Babka tvrdí, že so ženami je to predsa prirodzené
AKTUALITY - Trnava | 19.12.2011, 14.14, Katarína Rosinová
Mnohí ho poznajú ako fotografa, no málokto vie, že Peter Babka kreslí, maľuje, venuje sa počítačovej grafike, výrobe plastík a modernej technike airbrushu.
Pre Petra Babku je každá nová výtvarná technika výzvou. FOTO: Autorka
reklama
Z jeho prvej trnavskej profilovej výstavy v Západnom krídle radnice preto návštevníci odchádzajú príjemne prekvapení. Ak chcete byť aj vy, veľa času už nezostáva. Výstava je otvorená do konca decembra každý utorok a štvrtok.
Pózujú mu študentky
Peter Babka tento rok oslávil šesťdesiate piate narodeniny. Fotografuje už takmer päťdesiat rokov. Hoci je samouk, skúsenosti, ktoré nadobudol vďaka knihám, časopisom, ale najmä praxou, odovzdával dlhé roky iným, ako učiteľ na základnej umeleckej škole. S viacerými žiakmi sa spriatelil. „Medzi bývalými študentkami som si našiel niekoľko modeliek, s ktorými dlhodobo spolupracujem. Nie som ten typ, ktorý oslovuje ľudí na ulici, tento spôsob mi vyhovuje viac,“ hovorí.
V jeho fotografiách a ďalších dielach najčastejšie vidieť ženy. Odôvodňuje to tým, že to je predsa pre chlapa prirodzené. Na prvý pohľad zaujmú čiernobiele fotografie herečky Márie Jedľovskej spred tridsiatich šiestich rokov a na porovnanie zo súčasnosti. Celý ten čas je dvorným fotografom Divadla Jána Palárika. Najnovšie vedie aj fotografický krúžok v Kalokagatii.
Herečku Máriu Jedľovskú fotil pred tridsiatimi šiestimi rokmi (vľavo) aj v súčasnosti. FOTO: Autorka
Čo nemôže odfotiť, to nakreslí
Baví ho pozorovať, ako sa ľudia zmenili. Z fotografií sa pozerajú aj mladé a dnes už len ťažko rozpoznateľné snímky členov skupiny Pramene, vrátane Mariána Makara Mrvu, len štrnásťročného fotografa Romana Pavloviča či jeho, ešte mladučkého, kolegu Blažeja Vitteka.
Od klasickej fotografie prešiel plynulo k digitálnej, ktorú považuje za oveľa jednoduchšiu. Ľahko zvládol aj počítačovú grafiku. Ďalším krokom bol airbrush, teda sprejovanie farby cez šablónu. Tejto technike prepadol a dokáže s ňou hotové zázraky. „Pôvodne som ním chcel len retušovať kazy na fotkách, no zapáčilo sa mi to. Fotografujem na základe predstavy, ktorú mám v hlave, ale niektoré veci sa nafotiť nedajú. Tie si nakreslím alebo namaľujem,“ odôvodňuje. Jeden obraz vytvorený airbrushom mu trvá približne dva dni.
Na výstave nájdeme len jednu drevenú plastiku, práve tejto technike sa však umelec plánuje venovať v najbližšom období. „O techniku mi nejde, idem po probléme. Keď ma niečo zaujme a chcem to zobraziť, použijem na to najvhodnejšiu techniku, ktorú ovládam. A ak ju neovládam, tak sa ju naučím,“ usmieva sa.
Svojimi dielami rád obdarúva blízkych. Rieši tak aj vianočné darčeky. „Jednak je to niečo odo mňa, zo srdca, a tiež je to originál, ktorý nemá nikto iný.“