Trnavské rybníky
reklama

Najlepšie sa mu kreslí po party

RELAX - Rozhovory | 14.11.2011, 16.00, Katarína Rosinová

Spropagovať komiks a priblížiť tento druh výtvarného umenia Slovákom. O to sa snaží devätnásťročný Martin Krajčovič z Trnavy.

Najlepšie sa mu kreslí po party

Martin už pracuje na vlastnom komiksovom príbehu. FOTO: Autorka

reklama

Mladý výtvarník kreslí prakticky od narodenia. „Iné deti sa hrali s hračkami, mne stačil papier a farbičky,“ hovorí. Jeho diela nie sú klasické príbehové komiksy s textom, ale skôr samostatné maľby. Plátna akoby znázorňovali okienka v komikse. Najčastejšie tvorí vodovým akrylom a obťahuje tušom. Čierna linka nesmie chýbať, rovnako ani tieň, ktorý dodáva kresbe plastickosť. Osoby a predmety stvárňuje z rôznej perspektívy, často sú zdeformované, abstraktné či karikatúry.
Známe komerčné komiksy, ako napríklad Spiderman, ho nikdy nelákali. „Inšpiráciu beriem zo života okolo mňa. Najlepšie sa mi pracuje deň po party, som taký príjemne oťapený a nič nevnímam. Potom vznikajú super veci.“ Spomedzi jeho diel zaujme napríklad Bez života. Znázorňuje príbeh chlapíka, ktorý sa prepadne pod zem, zoberie ho šialený doktor a začne mu vysávať telo. Jeho postavy sú strašidelné alebo odpudzujúce, no nájdu sa aj pekné ženy so zvýraznenými vnadami.
Martin Krajčovič študoval na strednej škole v Bratislave animovanú tvorbu, teraz je jeho snom dostať sa na Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Zatiaľ sa živí ako grafik, čo ho však nenapĺňa. „Pred dvomi rokmi som ilustroval knižku poézie, robil som aj nejaké kresby pre televíznu reláciu. Robiť na zákazky je obmedzujúce, nič pre mňa. Chcem ísť svojou cestou.“ V súčasnosti pracuje na vlastnom komiksovom príbehu, o ktorom však odmieta čokoľvek prezradiť. „Zatiaľ je to tajné,“ dodáva s úsmevom umelec.

Netradičné výstavné priestory vo veži opevnenia. FOTO: Autorka
Svoje diela, ktoré vznikli za uplynulý rok, vystavuje Martin v stredovekej bašte na Františkánskej ulici. Pozrieť si ich bude možné do budúceho víkendu. Spojenie moderného umenia a starobylej veže určite stojí za videnie. Trnavský šermiarsky cech, ktorý má baštu v prenájme, sa nebráni ani ďalším výstavám či iným podujatiam. Naopak. „Ak má niekto nápad na koncert, výstavu či iné kultúrne podujatie v týchto priestoroch, budeme radi, keď sa na nás obráti,“ hovorí jeden z členov cechu Martin Tibenský.

reklama

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama