Trnavské rybníky
reklama

OBEC V ÚZKYCH: Podnikateľka požaduje tisíce eur za pár metrov chodníka

AKTUALITY - Región | 16.11.2011, 00.00, Darina Kvetanová

ZELENEČ – Výstavba vodovodu dáva obci poriadne zabrať. Po tom, ako museli nájsť nový stavebný dozor pre úmrtie muža, ktorý ho pôvodne vykonával, prišla Zelenču do cesty ďalšia komplikácia.

OBEC V ÚZKYCH: Podnikateľka požaduje tisíce eur za pár metrov chodníka

Vodovod má viesť popod tento chodník. Majiteľka ubytovne ale jeho uloženie napriek stavebného rozhodnutia Zelenču znemožňuje. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar
reklama

 

Aby sa vodovod napojil na existujúcu trnavskú sústavu, treba položiť posledných päťsto metrov. Napriek právoplatnému stavebnému povoleniu, podľa ktorého má potrubie uložiť pod chodník na Zelenečskej ulici, to investorovi majiteľka ubytovne Domov znemožňuje. „Nikto nemôže prejsť cez náš pozemok bez toho, aby sme mu to povolili,“ hovorí prevádzkovateľ budovy Štefan Révay. „Napriek stavebnému povoleniu na to obec nemá právo,“ tvrdí.


Starosta Zelenča Ivan Ranuša to ale vidí inak. „Vec som dal niekoľkokrát právne posúdiť. Ak ide o podzemnú stavbu, nie sme v rámci stavebného konania povinní zisťovať vlastnícke vzťahy, pokiaľ sa nezmení možnosť užívania stavby. To znamená, že ak na pozemku napríklad nevznikne nová stavba, môžeme v prácach pokračovať,“ vysvetľuje Ranuša.


Majiteľka Monika Suchoňová prostredníctvom právnika obci tlmočila, že na pozemku plánuje stavať. Územný plán Trnavy to pritom vylučuje. Sporný pozemok je totiž v ochrannom pásme cesty a je určený je len na výsadbu zelene alebo vedenie inžinierskych sietí.

Munipolis
reklama

 

Nebude to zadarmo


Monika Suchoňová žalovala obec na Okresnom súde v Trnave a žiadala o vydanie predbežného opatrenia o prerušení stavby. Ten jej ale nevyhovel. „Na konci októbra išiel preto stavebník opätovne realizovať na miesto práce, upovedomili sme o tom aj vlastníčku. Na chodníku sme však našli zaparkované autá, ktoré nám to znemožnili,“ hovorí Ivan Ranuša.


Cesta k dohode však nie je zo strany vlastníčky ubytovne taká zakopaná. Je ochotná sa dohodnúť, no nie zadarmo. Poslancom Zelenča zaslala list so svojimi požiadavkami. Buď jej obec zaplatí jednorázovo 40-tisíc eur, alebo bude splácať 400 eur mesačne po dobu zriadenia vecného bremena. Teda dovtedy, kým bude vodovod ležať pod pozemkom. „Ak obec na naše podmienky pristúpi, povolíme jej uložiť vodovod na našom pozemku,“ skonštatoval za majiteľku Štefan Révay.

 

Újmu chcú vymáhať


Na vodovod má obec schválených viac ako 4 milióny eur z európskych fondov. Ak ho do júna budúceho roku neskolauduje, únia jej peniaze neposkytne. Krajský súd, na ktorý sa majiteľka ubytovne odvolala, najnovšie potvrdil stanovisko okresného a vydanie predbežného opatrenie o zastavení stavby zamietol. „Pre nás je to jasný signál o tom, že staviame v súlade so zákonom. Ak podnikateľka spôsobí obci svojim konaním škodu, budeme ju od nej vymáhať,“ konštatuje na margo veci starosta Zelenča.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama