Trnavské rybníky
reklama

Sused ako nočná mora: Picasso si z bytu urobil smetisko

AKTUALITY - Kurz sebaobrany | 24.11.2011, 13.55, Katarína Rosinová

Hospodárska ulica je ako začarovaná. Ďalší muž, trpiaci syndrómom zhromažďovania odpadkov, žije len niekoľko stoviek metrov ďalej od bytu, v ktorom spáchal samovraždu František K. s rovnakou diagnózou. Dôchodca svojim susedom na Hospodárskej 82 strpčuje život už päť rokov. Hoci neplatí nájomné, z bytu ho nie je možné vysťahovať.

Sused ako nočná mora: Picasso si z bytu urobil smetisko

Zahnívajúce odpadky, hmyz a neznesiteľný smrad - to je realita na Hospodárskej.

Cukrovar Trnava
reklama

 

Jána Š. prezývajú Picasso pre baretku, ktorú večne nosí na hlave a obrazy, ktoré donedávna maľoval. Je dokonca autorom maľby, ktorá zdobí fasádu bufetu v Kamennom mlyne. „Kedysi robil v Skloplaste na propagačnom oddelení. Vždy bol trochu bohém a rád si vypil, ale takto sa spustil až posledné roky,“ hovorí jeho suseda z poschodia Jaroslava Nagyová. Ján Š. si podľa jej slov do bytu znáša plné igelitky odpadkov, ktoré už siahajú do dvojmetrovej výšky, hnijú a neznesiteľne zapáchajú. „On na tom všetkom spáva. Neumýva sa, má svrab, malú i veľkú potrebu vykonáva pred dverami susedov alebo vo vestibule. Svoje vlastné WC a vaňu má totiž plné viete čoho,“ šokuje Jaroslava Nagyová.

 

Odpadky v byte Jána Š. siahajú do vyše metrovej výšky. FOTO: Autorka

Potulky mestom
reklama


Situácia sa ešte zhoršila, keď začal byť Ján Š. agresívny. Susedom vulgárne nadáva a bez príčiny ich fyzicky napáda. „Bojíme sa o svoje zdravie aj život. Najviac si dovoľuje na malé deti,“ svorne tvrdia jeho druhí susedia z poschodia Pavlíkovci. Ich dvanásťročná dcéra má z Picassa panický strach. „Raz ju naschvál privrel do výťahu, odvtedy musí ísť vždy s niekým. Zatiaľ sa nič vážnejšie nikomu nestalo, no práve na to sa asi čaká,“ zúfa Dana Pavlíková. „Mňa chcel buchnúť palicou po hlave, našťastie som sa uhla, tak ma trafil len do pleca. Napadol dokonca aj poštárku,“ pridáva sa Jaroslava Nagyová.

 

Nevedia ho vyhodiť
Ján Š. za svoju garsónku už dva roky neplatí, mestu dlhuje za nájomné a služby takmer 1400 eur. Keďže sa z bytu odmieta vysťahovať, správca TT-Komfort podal 2. decembra na Okresný súd v Trnave žalobu na vysťahovanie bytu. Ten 17. decembra nariadil neprispôsobivému nájomníkovi vypratať byt do pätnástich dní od doručenia. Rozkaz si však dodnes neprevzal. Ostatní nájomníci si nevedia vysvetliť, ako je možné, že ho stále nemôžu zastihnúť. „Keby chceli, tak naňho počkajú, alebo ho nájdu v blízkom pohostinstve. My sme urobili, čo sme mohli. Obrátili sme sa na všetky príslušné orgány a inštitúcie, aj na médiá. Zdá sa však, že s ním nepohne nič. Nemôžu ho ani exekvovať, keďže nič nemá.“ Svorne dúfajú, že sa niečo pohne skôr, ako sa stane nešťastie.
Na vyriešení celej veci má záujem aj mesto, ktoré sa opätovne dožaduje urýchlenia riešenia na súde. Dalo tiež návrh na zbavenie právnej spôsobilosti Jána Š., pretože nedokáže ovládať svoje správanie, potreby, je agresívny a závislý na alkohole.

 

To, čo iní zahodia, on vyberie a nosí do garsónky. FOTO: Michal Hlavatovič


Mestská polícia chodí do bytovky ako na hodiny klavíra. Volajú ich pre fyzické napádanie, porušovanie občianskeho spolunažívania a verejného poriadku, budenie verejného pohoršenia aj rušenie nočného pokoja. Má však zviazané ruky. „Dotyčného riešime, ale nič s ním urobiť nemôžeme. Všetko má v rukách súd,“ uzatvára náčelník mestských policajtov Igor Keleši.
Správca TT-Komfort mu 7. apríla vypratal odpad z bytu a dezinfikoval ho, no do mesiaca a pol si tam nanosil smeti znova. „Spoločné priestory dezinfikujeme a čistíme prakticky denne. Bojíme sa chorôb. V byte má navyše acetónové farby a fajčí, takže je otázkou času, kedy ho podpáli a s ním aj nás,“ dodávajú s obavami obyvatelia vynovenej bytovky na Hospodárskej 82.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama