Trnavské rybníky
reklama

Fans Spartaka: Chceme vidieť horieť trávu!

ŠPORT - Futbal - Spartak | 4.11.2011, 00.00, Ján Král

Derby je pre futbalového fanúšika sviatok. Na Slovensku neexistuje väčší, vzrušujúcejší, emóciami nabitejší šláger ako je futbalový súboj Trnava – Slovan. Tak to vníma aj zástupca fanúšikov Spartaka v štruktúrach klubu a jeden z lídrov trnavských priaznivcov Branislav Fišera.

Fans Spartaka: Chceme vidieť horieť trávu!

Branislav Fišera verí, že severná tribúna sa v nedeľu zaplní. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Spartak naposledy vyhral nad Slovanom 8. apríla 2009. O víťazstvo 2:1 na ihrisku súpera sa vtedy gólmi postarali Devátý a Ďuriš. Čo pre fanúšika znamená takéto dlhé čakanie na víťazstvo v derby?
- Ľudí to logicky trápi. Derby je zvláštny zápas, chcú vždy vidieť Slovan porazený na ihrisku, na tribúnach i v uliciach.
Z pohľadu víťazstva na tribúnach to však vo výsledkoch nie je také jednoznačné...
- Na tribúnach zvádzame vždy vyrovnané súboje. Máme väčšie počty na výjazdoch, lepšie choreografie, fandenie. V tomto ohľade určite neťaháme za kratší koniec. Skôr na ihrisku to v poslednej dobe nevychádza. Paradoxne, na trávniku súpera sa nám proti Slovanu darí viac ako doma.
Čo pre vás osobne znamená derby?
- Niečo výnimočné. Akonáhle sa zverejní rozpis ligy, každý si ako prvé pozrie, kedy sa hrajú zápasy so Slovanom. Sú to top stretnutia ligy. Hovorí sa: radšej prehrať všetky ostatné zápasy, ale derby treba vyhrať! Preto sa aj fanúšikovia pripravujú na tento zápas viac ako na ostatné. V nedeľu chceme vytvoriť na severnej tribúne megakotel, pripravuje sa rozsiahle choreo. Diváci ho uvidia pri nástupe hráčov. Hlasivkami chceme dohnať hráčov k víťazstvu. Derby je vždy niečo špecifické.
Odpustia fanúšikovia hráčom ligové zaváhanie v Prešove, ak zdolajú Slovan?
- To určite. Ľudí však viac mrzí výkon v Prešove, než výsledok.

 

čítajte aj: Hoftych pred derby: Hráči musia pridať tridsať percent


Ktorý zápas s belasými je pre vás najpamätnejší?
- Najradšej spomínam na duel, keď sme ešte na Tehelnom poli za pôsobenia trénera Josefa Mazuru otočili vývoj duelu a napokon vyhrali 3:2. Pamätný je však pre mňa aj môj úplne prvý výjazd na Slovan. Bolo to ešte za komunistov, písala sa sezóna 1987/1988. Náš kotol sídlil vtedy priamo pod slovanistami, celé futbalové dianie bolo úplne iné ako v súčasnej dobe.
Máte informácie o tábore súpera? Čo chystajú?
- Veľmi nie. Vieme, že si objednali 800 lístkov. Či ich všetky využijú, ťažko povedať. Osobne si myslím, že skôr nie. Vo štvrtok hral Slovan Európsku ligu (EL) v Paríži. Pre ich fanúšikov určite atraktívny výjazd. Trnavu začnú riešiť až od piatku. Podobne to bolo na našej strane v prvom tohtosezónnom vzájomnom zápase. V týždni sme hrali pamätnú odvetu EL s Levski Sofia a derby vtedy zostalo v ústraní. Teraz sa však naopak sústreďujeme plne len na tento zápas.
Kto bude riadiť kotol z pozície kápa?
- Úlohu by mal zobrať na seba Gasťo, ale konečné rozhodnutie závisí od neho.

ŠUPA technika
reklama

 

čítajte aj: Prídu na derby Spartak - Slovan aj vaše babky?


Beriete v derby aj remízu?
- Vopred nikdy. Pozápasová spokojnosť sa však vždy odvíja od výkonu hráčov na ihrisku. Ak to na ihrisku oddrú, dá sa odpustiť aj prehra. V prvom rade pozeráme na to, či hráči nechajú na trávniku všetky sily, či pod nimi horí tráva. Najviac ľudí trápia odfláknuté zápasy. Veríme, že sa nezopakuje Prešov.
V súvislosti s derby sa už pravidelne spúšťa silná mediálna mašinéria a polícia má akoby manévre. Ako to vnímate?
- Celé je to veľmi preháňané. A médiá na tom nesú veľkú zásluhu. Často kriminalizujú fanúšikov ako trnavských, tak bratislavských. Doslova vyhľadávajú senzácie. Televízie prinášajú živé vstupy z príchodu fanúšikov na štadión, robia z toho hotový horor, s tým, že ponúknu vystrašeným divákom tú najhoršiu alternatívu toho, čo sa môže stať. Pritom sa nič nedeje a priaznivci sa iba presúvajú. Tým pádom aj polícia sa k tomu stavia inak. Hlavnú príčinu osobne vidím v médiách.
Ako vnímate prístup polície k fanúšikom?
- Mám pocit, že teraz je situácia o čosi pokojnejšia. Pamätám si časy, keď policajti nabiehali medzi fanúšikov na tribúne, mlátili ľudí, fackali, vláčili po zemi. Niekedy sme pri odchode zo štadióna doslova museli utekať, pretože policajti nás naháňali na koňoch a zrážali s autami. Dnes vnímam prístup polície profesionálnejšie.
Čo si želáte do nedeľného derby?
- Aby sme boli lepší. Na tribúnach aj na ihrisku. A nech sme všetci po zápase spokojní.

Čítajte aj: Dvadsať policajtov kedysi na derby stačilo. A dnes?

 

Veria v zlepšenie
Ako hodnotíte v tejto sezóne účinkovanie Spartaka na fanúšikovskej scéne? „ Z hľadiska počtov na výjazdoch to je pomerne dobré. Sklamaný som však z nízkych návštev na domácich stretnutiach. Úlohu v tomto smere zrejme zohráva, že ľudia dlhodobo vnímali nekoncepčné dianie v klube. Môžeme hovoriť o dobe pred Rimavskou Sobotou a po nej. Po tom ako sme v roku 1997 prišli o titul spôsobom, akým sme prišli, veľa ľudí z hľadiska ubudlo. Neskôr prišli rôzne pre ľudí bolestivé odvolania trénerov Mazuru či neskôr Vermezoviča. Návštevy poklesli ešte viac. Dnes už na derby očakávam účasť maximálne sedem - osem tisíc ľudí. Pritom v minulosti chodilo na tieto zápasy osemnásť – dvadsať tisíc. Rozdiel v číslach tvoria ľudia, ktorých nekoncepcia odradila. Veríme však, že teraz sa dianie v klube zmenilo k lepšiemu. Dúfame, že tréner Hoftych v klube vydrží, prejaví sa jeho práca a ľudia sa postupne začnú vracať do hľadiska.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama