Fanúšikovské tetovania: Spartak nosia v srdci a na koži naveky
ŠPORT - Futbal - Spartak | 25.12.2011, 11.21, Ján Král
Fanúšikovia Spartaka svoj klub milujú. Poniektorí lásku k červeno-čiernym farbám dokonca dokumentujú tým, že si nechajú vytetovať na telo klubový motív, ktorý nosia po zvyšok života.

Spartakovský znak nosí tento človek pri srdci. Doslova. Foto: archív rf
reklama
Priaznivci trnavského futbalu si nechávajú zvečniť znak klubu, fanúšikovských skupín či erbu mesta. Profesionálny tatér Róbert Forman už ľuďom do kože vyryl množstvo podobných symbolov. Pohnútky jeho futbalových klientov považuje za inšpiratívne. „Mám rád tetovania, ktoré majú úzke prepojenie na majiteľa. Ideálne je, keď sa viaže na jeho túžby, potreby a sny. Spojenie Trnavy a Spartaku pôsobí veľmi mýticky, existencia klubu v meste ľudí ovplyvňuje. Je to niečo veľmi špecifické. Obrazce, ktoré si klienti volia, sa líšia, no prvotná myšlienka prepojenia futbalu s rodiskom zostáva. Chápem, prečo si ľudia volia práve tieto symboly. Zároveň je takáto práca hodnotná aj pre mňa,“ vraví Forman.
Tetovať sa nechávajú aj ženy, na nohy si dala jedna dáma spraviť motív fanúšikovskej skupiny Southside Trnava. Foto: archív rf
Tvrdí, že záujemcov o spartakovské tetovanie nemožno zaradiť do jednotnej vekovej alebo sociálnej skupiny. „Netreba v tom hľadať poriadok, sú to skrátka fanúšikovia. Podľa mňa si v klube málokto uvedomuje, aký je tu neskutočný potenciál na všetky strany. Či v oblasti predaja suvenírov, marketingových aktivít alebo trebárs takýchto klubových tetovaní. Všetko s logom Spartaka je v Trnave predajné.“
Forman si zo svojej zbierky prác najviac váži obrazec Antona Malatinského. „Ešte naň chceme dorobiť podpis Toni - báčiho. Je asi to najlepšie z trnavského futbalu, tvoril zlatú majstrovskú éru. Tá kerka má pre mňa asi najväčšiu hodnotu,“ vraví Forman.
Na tetovanie Antona Malatinského, ktoré nosí jeden z fanúšikov na tele, je Forman hrdý. Foto: archív rf
Záujemcovia o tetovanie volia väčšinou viditeľné miesta ako sú lýtka, ramená a ruky, menej často oblasť pŕs či priehlavku. Kérku si môžu záujemcovia nechať vyhotoviť po dovŕšení dospelosti, pri písomnom súhlase rodičov od 16 rokov. „Nerád však tetujem deti. Človek by si mal vybrať tetovanie, až keď úplne dozreje a je stotožnený s tým, čo bude nosiť na tele.“
Narodeninový dar
Fanúšik Juraj z Trnavy si zvolil za kérku prelínanie trnavských hradieb, mestskej veže, trnavského a spartakovského znaku. Vyobraziť si ju dal z bočnej strany lýtka. „Žijem v Trnave a odmalička som mal vzťah k Spartaku. Poukaz na tetovanie som dostal k narodeninám od partie najlepších priateľov. Síce som rozmýšľal nad tým, že raz niečo podobné spravím, no priznám sa, že nebyť tohto daru, asi by som sa k tomu len tak neodhodlal. Rozhodovanie o motíve bolo jednoduché, vybral som si dva motívy, ktoré ma najviac vystihujú,“ uviedol.
Juraj zvolil kombináciu motívov, ktoré patria k jeho životu. Foto: archív ju