda.

 

Po novembri 1989 stál pri vzniku KDH a ako šéfredaktor Slovenského denníka bol aj členom politického výboru novovzniknutej politickej strany.

 

V roku 1992 inicioval vydávanie a bol šéfredaktorom satirického týždenníka Aréna.

 

Pre rodákov, ktorí sú hrdí na trnavský dialekt, zostavil a vydal Príručný slovník slovensko-trnavský s gramatikou trnavčiny. Uviedol ho heslom "Trnafčani, píšte po trnafský! Tu máte slovo mojé o reči našéj".

 

"Bol to pre nás všetkých šok, keď sme sa dozvedeli, že lobda sa píše lopta. A že grída, ktorú sme mali v triede, je vlastne krieda. Že dzifča je dievča a hamba je hanba," zaspomínal si v Príručnom slovníku na svoje školské začiatky a prvé stretnutie so spisovnou slovenčinou.

 

Jeho kniha spomienok Kým mi ešte pamäť slúži sa vyznačuje bohatou faktografiou, občianskym postojom hrdého Trnavčana a z veľkej časti je venovaná rodnému mestu.

(pm)

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama