Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Adrenalín v podzemí! Po strmých schodoch s vínkom v krvi

RELAX - Reportáže | 6.11.2011, 10.28, Katarína Rosinová

TRNAVA - Vínni gurmáni mali v sobotu hody. Od obeda až do večera putovali po trnavských pivniciach v historickom centre mesta, aby mohli pozerať, ovoniavať a ochutnávať najrôznejšie druhy a odrody vín od štyridsiatich dvoch výrobcov.

VIDEO: Adrenalín v podzemí! Po strmých schodoch s vínkom v krvi

Za vínom putovali najčastejšie skupinky kamarátov či kolegov.

reklama

Niektorí išli po osvedčených odrodách, iní zase doslova lovili vychytávky. Tých sa našlo na podujatí dostatok. Vinári ponúkali aj niečo na zahryznutie, v pivniciach múzea a divadla bola zase pripravená výstava ľudovoumeleckej tvorby. Svojou hudbou spríjemnili putovanie tridsiatimi piatimi pivnicami country skupina Pohoda i Marián Makar Mrva.

Vínni turisti sa navzájom identifikovali podľa oranžových taštičiek na krkoch.

reklama

Títo štyria priatelia vína veľmi chceli byť v Trnavskom hlase. Nech sa páči, páni! :)


Putovanie po pivniciach je skvelou príležitosťou na stretnutie známych, priateľov aj trnavských osobností, infiltrovaných medzi bežných ľudí. Nenechal si ho ujsť arcibiskup Róbert Bezák, ani poslanec NR SR Jozef Viskupič. Primátora Vladimíra Butka sme stretli s jeho predchodcom Štefanom Bošnákom a hovorcom Pavlom Tomašovičom. „Najradšej mám Rizling rýnsky, ale rád si nechám odporučiť aj iné odrody,“ prezradil primátor.
Žiadny výstrelok
V malej synagóge na Haulíkovej ulici ponúkali okrem výborných tokajských vín z Malej Tŕne aj bio vína. „Hrozno nestriekame ničím, môžeme použiť len meď a síru, aj to len v obmedzených množstvách. Vinič si potom akoby sám vytvorí imunitu a je odolnejší. Nie je to žiadny módny výstrelok, ako si mnohí myslia. Veď takto pestovali vinič ešte kedysi dávno, vtedy nebola žiadna chémia,“ hovorí mladá vinárka Diana Kušická z rodinnej firmy Natur Alimentaria. Pestovaniu a výrobe bio vín sa venujú ako jediní na Slovensku. Ostatných asi odrádza náročnosť celého procesu.

Mladá vinárka Diana Kušická stavila na bio vína.
Bitka o Tramín
Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž patria k hŕstke vinárov, ktorí sa objavili doteraz na každom z deviatich ročníkov podujatia. Spočiatku sídlili v pivnici múzea, no už tretí rok sú v podzemí Barbakanu. Ich devízou sú čisté omšové vína. Hoci sú všetky suché, mnohé majú vysoký obsah zbytkového cukru a tak sú lahodné. Najviac ospevovaný bol v sobotu Tramín červený, avšak minul sa veľmi skoro. „Prišla sem jedna pani, že sa jej vydáva dcéra a potrebuje víno na svadbu. Zachutil jej Tramín, tak sme jej predali väčšinu fľliaš. Asi sme to nemali robiť,“ povzdychne si František Martínek. Dodal, že za tie roky si všimli, že ľudí chodí čoraz viac. „Niekedy chcú suchšie, inokedy sladšie vína. Pripôsobujeme sa dopytu.“

Arcibiskupské zámocké sklepy zásobujú svojimi vínami najmä cirkev. "Tej sa žije!" konštatovali tí, ktorí ich vínka ochutnali.

 
Biely Portugal
V jednej z najstarších pivníc, pri kaviarni TéTé Café, išiel na dračku biely Modrý Portugal zo Chateau Topoľčianky. Ako sa dá z modrej odrody vyrobiť biele víno? „Strapce sa veľmi jemne lisujú v celosti, aby nedošlo k uvoľneniu farbív obsiahnutých v šupkách bobuliek. Je to trochu náročnejšia, ale najmä zaujímavá technológia. Nerobí sa to bežne,“ prezradil vinár Róbert Moravčík.
Vinárstvo JM z Dolian ponúkalo v pivnici History už tradične svoju špecialitu višňové víno, v rodinnej pivnici na Kapitulskej zase prezentoval Milan Chudý zaujímavé novošľachtené odrody, ako napríklad Aromínu - kríženca Tramínu, Veltlínu a Irsaia.

 Vo veži Trnavského šermiarskeho cechu mali pivnicu, netradične, na poschodí.

Dobovo oblečené dievčatá ponúkali niečo na zahryznutie.
Zlatý sekt

V Západoslovenskom múzeu sa usadilo Víno Nitra. Ako jediná firma u nás vyrába sekt klasickou metódou – zrením vo fľaši. "Víno sa naočkuje ušľachtilými kvasinkami, dá sa do fľaše, uzavrie sa a zreje deväť mesiacov. Máme zariadenie z Francúzska, pomocou ktorého sa kal strasie do hrdla fľaše, zamrazí sa a odstráni," prezradil obchodný zástupca firmy Ján Slovák o sekte, ktorý vyhral aj zlatú medailu vo Francúzsku.
Sekt je vhodný najmä na slávnostné príležitosti. Na tie sa hodí aj sladučké ľadové víno, ale skôr ako zákusok. Objavili sme ho v pivnici na Kapitulskej 6. „Výroba ľadového vína je veľmi náročná, na vhodné klimatické podmienky sme čakali päť rokov. Dočkali sme sa až v roku 2008,“ Prezradil vinár z nitrianskej firmy Trnovec. Bobule hrozne musia zmrznúť pri teplote maximálne mínus sedem stupňov Celzia. V takomto stave sa zbierajú aj lisujú.

Prejsť všetky zastávky sa podarilo asi len málokomu. Niektoré sa oplatilo absolvovať hneď na začiatku, lebo strmé schody stredovekých pivníc by dali zabrať aj človeku s nula promile v krvi. Jeden zo šermiarov prezradil, že niekoľko ľudí nezvládlo ich drevené rebríkové schody vo veži a skončilo na zadku.

A ešte jeden tip od skúsených vínnych fajnšmekrov. Na záver vínneho pochodu si vraj treba dať od smädu jedno veľké pivo. Síce môžete ísť rovno do postele, ale na druhý deň vás nebude sušiť.

FOTO: Katarína Rosinová

 

Čítajte aj: Vínni fajnšmekri sa najlepšie cítia pod zemou

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama