Trnavské rybníky
reklama

Neberte mi Mikuláša!

BLOG | 23.12.2010, 00.00, Benjamín Škreko

Veľakrát som sa už zaplietol do debát, kto vlastne u nás nosí darčeky. Starým ľuďom je to jasné: Na Mikuláša Mikuláš a na Vianoce Ježiško. Kam však zaradiť Santu Clausa, ktorý už dávno obsadil všetky bilbordy, výklady aj televízne stanice a ešte aj na Božie narodenie pobeží desať filmov o jeho divých jazdách po oblohe?

Ako majú slovenskí rodičia vysvetliť deťom toto bezočivé vyžieranie odkazu najväčších kresťanských sviatkov?
Aj táto úvaha svedčí o tom, že Santa Claus je geniálne marketingové dielo. Od svojho zrodu v reklamnom oddelení Coca-Coly v roku 1931 zaplavil celý svet. Keď vidím, ako okupuje hypermarkety už aj v Šanghaji, Dakkare a Dillí, chvíľu je mi do smiechu, chvíľu do plaču. Pritom tento šibalský dedko skutočne odvodzuje svoj pôvod od svätého Mikuláša. Holandskí prisťahovalci do USA ho nazývali Sinter Klaas a dávali si darčeky v predvečer dňa jeho úmrtia 6. decembra. Keď sa stal z neho Santa Claus, už sa mu pôvodného sviatku málilo a začal okupovať lukratívnejšie vianočné trhy. Kde tam symbolika skromných darov ako jabĺčko, orechy či medovníček pre nebeské dieťatko! Kupovať, kupovať, kupovať! Biskup Mikuláš vymenil mitru za čapicu s brmbolcom, škrieka pred obchoďákmi a ožiera sa v bare v amerických crazy komédiách. Nechce sa mi veriť, že po Panne Márii to bol druhý najobľúbenejší svätý. Vie dnes niekto o tom, že je patrónom Ruska aj Lotrinska, detí, panien, miništrantov, pútnikov a cestujúcich, obchodníkov, advokátov, sudcov, notárov, lekárnikov, hostinských, obchodníkov s vínom, výrobcov parfémov, lodníkov, rybárov, námorníkov, pltníkov, mlynárov, pekárov, obchodníkov so zrnom a semenami, mäsiarov, sládkov, liehovarníkov, sedliakov, tkáčov, obchodníkov s čipkami a súknom, kamenárov, knihárov, gombikárov, sviečkarov, hasičov, zajatcov, pomocníkom pri hľadaní stratených veci a ochrancom pred záplavami a zlodejmi? Tak! Kam sa naňho hrabe nejaký Santa.
No, vlastne sa ani nehrabe, lebo ten sa už dávno zahrabal vo Vianociach, aby si poriadne nahrabal. Napokon, veď robí iba to, čo spravil aj Ježiško, keď si privlastnil pohanské sviatky zimného slnovratu Kračun a vytuneloval ich našim starým bohom Svarožicovi a Dažbogovi. Ešte aj slovo koleda je odvodené od praslovanskej koljady, kola, kruhu, do ktorého sa stavali skupinky ľudí, spievali piesne na oslavu slnka a obdarúvali sa koláčikmi.
Ale Ježiškovi to odpustím. Marketingovému kráľovi Santa Clausovi nikdy.

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama