Trnavské rybníky
reklama

Bez chodeckých, korčuliarskych a lyžiarskych preukazov pokuta!

RELAX - Fáma | 30.12.2011, 18.20, Benjamín Škreko

Po novembrových zmenách v zákone o cestnej premávke zjednocuje ministerstvo vnútra sadzobník pokút. Bežná sankcia bude do 60 eur, za závažné priestupky až do 150 eur. V prípadoch ako napríklad jazda bez vodičského oprávnenia možno uložiť blokovú pokutu až do výšky 650 eur.

Bez chodeckých, korčuliarskych a lyžiarskych preukazov pokuta!

 

V porovnaní so staršou verziou sadzobníka sa rôzne sankcie zvýšili i znížili. Napríklad za porušenie zákazu predchádzania sa zvýšila pokuta z pôvodných 60 až na 100 eur. Za ohrozenie chodca na priechode zaplatíte 150 eur. Mimo obce sa pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti v novom sadzobníku znížili. Na cestách tiež pribudli nové dopravné značky. Na označenom nehodovom úseku sa zvyšuje pokuta za akýkoľvek priestupok o 20 percent.

Fragile v Dome Kultúry
reklama

 

Táto verzia sadzobníka, z ktorej sú naše ukážky, ešte nemusí byť definitívna. Hneď po Novom roku bude komisia ministerstva posudzovať návrhy na zavedenie chodeckého, korčuliarskeho a lyžiarskeho preukazu. Tieto doklady budú vo dvoch verziách, pre deti do 15 rokov a ostatných. Deti do 15 rokov budú smieť byť pešími účastníkmi cestnej premávky, korčuľovať sa a lyžovať len v sprievode osôb starších ako 15 rokov. Malí chodci v uzavretých obciach musia mať na sebe vestu s reflexným nápisom Pozor, som dieťa! Mimo obce bude musieť mať peší detský chodec navyše aj prilbu a batôžtek prvej pomoci.

 

Samozrejme, že to dvojnásobne platí pre detských korčuliarov a lyžiarov. Pri týchto pohybových činnostiach totiž dosahujú deti i dospelí vysoké kilometerhodinové rýchlosti. Sadzobník ráta s tým, že špeciálne zložky chodeckej, lyžiarskej a korčuliarskej polície vrátane kolieskového i ľadového korčuľovania budú môcť podobne ako je to už dnes bežné u cyklistov trestať aj za vykonávanie týchto druhov verejného pohybu pod vplyvom alkoholu. Napríklad chodec s hladinou alkoholu nad 0,3 promile môže dostať pokutu až 60 eur a bude mu na mesiac odobratý chodecký preukaz so zákazom používania verejných chodníkov až na tri mesiace. Na pohyb pod vplyvom alkoholu na súkromných pozemkoch a v domácnostiach sa zatiaľ tieto sankcie nevzťahujú.


Chodecké, lyžiarske a korčuliarske preukazy bude možné získať na trojdňovom kurze v bežných autoškolách. Chodci budú preskúšaní hlavne z križovatiek so svetelnou signalizáciou i riadených policajtmi, lyžiari a korčuliari budú musieť zvládnuť o niečo komplikovanejšie predpisy podľa špeciálnej príručky. Budú v nej aj kapitoly o predbiehaní, bezpečnej vzdialenosti, brzdnej dráhe a pod.

reklama

 

Nové predpisy by mali platiť už od víkendu 6. januára. O preukazy sa treba uchádzať v najbližšej autoškole okamžite, lebo pre očakávaný nával sa môže stať, že sa nedostanete tak ľahko do poradia a na najbližšie týždne môžu byť pre vás chodníky, klziská či zamrznuté rybníky a zjazdovky tabu.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama