Ako sa riadi jadrová elektráreň? V Trnave majú simulátor totožný s realitou
RELAX - Trnavské pikošky | 4.7.2025, 13.22, prispievatelia
Simulátor, ktorý je vernou kópiou riadiacej miestnosti jadrového bloku elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ukázali verejnosti.
Slovenské elektrárne verejnosti ukázali, ako prebieha výcvik operátorov jadrových elektrárni na simulátore. FOTO: Pavol Machovič
reklama
Slovenské elektrárne verejnosti priblížili prácu operátorov jadrových elektrární. Ide o dokonale vycvičených odborníkov, ktorí dokážu spúšťať, prevádzkovať a odstavovať reaktor, popritom sledovať výkon reaktora, tlak, teplotu a množstvo ďalších parametrov.
Ľudia si na simulátore v Trnave, ktorý je vernou kópiou riadiacej miestnosti jadrového bloku elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, mohli sadnúť na stoličku operátora sekundárneho okruhu aj operátora primárneho okruhu.
Simulátor má 49 panelov, 15 pultov, 22 nadstavieb, zahŕňa 14 500 vstupno – výstupných signálov a 25 tisíc káblových prepojení. Vyvinula ho spoločnosť VUJE v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, v prevádzke je tri roky.
reklama
Návštevníci dostali možnosť skúsiť si znížiť či zvýšiť výkon bloku a „postláčať“ aj ďalšie z množstva ovládačov. Všetky prístroje, obrazovky a ovládacie panely simulátora sú rovnaké ako v skutočnej elektrárni.
V tomto prípade však ani pri nesprávnej obsluhe žiadne riziko nehrozí. Výcvik na simulátore je nevyhnutný na to, aby zamestnanec mohol pracovať v blokovej dozorni.
Podľa Miroslava Žaťka zo Slovenských elektrární sa operátorom jadrových elektrární môže stať aj absolvent vysokej školy, čaká ho však približne dvojročná príprava.
Najskôr musí absolvovať výberové konanie, potom lekársku prehliadku, psychologickú prehliadku a potom výcvik na pozíciu operátora sekundárneho okruhu.
„Nastúpi na teoretickú prípravu, ktorá trvá rok. Nasleduje simulátorový výcvik a stáž na jadrovom zariadení, potom je výcvik na pracovnom mieste. Nasledujú skúšky pred Úradom jadrového dozoru, ktorý stanoví dĺžku takzvaného dablovania. To znamená, že sa učí priamo na blokovej dozorni presne tú činnosť, ktorú robí operátor sekundárneho okruhu, čo v prípade nového operátora sekundárneho okruhu predstavuje desať týždňov,“ vysvetlil Žaťko.
Po nadobudnutí praxe môže byť operátor sekundárneho okruhu vybraný a preškolený na pozíciu operátora primárneho okruhu. Samozrejme, opäť musí prejsť prípravou a zložiť štátnu skúšku.
Operátori sú na simulátore pripravovaní na tímovú činnosť, musia vedieť spolupracovať a rýchlo reagovať.
„Pripravovaní sú aj na nečakané situácie, aby ich nič neprekvapilo. Personál musí byť pripravený na každú situáciu, aj na tú, ktorá sa ešte nikdy nestala,“ zdôraznila Lenka Šarláková zo Slovenských elektrární.
A čo za to? Podľa Miroslava Žaťka je už verejnou informácia, že zamestnanec po absolvovaní výcviku operátora sekundárneho okruhu a získaní poverenia na výkon pracovnej funkcie začína s platom na úrovni niekde okolo 4000 eur mesačne.
Slovenské elektrárne majú v súčasnosti podľa neho dostatok operátorov na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku jadrových elektrární, nebránia sa však ani mladším posilám.
Zatiaľ túto prácu zastávajú väčšinou muži, objavili sa však aj prvé lastovičky v podobe žien.
SITA