Trnavské rybníky
reklama

Medzi tankami a delami v jednom z najpríjemnejších miest

RELAX - Tipy na výlet | 16.12.2011, 15.27, Vladimír Kampf

O Banskobystričanoch sa hovorí, že sú stále veselí a usmiati. Vraj je to prostredím, horami okolo, rušným životom, dobrou vodou, prírodou a tiež zaujímavým historickým jadrom.

Medzi tankami a delami v jednom z najpríjemnejších miest

Mestský hrad vznikol pri pôvodnej baníckej osade. FOTO: Autor

reklama

 

V Banskej Bystrici je zaujímavo aj medzi tankami a delami, ktoré stoja za humnami historických budov starého mesta. Pamätník Slovenského národného povstania je rozpačitá stavba, ktorej bojovníci proti všetkému, čo kto vytvoril v období socializmu, nevedia prísť na chuť. Napriek tomu, že je dnes ošumelá, stále vyzerá zaujímavo. Keby bola vynovená alebo obložená nejakým modernejším materiálom, vyzerala by aj na dnešnú dobu veľmi odvážne a príjemne.


Zmenili obsah
Z propagačným materiálov sa môžete dozvedieť rôzne krkolomné opisy: Stavba predstavuje spojenie pamätníka a múzea v jednej monumentálnej podobe. Tvorí ju horizontálna podnož a organická hmota, zdvojená, so stredový predelom. Výrazové pôsobenie takejto kombinácie je silné a odzrkadľuje spoluprácu autora so sochárom. Múzeum tu sídli od roku 1969.
Jeho činnosť je v podstate od samého začiatku rovnaká. Obsah trochu pomenili vtedajší papaláši už v roku, keď ho otvorili. Prichádzala takzvaná normalizácia a zopár tých, ktorí videli veci inak a mali možno trocha za ušami, zmenilo obsah a výtvarné stvárnenie len nedávno otvorenej expozície. Svoju tvár zmenila aj pietna sieň pamätníka, odkiaľ v roku 1972 odstránili súsošie Obete varujú.
Po revolúcii v roku 1989 začalo byť Slovenské národné povstanie pre masy stále menej zaujímavé. Napriek tomu je pamätník stále atraktívny pre návštevníkov. Expozície sú zaujímavé. Najmä malým chlapcom dokážu urobiť radosť delá, tanky a bojové vozy či lietadlo na nádvorí areálu.

 

reklama

Súsošie Kristus na Olivovej hore len zázrakom nezhorelo počas ničivého požiaru mesta v roku 1761. FOTO: Autor


Úľavy vybraným
Prvá zmienka o Banskej Bystrici ako o slobodnom kráľovskom meste pochádza z roku 1255, keď jej dal vtedajší uhorský kráľ Belo IV. práva na ťažbu surovín a takisto mestské práva. Ťažili tu hlavne meď, železo a striebro. Udelením výsad chcel prilákať hlavne remeselníkov z Rímskej ríše. Podobné úľavy pre vybraných podnikateľov fungujú podnes.
Areál mestského hradu nad horným koncom centrálneho námestia bol vyhlásený za národnú pamiatku. Okrem neho má túto výsadu aj farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Stavebné práce sa na ňom začali v roku 1255. V Kaplnke svätej Barbory, patrónky baníkov, sa nachádza oltár od Majstra Pavla z Levoče. Matejov dom bol býval sídlom dôležitého kráľovského úradníka, ale býval v ňom aj samotný kráľ. V areáli sa nachádza aj stará radnica, známa ako Prétorium.
Námestiu SNP dominuje katedrála svätého Františka Xaverského a biskupský palác. Je tu zrekonštruovaná radnica, domy bohatých obyvateľov mesta: Thurzov dom, Benického dom, naklonená mestská hodinová veža a ďalšie pamiatky. Banská Bystrica je zaujímavá aj mimo námestia. V širšom historickom jadre je aj Kaštieľ Radvanských, Bárczyovský kaštieľ, Tihanyovský kaštieľ.
V metropole stredného Slovenska sa páčilo aj šľachte. Kto vie, kto prvý prišiel na to, že práve tu je jedno z najpríjemnejších miest široko ďaleko?

 

V parku vedľa Pamätníka SNP stoja aj pokorené nemecké bojové vozy. FOTO: Autor

 

Ako sa tam dostať?
Dnes to už to nie je žiadny problém. Z Trnavy stále rovno po čiastočne úplne neovej rýchlostnej ceste R1. Tá pripravila fajnšmekrov o nádherný výhľad na panorámu Nitry, ktorá sa otvárala pred prejazdom cez ňu.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama
Dostupný domov
reklama