Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Za dverami: Radšej orgán, ako organ

BLOG - Za dverami | 16.12.2011, 21.49, Katarína Rosinová

Čítanie kníh nielen rozširuje náš rozhľad a slovnú zásobu, ale zlepšuje pravopis. Vďaka nemu sa nám na také malé zašité miestečko v mozgu dostanú slová, ktoré by sme inak nevedeli napísať správne, lebo zdanlivo nie je rozumné vysvetlenie, prečo sa tak píšu.

Príklad: Prečo je jedenkrát spolu a jeden raz oddelene chápem. Ale prečo je tentoraz už spolu? Asi zavolám jazykovedcom.
Je však omnoho viac prípadov, kedy sa spisovné slovo naozaj dá racionálne odvodiť a len žasnem nad vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi, ktorí napíšu slová ako kôli, jastné, súčastnosť, zúčasniť sa, neako, potencionálny a podobne. Napadlo by mi (nie ma) ich ešte oveľa viac, ale aj tak by sa sem všetky nezmestili. Keď počujem, že niekto pracuje v obore, doporučuje mi niečo iné, ako list, spýta sa mohla by ste ísť so mňou? a kľudne sa pri tom usmieva, ešte aj s mäkkým slovenským ľ, len ťažko udržím jazyk za zubami. Niekedy neznalosťou jazyka vznikajú vtipné situácie. Napríklad, kto by nechcel vidieť najväčší orgán, ktorý majú v Zelenči? Škoda, že organ s krátkym a už toľkých nezaujíma.
Tento stĺpček má slúžiť pre pobavenie, nie ako prejav chválenkárstva. Tie najväčšie perly totiž pokojne mohli vyjsť v našich novinách, ak by ich jazykový redaktor Benko Škreko včas neodhalil. Lebo aj náš pravopis niekedy dosť pokryvkáva. (Týmto pozdravujem kolegyňu, ktorý kríva s ypsilonom :).) Asi mu za to kúpim bomboniéru. Dúfam, že mu nevybuchne. :)
 

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda
reklama