Unikátne FOTO: Sochu pápeža Jána Pavla II. priviezli do Trnavy pred 20 rokmi
AKTUALITY - Trnava | 7.10.2025, 16.06, prispievatelia
Od inštalovania sochy pápeža Jána Pavla II. v Trnave dnes uplynulo 20 rokov, jej slávnostné odhalenie sa konalo o niečo neskôr.
Bronzovú sochu pápeža Jána Pavla II. priviezli do Trnavy na prívesnom vozíku. Foto: Pavol Machovič
Univerzitné námestie pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa v Trnave už 20 rokov zdobí socha pápeža Jána Pavla II.
Dielo akademického sochára Antona Gábrika pripomína výnimočnú udalosť, keď hlava katolíckej cirkvi 11. septembra 2003 navštívila Trnavu. V priebehu dvadsiatich rokov sa stala jeho bronzová socha vyhľadávaným objektom mnohých turistov.
Nadrozmerná socha pápeža Jána Pavla II. (2,40 m vysoká a takmer 800 kg vážiaca) bola na podstavec nainštalovaná v piatok 7. októbra 2005 predpoludním počas babieho leta.
Financovaná bola z rozpočtu mesta Trnava a stála 1,5 milióna slovenských korún (49 790 eur).
Slávnostnú posviacku sochy vykonal v nedeľu 16. októbra 2005, presne v deň 27. výročia zvolenia Jána Pavla II. za pápeža, arcibiskupský nuncius na Slovensku v rokoch 2001-2007 Henryk Józef Nowacki, v prítomnosti vtedajšieho arcibiskupa
Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Jána Sokola, primátora Trnavy Štefana Bošnáka, ďalších hostí a značného počtu veriacich.
MARIÁN PAVLÍK
Sochu priviezli bez prítomnosti televíznych kamier aj novinárovMožno dnes by na sochu pápeža na Univerzitnom námestí v Trnave čakali televízie, novinári či zvedavci s mobilnými telefónmi v rukách. Keď ju pred dvoma desaťročiami priviezli, nebol na mieste prakticky nikto.
S fotoaparátom som tam bol len ja a ešte jeden známy Trnavčan.
Bronzovú sochu priviezli na prívesnom vozíku ťahanom dodávkou, na podstavec ju ukladali pomocou autožeriavu.
Sochu inštaloval osobne sochár Anton Gábrik (v modrom tričku) za pomoci viacerých kolegov. Foto: Pavol Machovič
Treba po čase pripomenúť, že socha mala byť v Trnave už o pár týždňov skôr. Mesto Trnava ju plánovalo odhaliť na 2. výročie pápežovej krátkej návštevy v "malom Ríme."
Boli vytlačené pozvánky, pozvaní hostia, vrátane zahraničných, nebolo len to najdôležitejšie - socha.
V tom čase som bol v kontakte s jej autorom Antonom Gábrikom, ktorý mi dôvody meškania vysvetlil. Dnes to už určite nie je podstatné, ale boli čisto umeleckého charakteru.
Práve pre meškanie sochy bola atmosféra pri jej inštalácii na miesto trochu napätá.
Ale to je už zabudnuté, dôležité je, že socha sa vydarila, pápeža Jána Pavla II. autor zobrazil v mladšom veku, plného života a energie. Teda iného, než akého videli desaťtisíce ľudí pri jeho kratučkej návšteve Trnavy 11. septembra 2003.
PAVOL MACHOVIČ |
Bronzová socha váži stovky kilogramov, bez pomoci autožeriavu to nešlo. Foto: Pavol Machovič
Autor a jeho dielo. Foto: Marián Pavlík