Trnavské rybníky
reklama

U kostolníka mrzne a zapácha

AKTUALITY - Región | 8.11.2011, 12.21, Darina Kvetanová

ŠÚROVCE – Pre zamestnancov miestnej škôlky a deti, ktoré ju navštevujú, prichádza najhoršie ročné obdobie. Budova je vo veľmi zlom stave, jesenné dažde a zimné mrazy pociťujú na vlastnej koži.

U kostolníka mrzne a zapácha

Ľubica Lörinczová lamentuje. Pre osadenstvo škôlky prichádza najhoršie obdobie. Foto: autorka

reklama

Priestory nevyhovujú kapacitne, v jednej miestnosti sa deti hrajú, obedujú, aj spia. Málo je toaliet aj umývadiel. Zamestnanci nemajú vlastnú miestnosť, kde by sa prezliekli a odložili si veci. „Okno je len v triedach. V spálni a kuchyni chýba. Vzduch je preto nezdravý, navyše, keď je vonku vlhko, cítime plesnivý zápach,“ hovorí Ľubica Lörinczová, zástupkyňa riaditeľky pre materskú školu. Výpary z kuchyne vychádzajú len cez jedno maličké okienko, v asi dvojmetrovej výške. „Keď parím knedle alebo buchty, je tu neznesiteľne,“ konštatuje kuchárka.
Budova nebola stavaná pre účely škôlky, je to niekdajší dom kostolníka. Tiahne sa ňou dlhá chodba s drevenými oknami, z ktorých sa však dá otvoriť len jedno. „Sú to staré okná, strašne sa rosia a doslova na nás padajú. Radšej sa ich ani nedotýkame. Neudržia ani teplo, v zime na chodbe doslova mrzne,“ dodáva zástupkyňa Lörinczová.
Paradoxné je, že na postavenie novej materskej školy už Šúrovce peniaze dostali. „V roku 1989 prišlo z ONV na úrad 5 miliónov korún. Po nežnej revolúcii ich ale poslanci vrátili s tým, že je to komunistický prežitok. Materskú školu vraj obec nepotrebuje,“ hovorí starosta Miroslav Richnák. Veľmi blízko k získaniu peňazí bola obec aj v roku 2006. „S projektom sme prešli až do tretieho kola. Potom ale padla vláda, a s ňou aj naše šance. O peniaze z Európy sme zažiadali aj o dva roky na to, a aj sme ich dostali, no s tým, že sú určené len na rekonštrukciu ZŠ, nie na dostavbu MŠ,“ objasňuje Richnák.
Novú budovu materskej školy chce obec situovať v areáli základnej. Potrebuje na ňu 480-tisíc eur. „Zvažujeme úver, v dnešnej hospodárskej situácii by sme ho ale nezvládli splácať. Projekt na škôlku už máme hotový, teraz vybavujeme stavebné povolenie. Ak vyjde výzva z eurofondov na takýto účel, budeme pripravení o peniaze znova zabojovať,“ dodáva starosta.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama