Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Ožiarenie zo Slnka môže byť aj pod kabátom nebezpečné

RELAX - Reportáže | 30.12.2011, 17.12, Vladimír Kampf

Priblíženie planét je práve to, čo mohlo počas narodenia Krista na nočnej oblohe ľudí zaujať. Okrem toho to mohol byť z odborného hľadiska aj výbuch supernovy či prelet kométy. Čo sa vtedy stalo a ako si vysvetliť biblické obrazy, dnes už nie je celkom jasné.

VIDEO: Ožiarenie zo Slnka môže byť aj pod kabátom nebezpečné

Jozef Krištofovič, riaditeľ Hvezdárne a planetária Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci Foto: Vladimír Kampf

Nad Hlohovcom je jediná hvezdáreň a planetárium v Trnavskom kraji. Úlohou hvezdární je najmä popularizácia a osveta. Výskumná činnosť je v nich len pridružená. Odborný astronomický výskum zabezpečuje pracovisko Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Jeho súčasťou je aj hvezdáreň pri Skalnatom plese a na Lomnickom štíte. Funguje tu slnečné oddelenie a oddelenie sledovania hviezd. V Bratislave je oddelenie medziplanetárnej hmoty.

reklama

 

Astronóm a pozorovateľ Vladimír Karlovský je svojou prácou nadšený. Foto: Vladimír Kampf


Astronomické pracoviská majú aj vysoké školy. Astronómiu študujú na matematicko-fyzikálnej fakulte v Bratislave a v Košiciach.

reklama


Problémy so signálom
„Planetárium je kruhová miestnosť s kopulou, na ktorú sa premieta umelá obloha,“ vysvetľuje Mgr. Jozef Krištofovič, riaditeľ Hvezdárne a planetária Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci. „Zobrazenie je verné. Výhodou planetária je aj to, že môžeme pohyby na oblohe zrýchliť. Okrem toho, netreba nikam cestovať. Pokojne si nasimulujeme trebárs oblohu na severnom póle či na rovníku, kde hviezdy kolmo a prudko zapadajú a vychádzajú. Problém nie je ani južná obloha. Planetárium je názorná didaktická pomôcka.“

 

Jednoduchý sezmograf, ktorý dokáže zaznamenať zemetrasenie na druhom konci sveta. Foto: Vladimír Kampf


Hlavná úloha verejnej hvezdárne je ukázať prírodnú oblohu. „Okrem toho robíme aj sprievodné podujatia pre všetkých, ktorí majú o astronómiu vážnejší záujem. Pre deti pripravujeme súťaže. Naša hvezdáreň má asi dvadsaťpäť percent aktivít odbornej činnosti.“


Hvezdáreň v Hlohovci je špecifická dvoma druhmi pozorovaní slnečných úkazov a premenných hviezd, ktoré počas určitého obdobia menia svoj jas. „Z vytvorených svetelných kriviek posudzujeme aj to, aké má fyzikálne a chemické vlastnosti. Z toho vyvodzujeme uzávery o ich pôvode, vzniku a vývoji. V tejto činnosti úzko spolupracujeme s tatranským pracoviskom SAV.“

 

Hvezdáreň v Hlohovci je najmä popularizačné pracovisko. Foto: Vladimír Kampf


Slnečné škvrny, zjasnenia, výbuchy na Slnku. Všetko zaznamenávajú a zakresľujú. Výkyvy majú priamy vplyv aj na život na planéte Zem. Dnes je už jasné, že ovplyvňujú najmä šírenie niektorých vlnení. Napríklad keď nemáte signál na mobile, možno za to môže práve Slnko a erupcie na ňom. „Záleží aj na tom, ako rýchlo sa prípadná erupcia prejaví na Zemi. Vidíme ju skôr, ako príde. Alebo sme ju pre zamračené počasie nevideli, a prejavuje sa. Sme závislí od počasia. Oblaky nás dokážu úplne odpísať. Vplyv Slnka na život tu je naozaj vážny a treba ho sledovať. Niektoré erupcie môžu ísť iným smerom a nemusia mať na nás nijaký vplyv. Najhoršie sú však tie, ktoré sa vyvalia rovno na Zem. Vtedy sú intenzívne polárne žiary a silné poruchy komunikačných systémov.“

 

Pôsobivo zaznamenané erupcie na Slnku. Foto: NASA, Sonda SDO


Človek je priamo ohrozený erupciami na Slnku najmä v lete počas oslabenia ozónovej vrstvy. „Slnečné žiarenie k nám preniká aj cez vrstvy oblečenia. Pohodu a náladu ovplyvňuje zasa slnečný svit. Najmä v zime, keď je lúčov menej, môžu mať niektorí labilnejší meteosenzitívni ľudia problémy.“


V Hlohovci pozorujú cez deň Slnko a v noci hviezdy. Premenné hviezdy nemajú na rozdiel od Slnka aktuálny praktický vplyv na život na Zemi. „Sledujeme procesy z ktorých môžeme vydedukovať prípadný výbuch novy alebo supernovy. Je to dôležité najmä z pohľadu dlhodobejšieho ohrozenia,“ vysvetľuje riaditeľ.

 

Guľová hviezdokopa M13 pozorovaná v súhvezdí Herkules z Hlohovca. Foto: Vladimír Karlovský


Prekonaný ďalekohľad
Hvezdáreň v Hlohovci ako oficiálna inštitúcia bude mať 1. januára 40 rokov. Predtým tu fungoval od roku 1954 astronomický klub pri Slovakofarme Hlohovec, pri odborovej organizácii vznikol astronomický krúžok. Od roku 1989 je súčasťou hvezdárne aj planetárium.


Ešte pred vznikom oficiálnej inštitúcie v Hlohovci náhodne pozorovali unikátnu bielu erupciu na Slnku. V roku 1983 dostavali hornú pozorovateľňu s kopulou, v ktorej bol umiestnený donedávna jeden z najväčších ďalekohľadov na Slovensku. Svojimi parametrami sa vyrovnal prístroju v Tatrách. „Už dva roky sme prekonaní. Do humenskej Kolonice pri hraniciach s Ukrajinou doviezli oveľa výkonnejší metrový zrkadlový ďalekohľad.“

 

Leonidy na nočnej oblohe v roku 2002 Foto: Vladimír Karlovský


Dvom študentom – stážistom sa v Hlohovci podarilo objaviť nové novy, čo sú menšie výbuchy hviezd, ako supernovy. „Okrem toho sme tu pozorovali aj zákryty hviezd mesiacom pre jednu americkú univerzitu,“ dodáva riaditeľ.


Tri veľké planéty
Betlehemská hviezda. Čo to vtedy ľudí osvietilo? „Predpokladáme, že to bolo zoskupenie troch veľkých planét Jupitera, Saturna a Venuše, ktoré sa z pohľadu zo Zeme k sebe priblížili. Je to pomerne vzácny jav. Astronómovia však vypočítali, že to nebolo presne v roku nula, ale možno o šesť až sedem rokov neskôr. Ľudia si vždy svet prispôsobovali svojim predstavám, tak ako im to práve vyhovovalo.

 

Takto vyzerá záznam zemetrasenia v Maďarsku pri našich hraniciach. Foto: Vladimír Kampf


Riaditeľ Krištofovič astrológii neverí. „Žiadny veľký dôraz by som na polohy planét v súhvezdiach nedával. Napríklad to, že Jupiter je súhvezdí Vodnára... Veď hviezdy súhvezdí so sebou ani nijako nesúvisia. Sú od seba často veľmi ďaleko. To len my, z nášho pohľadu, ich vnímame ako súhvezdia. Keby sme to riadne pritiahli za vlasy, tak možno planéty by na nás mohli mať nejaký zanedbateľný vplyv. Astrológia však nepostupuje vedeckými metódami. Vplyv na človeka má skôr to, v ktorom ročnom období sa narodí.


Dobrodružné aktivity
V hlohoveckej hvezdárni majú aj iné dobrodružné aktivity. Napríklad sledovanie zemetrasení. Astronóm a pozorovateľ Mgr. Vladimír Karlovský si vyrobil vlastný seizmograf. Jednoduchá mašinka s pružinou, cievkou, pernamentným magnetom, dvoma umelými škatuľkami a bicyklovým olejom funguje. Stačí k nej pripojiť trochu elektoniky, ktorú vyrába syn astronóma Karlovského a je to. Môžete zaznamenať pohyby Zeme aj na opačnom konci sveta. Napríklad v Japonsku, na Taiwane, v Turecku... Ale aj v Maďarsku hneď za našimi hranicami. Najdrahší na seizmografe bol silný magnet za desať eur. Majster ho kúpil v učebných pomôckach.
Napätie v pohybujúcej sa Zemi sa neustále zvyšuje a z času na čas sa musí vybúriť. V okolí Trnavy už nebolo zemetrasenie dlhší čas. Naposledy na Dobrej Vode pred sto rokmi. To môže byť aj predzvesť hromadiacej sa energie.

 

Škvrny na Slnku zaznamenané prístrojmi v Hlohovci. Foto: Vladimír Karlovský


Vďaka seizmografickému nadšeniu síce v Hlohovci nevedia, kde presne bolo zemetrasenie, ale dokážu zmerať rýchlosť seizmickej vlny. „Z Japonska to sem k nám trvá približne trinásť minút,“ dozvedám sa. „Nasleduje niekoľko vlnení za sebou. Sú veľmi slabé, takže človek ich necíti.“


Hneď vedľa seizmografu je SID monitor, ktorý zaznamenáva momentálny stav ionosféry ovplyvnenej slnečným žiarením a erupciami. Vesmír je nekonečný a my sme jeho zanedbateľnou súčasťou.

 

Viac o hvezdárni v Hlohovci na www.hvezdaren.org

 

 

Video Trnavského hlasu z unikátnej hvezdárne na Lomnickom štíte.


Kde pozorovať
Planetária nájdete v:
Hurbanove, Hlohovci, Žiary nad Hronom, Prešove, dve v Košiciach. Najnovšie vzniklo pri hvezdárni Kolonica neďaleko Humenného.
Hvezdárne sú:
V Hurbanove je slovenská metodická centrála hvezdární. Ďalšie hvezdárne sú v Hlohovci, Partizánskom, Leviciach, Žiline, Kysuckom Novom Meste, Žiary nad Hronom, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote, Prešove, Humennom, Michalovciach, Trebišove, Rožňave a Roztokoch.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama