Trnavské rybníky
reklama

V krajine červenej zeme, Indiánov a NBA

ŠPORT - Ostatné športy | 5.1.2012, 18.09, Tatiana Čuperková

Trnavská atlétka Ivona Tomanová strávila tohtoročné sviatky bez svojej rodiny, ale s rodinou. Že je to trochu pritiahnuté za vlasy? Ani nie. Dvanásť dní starého roka totiž prežila v americkom meste Oklahoma v spoločnosti svojej sestry Andrey, otca Vladimíra, švagra a synovca. Jej dve dcéry a manžel zostali na Slovensku.

V krajine červenej zeme, Indiánov a NBA

Ivona v spoločnosti chearleaderiek, ktoré pôsobia ako umelé bábiky. Foto: archív Ivony Tomanovej

reklama


Dlhá, až devätnásť hodinová cestá viedla z Viedne do Amsterdamu, Chicaga a Oklahomy. Spiatočná z Oklahomy do Chicaga, Frankfurtu a opäť do Viedne.


„Sestra bola naposledy na Slovensku v lete 2010, takže teraz vyšla návšteva na mňa. Prvýkrát som letela ja za ňou.“ Pre mnohých sú Spojené štáty splneným snom, pre Ivonu boli do istej miery sklamaním. „Oklahoma sa rozprestiera na rovine, kde široko-ďaleko nič nie je. Stred mesta tvorí biznis centrum a samotné budovy sú od seba veľmi vzdialené. Nemôžem si pomôcť, ale pôsobilo to na mňa dosť sterilne.“ Najviac jej však prekážalo, že Američania používajú nonstop klímu. „V lete sa ňou chladia, v zime vyhrievajú. Okná vôbec neotvárajú, vraj nebudú vykurovať ulicu,“ zasmiala sa. Priamo na mieste však pochopila, prečo patria Američania k najtučnejším národom na svete. „Sú neuveriteľne pohodlní. Priamo z auta všetko vybavujú. Výber peňazí z automatu, veci do čistiarne. Nemusia z auta ani len vystúpiť,“ konštatovala zhrozene.


Fitká sú zadarmo

Šupa / Kubota
reklama

Pritom majú všetko ako na podnose. Najmä čo sa týka športovej vybavenosti škôl alebo kultúrnych či športových stánkov. „Mala som možnosť vidieť telocvičňu na strednej škole, keďže trénerom stredoškolských basketbalistov je môj švagor. Majú všetko, na čo si pomyslia. Ale zarazilo ma, že nemajú takú pomôcku, ktorú my považujeme za základnú, rebriny.“ V zámorí sa pritom samotný šport priam podsúva. „Každý, kto má záujem chodiť do fitnes centra, si ho môže na týždeň vyskúšať bezplatne. Nielen posilňovňu, ale aj aerobné cvičenia. Fitká tu majú na každom rohu, takže špekulanti by v podstate aj pol roka nemuseli platiť, keby ich chceli vyskúšať v meste všetky.“

 

Všetko s úsmevom
Niektoré veci sa Ivone na Amerike predsa len páčili. A išlo pritom o banálne veci. „Prekvapilo ma, že v každom obchode majú toalety, ktoré môžu použiť aj zákazníci. Na Slovensku treba toalety niekedy hľadať poriadne dlho. Druhá vec, ktorá ma zarazila, je ich milota. Oni sa všetci usmievajú. Nevidela som tam zamračeného predavača. Mohla som tovar kupovať alebo aj reklamovať, oni by sa stále usmievali. Ľudia im tam pritom po sviatkoch nosili množstvo vecí bez bločkov, bez obalov a udania dôvodu. Tretia vec, ktorá sa mi páčila, je, že keď oni majú zľavy, tak skutočne ľudia lacno nakúpia. Aj priamo pri pokladni idete platiť za tovar tridsať dolárov a napokon zaplatíte len dvadsať. V tomto sú oni skvelí.“

 

 

 

Kreativita v hľadisku sa Američanom nedá uprieť. Foto: archív Ivony Tomanovej

 

Šport je zážitok
Počas svojho pobytu v Oklahome stihla Ivona vidieť naživo zápas NBA medzi Oklahoma Thunder a Orlando Magic s víťazstvom domáceho celku. „Štadión bol skutočne obrovský, a tak sa mi palubovka zas zdala príliš malá. Atmosféra sa dá opísať len ťažko, pretože také niečo treba skutočne zažiť. V hľadisku bolo osemnásťtisíc ľudí. Keď sa práve nehrá, znie hudba, náladu robia chearleaderky, o zábavu sa stará aj maskot družstva. Jeden zápas je skutočne jedno veľké predstavenie.“ Chlapi sa tak skutočne majú na čo pozerať. „Všetky chearleaderky sú vyberané asi na základe nejakého kľúča, aby mali podobné telesné parametre aj výšku. Ale pripadali mi dosť umelé.“ Basketbal je v rodine Ivoninej sestry športom číslo jeden. Andrea Holubova Wooldridge ho sama kedysi hrávala a dokonca bola aj v kempe do WNBA.
V ďalšom športovom vyžití si však Ivona nevie vynachváliť Slovensko. „Myslím si, že ja by som doma dokázala pripraviť lepší program. U nás sa dá ísť lyžovať a netreba pritom veľa cestovať. Tam by sme museli prejsť polovicu krajiny.“ Negatívom polohy Oklahomy je, že vždy na jar musí zápasiť s tornádami, pred ktorými sa obyvatelia mesta skrývajú vo svojich príbytkoch. Najlepšie uprostred domu v šatníku.


Pamiatka tragédie
Nielen zábava bola náplňou Ivoninho pobytu v Oklahome, v meste, pre ktoré je typická červená zem. Spoločne s rodinou navštívila národný pomník na počesť obetí teroristického útoku z 19. apríla 1995. V troskách federálnej budovy Alfreda P. Murraha zahynulo 168 ľudí, medzi nimi až devätnásť detí, keďže sa v jej priestoroch nachádzala materská škôlka. „Cítila som sa tam ako na cintoríne, osobne nemám rada takéto miesta. Pri pohľade na zoznam zosnulých sa človeku tlačia slzy od očí,“ priznala. Jeden z atentátnikov, veterán vojny v Perzskom zálive Timothy McVeigh, bol za tento čin 11. júna 2001 popravený smrtiacou injekciou. Druhý atentátnik Terry Nichols dostal doživotie.
 

 

 

Na mieste oklahomskej tragédie v spoločnosti synovca Michala. Foto: archív Ivony Tomanovej
 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama