Oddych ako luxus či nutnosť? Výstava upriamuje pozornosť na fenomén únavy
AKTUALITY - Trnava | 3.2.2026, 09.02, prispievatelia
Čepan Gallery v Trnave pozýva na komentovanú prehliadku výstavy Sedimenty únavy.
Veronika Verešová a Barbora Jurčová. Foto: Lívia Martvoňová
Témy, ktoré sa dotýkajú každého z nás, sú ústredným motívom výstavy v trnavskej Čepan Gallery. Už vo štvrtok 5. februára o 18:00 sa môžete zúčastniť komentovanej prehliadky výstavy Sedimenty únavy v sprievode autorky Veroniky Verešovej a kurátorky Barbory Jurčovej.
Čepan Gallery je komorný umelecký priestor v Trnave, ktorý dáva príležitosť začínajúcim teoretikom a teoretičkám umenia. Na základe otvorenej výzvy sa môžu každoročne uchádzať o možnosť zorganizovať vlastný výstavný projekt.
Aktuálna výstava s názvom Sedimenty únavy vznikla na báze autorského výskumu a ponúka reflexiu tém únavy, regenerácie či oddychu. Inšpiračným zdrojom sa stali kúpele Sliač, kde autorka ako dieťa trávila čas u starých rodičov.
Práve ich história podnietila vznik diel, ktoré sú momentálne vystavené v Trnave.
„Slovensko je z hľadiska kúpeľnej tradície bohatou krajinou. Jeho uzdravujúce pramene poznali už ľudia v praveku, no do povedomia širokej verejnosti sa dostali najmä v osvietenstve. Najskôr ich využívala šľachta a mestská elita, no postupne sa otvorili aj pracujúcemu obyvateľstvu, ktorého regenerácia bola neskôr centrálne plánovaná,“ vysvetľuje kurátorka Barbora Jurčová.
Počas komentovanej prehliadky sa návštevníci dozvedia viac o procese tvorby jednotlivých diel aj o tom, prečo sa autorka rozhodla upriamiť pozornosť práve na fenomén únavy.
Súčasťou stretnutia bude aj rozprávanie o práci s materiálmi, uvažovaní autorky a priestor na zvedavé otázky publika.
Galériu nájdete v priestoroch Nádvoria na adrese Štefánikova 3 v Trnave. Vstup na podujatie je voľný, organizuje ho Malý Berlín.
Výstavu z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Prevádzku galérie podporujú Nádvorie a Trnavský samosprávny kraj.
(TS)







Chrípka výrazne stúpla, Trnavský kraj má najviac zatvorených škôl











