Trnavské rybníky
reklama

Netradičná dovolenka? Bilbao a San Sebastián sú perly Baskicka

RELAX - Tipy na výlet | 12.7.2025, 17.09, Ján Král

Pamiatky, turistické ťaháky, futbal, more, kvalitné víno a jedlo. Potrebujete k dovolenke niečo viac? Sever Španielska to všetko ponúka.

Netradičná dovolenka? Bilbao a San Sebastián sú perly Baskicka

Guggenheimovo múzeum patrí k ťahákom Bilbaa. Foto: Ján Král

reklama

 

Hľadáte tip na netradičnú dovolenku? Španielsko je vždy dobrá voľba. Ponúka však nielen krásne južné prímorské destinácie pre plážové trávenie času, ale aj lokality, kde môžete krajinu spoznávať inak.

 

Lokalita, ktorá sa rozhodne oplatí vidieť, je Basicko. Pri návšteve regiónu na severe krajiny určite nevynechajte mestá Bilbao a San Sebastian.


Bilbao má takmer 350-tisic obyvateľov, leží na rieke Nervión a obklopené je kopcovitým terénom plným zelene. Ide o modernú metropolu, ktorá ponúka množstvo ťahákov.

reklama


Dámy azda prepáčia, že exkurz začneme futbalom. Miestny Athletic je stabilným účastníkom španielskej La Ligy a pre región ide o mimoriadne dôležitý symbol, keďže klub má filozofiu, že za jeho A-tím hrajú výlučne Baskovia.

 

Patriotizmus cítiť aj v meste, kde sa to na balkónoch hemží klubovými vlajkami, stromy v parku pri štadióne majú dokonca „svetre a šále“ v klubových červeno-bielych farbách.


V interaktívnom klubovom múzeu spoznáte históriu Athleticu dopodrobna, môžete si pozrieť podrobnosti o štadióne, klube, hráčoch a to do detailov, dokonca aj to, ktorý z akej obce pochádza. Pochodil som už veľa futbalových štadiónov, ale to ako je vybavené múzeum Atletica, to som ešte nevidel.

 

Štadión San Mames je krásny zvonku...

 

...aj zvnútra.

 


Štadión San Mames pojme 50-tisíc divákov, otvorili ho v roku 2013, ikonickú časť strechy predošlej verzie štadióna previezli do neďalekej klubovej akadémie.


Moderný futbalový chrám dnes patrí k architektonickým špičkám v športovom odvetví. Odporúčam využiť aj možnosť prehliadnuť si ho počas tour, ktorá zahŕňa tiež prehliadku samotného múzea, hráčskych šatní, zákutí štadióna až po VIP miestnosť a končí sa v klubovom fanshope.

 

Nadšená bola počas návštevy aj partia fanúšikov z Anglicka, ktorá pri pohľade na arénu uznanlivo kývala hlavami. A to Briti majú štadióny, čo dýchajú futbalom.


Samotný zápas je zážitok sám o sebe. Fanúšikovia sú takmer všetci oblečení v dresoch, resp. klubovom oblečení. Tento rok sa dokonca hralo v Bilbau finále Európskej ligy, čo je pocta sama o sebe.

 

Bratia Williamsovci patria k top hráčom Athletica Bilbaa a patria aj do španielskej reprezentácie. V šatni majú miesto vedľa steny, kde sú mnohé cirkevné odkazy. Podľa sprievodcu štadiónom ich sem umiestňoval bývalý hráč tímu Iker Munian, ktorý je silne veriaci. Dnes hrá v Argentíne.

 

Atmosféra tesne pred zápasom.

 

Moderný futbalový chrám.

 

 

Mega pavúk a pes pri ultramodernom múzeu

Mesto však ponúka oveľa viac ako zážitok pre futbalových nadšencov. Guggeenheimove múzeum zaujme pozornosť svojím futuristickým dizajnom, ktorý je umocnený titánovými panelmi tvoriacimi fasádu.

 

Navrhol ho architekt Frank Gehry, dizajn je považovaný za majstrovské dielo dekonstruktivizmu – architektonického štýlu, ktorý zdôrazňuje neusporiadanosť a nelineárnosť.

 

Popri múzeu, ktoré ponúka najmä exponáty moderného umenia, stojí socha obrovského pavúka Mamana a nadrozmerný kvetinový záhon v tvare psa, ktorému dali pomenovanie Puppy.

 

Guggenheimovo múzeum má fasádu z titánových platničiek.

 

Obrý pavúk Maman a jeho vajíčka na spodnej strane symbolizuje materstvo.

 

Puppy je vytvorený z kvetinových záhonov.

 


Bilbao má viacero pútavých mostov. Majestátny La Salve s červenou konštrukciou je vstupnou bránou do mesta a vedie hneď popri Guggenheimovom múzeu. 


O niečo ďalej stojí Zubizuri (v predklade z baskičtiny: biely most) s netradičným vyosením, ktorý zostavil svetoznámy architekt Santiago Calatrava a určený je len pre peších.


Na predmestí Bilbaa je situovaný Biskajský most, technická pamiatka zaradená do UNESCO. Dá sa k nemu dostať metrom.

 

Calatrovov most Zubizuri.

 

Typicky ozdobený balkón v Bilbau...

 

Promenáda okolo rieky Nervión je veľmi príjemná.

 

 

Lanovkou na vyhliadku

Po Bilbau sa dá pohodlne prepravovať verejnou dopravou, vrátane metra. Odporúčame však ubytovať sa v centre mesta a všetko dôležité si tak dokážete pohodlne pochodiť aj peši. 


Za investovaný čas rozhodne stojí výlet lanovkou na horu Artxanda, odkiaľ máte dokonalý výhľad na celé mesto a okolitú kotlinu. 

 

Vyhliadka na mesto z vrchu Artxanda.

 

V meste je mnoho krásnych parkov.

 


Tržnica nás na rozdiel od Valencie či Barcelony neohúrila, staré mesto už tiež nepatrí medzi topky mesta, zato promenáda popri rieke a množstvo upravenej zelene stojí za to. 


V Bilbau si inak prídu na svoje aj deti, parky sú pretkané udržiavanými detskými ihriskami. Našli sme aj kryté s kopolou, takže pri častých dažďoch či silnom slnku deti nemajú problém tráviť tu voľný čas. 

 

Kryté detské ihrisko.

 

V meste nechýbajú cyklotrasy.

 

 

Alkohol v obchodoch len do 22:00

Popri túlaní sa ulicami sa kedykoľvek môžete zastaviť v jednom z barov, doplniť energiu s tzv. pinchos, čo sú v podstate tapas, keď si objednáte na tanier malé pochutiny z barovej ponuky podľa svojho gusta, najčastejšie malé bagetky s oblohou.

 

Z kaviarní odporúčame vyskúšať Café Iruña, ktorého história siaha do roku 1903. 

 

Ak máte radi víno, určite si prídete na svoje. V Španielsku som ešte zlé nepil. Navyše, v obchode dokážete zadovážiť červené za „pre Slováka“ dobré ceny. Ale pozor, nenechávajte si nákup na poslednú chvíľu.

 

Totižto, v Baskicku platí zákon, ktorý neumožňuje predaj alkoholu v obchodoch po 22:00. Potom už nalievajú iba v baroch. 

 

Futbalom dýcha aj park pri štadióne.

 

V minulosti zohrával dôležitú úlohu v meste prístav, dnes slúži lokalita ako múzeum.

 

 

San Sebastián – perla severu 

Bilbao nemá pláž v priamom dotyku mesta, dá sa k nej dostať metrom, ak však chcete zažiť naplno krásu prímorského mesta, určite navštívte neďaleký San Sebastián, kam sa autobusom pohodlnej prepravíte za hodinu a dvadsať minút.

 

Stanice v Bilbau aj San Sebastiane sú pritom v centre, takže opäť sa môžete presúvať len a len peši.


Útulné, čisté mesto až pripomínajúce kúpeľné centrá, má viacero pláží, kde môžete stráviť nádherný deň. Brehy obmýva priamo Atlantik, takže voda býva teplotne skôr pre tých otužilejších, výhľady však stoja za to celoročne, aj keď si iba namočíte nohy.

 

Playa de la Concha v San Sebastiáne.

 

Promenáda pri pláži je ako stvorená na prechádzky.

 

Pláž má krásny piesok a udržiavanú čistotu.

 

 

Stopy kráľovského páru

Najmä pláž Playa de la Concha patrí k skutočným skvostom. Za všetko hovorí, že San Sebastian vyhľadával za účelom relaxu aj španielsky kráľovský pár, na počet kráľovnej Márie Cristiny tu postavili hotel a pomenovali most cez rieku Urumeu s pozlátenými sochami.

 

Neprehliadnete ho, nachádza sa priamo pri autobusovej stanici.


San Sebastián je mesto, ktoré je vhodné na typický španielsky pomalý spôsob života, užívanie si oddychu v kaviarňach, s výhľadmi na more, dobré jedlo, víno. Skrátka len tak byť. Nájdete tu aj reštaurácie s michelinskými hviezdami. 

 

Jedno z umeleckých diel pri pobreží.

 

Dokonalé výhľady.

 

Pri prechádzke okolo Atlantiku si treba dať pozor, aby ste neschytali sprchu od vyskajúcich vĺn.

 

Most venovaný kráľovnej Márie Cristine.

 

Ako sa tam dostať?

Do Bilbaa sa najľahšie dostanete z viedenského Schwechatu. Zaparkovať sa dá priamo na letisku, prípadne za lacnejšiu cenu na neďalekom parkovisku Mazur, odkiaľ chodí bezplatný kyvadlový autobus priamo k terminálu každých 20 minút.

 

Prípadne sú v okolí iné parkoviská, napr. Panda má aj obslužné dodávky, ktorými vás zavezú na letisku a prídu pre vás po návrate.


Priamo pred letiskom v Bilbau sú autobusové zástavky. Do centra Bilbaa návštevníkov zavezie zeleno-biely mestský spoj BizkaiBus s označením A3247 zhruba za 20 minút.

 

Jazda na dospelého vychádzala v čase nášho pobytu 4,50 eur.  Lístok si kúpite kartou priamo v autobuse bezkontaktne kartou, resp. pri ceste späť v okienku na autobusovej stanici (bez lístka by ste sa na stanici k autobusu nedostali, majú tam takpovediac letiskový systém kontroly lístkov).


V centre môžete vystúpiť na štyroch zastávkach, ideálne je odsledovať si cez Google maps, ako ďaleko sa nachádzate od svojho ubytovania a podľa toho sa zariadiť.

 

Prinajhoršom sa preveziete až na centrálnu stanicu, ktorá však je zase hneď vedľa San Mamés, čo teda vôbec nie je zlý začiatok dovolenky...


Hotel IBIS centro je ideálny pre svoju polohu, leží v podstate uprostred všetkého podstatného, k väčšinu turistických ťahákov sa vychádzkovou chôdzou dostanete za 20 – 30 minút.


Na cestovanie mimo mesta autobusom odporúčame spoločnosť ALSA, lístky však kupujte online s dostatočným časovým predstihom. V predvečer našej cesty z Bilbaa do San Sebastián už boli niektoré ranné spoje vypredané.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama