Trnavské rybníky
reklama

V Piešťanoch sa už liečia líbyjskí povstalci, celkom ich bude sto

AKTUALITY - Piešťany | 29.12.2011, 15.01, Gabriel Kopúnek

PIEŠŤANY – Do kúpeľov pred Vianocami dorazili prví zranení povstalci z občianskej vojny! Finančný poradca, vodič kamiónu, požiarnik, ale aj lekár sú medzi zranenými, ktorí si prišli svoje rany na tele, ale aj na duši k nám doliečiť.

V Piešťanoch sa už liečia líbyjskí povstalci, celkom ich bude sto

Balnea Esplanade. Tu našli dočasný domov zranení povstalci z Líbye. Foto: autor

Cukrovar bývanie
reklama

 

V súčasnosti je ich dvadsaťjeden, konečný počet bude sto. Nie je to však veľkorysá slovenská pomoc hrdinom líbyjskej občianskej vojny, ale všetko im hradí Líbyjská ambasáda.

 

Saddam nebol vojakom, no napriek tomu má vojnové zranenie. Foto: autor

Potulky mestom
reklama


Saddam(22) je vo svojej vlasti vodič kamiónu a pochádza z Benghazí. Počas vojny dostal zásah protilietadlovým guľometom do stehennej kosti. Veľká časť kosti mu chýba, tú nahrádza kovová konštrukcia pripevnená o to, čo zo stehennej kosti ostalo. „Cítim sa tu príjemne a hlavne bezpečne. Jediné, čo ma u vás zaskočilo, je tá hrozná zima, ktorá panuje za oknom,“ rozpráva líbyjský mladík aj napriek bolestiam s úsmevom.

 

Požiarnik Alli zachraňoval životy a skoro stratil ten svoj. Foto: autor


Medzi zranenými je aj Alli (32), hasič z mesta Musarat, ktoré si najviac vytrpelo pod útokmi Kaddáfiho hrdlorezov. Alliho úlohou bolo zachraňovať ľudí z ruín domov po raketových útokoch. Sám pritom však takmer prišiel o život. „Dostal som štyri zásahy do chrbta od ostreľovača, následne vybuchol vedľa mňa granát. Na dvoch miestach mi zlomilo stehennú kosť a takmer komplet polámalo rebrá,“ ešte stále s bolesťou v očiach opisuje hasič. Alli bol dva mesiace v kóme. Silu vyzdravieť mu dáva myšlienka na jeho dvojročného syna Abdula, ktorý ho čaká doma.


Všetku starostlivosť v slovenských kúpeľoch hrdinom líbyjskej občianskej vojny platí ich vlasť. „Za každého pacienta v kúpeľoch Piešťany zaplatíme na deň 175 eur v piešťanskom Adelicentre až 550,“ opisuje Ahmed, ktorý sa stará, aby zraneným nič nechýbalo. Podľa Ahmeda každý z pacientov dostáva mesačné vreckové 1400 eur. Na kontakt s rodinou dostali vlastný mobil a notebook v hodnote 700 eur. Pre pacientov na Slovensku majú vraj vyčlenených celkovo sedem miliónov euro. „U nás platí! Ak operácia, tak v Nemecku. Ak rehabilitácia, tak na Slovensku. Tá, je u vás naozaj na svetovej úrovni,“ dodal na záver Ahmed.


Na každom z líbyjských pacientov je vidieť rany nielen na tele, ale aj na ich duši. Viacerí z nich sa nechceli s nami ani rozprávať. Vraj jediné, čo chcú, je telo vyliečiť a hlavu nechať zabudnúť na všetky tie vojnové hrôzy, ktoré museli prežiť. 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama